Igaunijai padomju varas pieminekļu novākšana izmaksājusi teju miljonu eiro

Igaunija padomju varas pieminekļu demontāžai un pārvietošanai 2022.gadā novirzījusi teju miljonu eiro no valsts budžeta, vēsta Igaunijas medijs ERR News.

Krievijas iebrukums Ukrainā no jauna atmodināja iniciatīvu novākt padomju režīma atstātos propagandas objektus. Valdības preses sekretāre Jevgenija Vere (Jevgenia Värä) sacīja: «Aizsardzības ministrija darbībām, kas saistītas ar drošības riskus veidojošu «sarkano» objektu nojaukšanu vai pārvietošanu, atvēlējusi 916 405 eiro.» Šie līdzekļi izmantoti fiziskai Padomju okupāciju slavinošu pieminekļu, monumentu, apbedījuma plākšņu, piemiņas plākšņu un citu veidojumu demontāžai.

Papildus 60 000 eiro novirzīti valdības izveidotajai darba grupai, kuras uzdevumos ietilpa demontāžas darbu uzraudzīšana un neitrālu kapa plākšņu izveide, kas aizvietoja padomju varu slavinošos piemiņas akmeņus. Tā beidza darbu novembrī, norādot, ka no 322 kopā uzskaitītajiem objektiem vēl jādemontē 244.

Līdz janvāra sākumam demontēti vēl 56 objekti. Četriem monumentiem nepieciešama īpaša pieeja, ņemot vērā to atrašanās vietu, savukārt 74 objekti tiek vērtēti kā neitrāli, un netiks demontēti vai pārveidoti.

Pieminekļu demontāža joprojām turpinās.

Lielākajā daļā gadījumu pieminekļu demontāžu, pārvietošanu vai pārveidošanu veica pašvaldības, izņemot gadījumus, kad daļa no objekta bija apbedījumi – šajā gadījumā darbu veica valsts. Līdz šim pārapbedītas apmēram 830 personu mirstīgās atliekas.

Viens no sarežģītākajiem gadījumiem, kur pašvaldība nespēja izpildīt savu uzdevumu un iejaucās valsts, bija 2.pasaules kara tanka pārvietošana Narvā. Tas atradās pie pilsētas robežas, un bija padomju pusē kritušo karavīru piemiņas vieta. Valsts pārvietoja tanku uz Vimsi muzeju, un tas tiek uzskatīts par unikālu objektu – motorā pat bija saglabājusies eļļa.

Lasiet arī: BNN pēta | Lietuvā nojauks pieminekļus, bet vai jāaizliedz krievu valoda?

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas