Igaunijā plāno atbrīvot no nodokļu maksājumiem vairāk nekā 6 000 mazo elektroenerģijas ražotāju

Igaunijas Finanšu ministrija plāno atbrīvojumu no ienākuma nodokļa maksāšanas mazajiem privātajiem elektroenerģijas ražotājiem, lai mudinātu tos pārdot elektroenerģijas pārpalikumus valsts elektrotīklam, vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Nepieciešamie likuma grozījumi, ja tie tiks pieņemti, skars gandrīz 6 600 cilvēku, un tos varētu ieviest pirms Igaunijas parlamenta nomaiņas, kas notiks nākamā gada pavasarī vēlēšanu dēļ.

Privātie ražotāji bieži ražo elektroenerģiju, izmantojot saules paneļus vai nelielas vēja turbīnas, kas uzstādītas viņu īpašumos.

Finanšu ministre Annelija Akermane (Annely Akkermann) sacīja ERR, ka privātie elektroenerģijas ražotāji, kas izmanto iekārtas ar jaudu līdz 15 kilovatiem, tā sauktie mikroražotāji, varētu saņemt atbrīvojuma no ienākuma nodokļa.

Kā norāda elektroenerģijas uzņēmums Elektrilevi, Igaunijā ir aptuveni 7 200 privāto elektroenerģijas ražotāju, no kuriem izteikti lieākā daļa jeb aptuveni 6 600 ir mikroražotāji. Tāpat pagājušajā gadā ir pieaudzis privāto ražotāju saražotās elektroenerģijas kopējais apjoms, kas tiek piegādāts valsts elektrotīklam.

2021.gadā Igaunijas privātie elektroenerģijas ražotāji saražoja 32 GW, no kuriem 22 GW saražoja mikroražotāji.

No šī gada janvāra līdz novembrim šis skaitlis ir pieaudzis attiecīgi līdz 51 GW un 37 GW, bet līdz 2022.gada beigām ir palicis viens mēnesis.

Finanšu ministre apgalvo, ka mikroražotāju atbrīvošana no ienākuma nodokļa ir pamatota, jo mikroražotājiem ir lielāks nodokļu slogs nekā komerciālajiem ražotājiem, jo viņi nevar tādā pašā veidā atskaitīt izmaksas no saviem apliekamajiem ienākumiem.

Tāpat šāds solis arī mudinātu mikroražotājus vairāk nekā līdz šim ierobežot savu elektroenerģijas patēriņu, citiem vārdiem sakot, padarot lielāku piegādes apjomu pieejamu valsts tīklam, sacīja Akermane.

Ienākuma nodokļa atbrīvojums, ja tas tiks pieņemts, tiks piemērots ar atpakaļejošu spēku šā gada ienākumiem.

Ministre sacīja, ka attiecīgie grozījumi ir plānoti jaunajā gadā un tiks iekļauti pašlaik izskatāmajā likumprojektā, ar kuru tiks grozīts Elektroenerģijas tirgus likums un citi tiesību akti.

Tas ļautu grozījumus pieņemt pirms 2023.gada martā vis gaidāmajām vēlēšanām.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas