Inčukalna PGK ir uzpildīta, pateicoties Klaipēdai

Šogad Inčukalna pazemes gāzes krātuves (PGK) piepildījumu galvenokārt nodrošina dabasgāzes piegādes no Lietuvas, tādejādi sedzot Latvijas, Igaunijas un Lietuvas tirgus vajadzības.

Šī gada deviņos mēnešos no dienvidu kaimiņvalsts saņemtās dabasgāzes apjoms sasniedza 13,2 teravatstundas. (Teravatstunda ir miljards kilovatstundu.) Par to ziņo vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operatora AS Conexus Baltic Grid (Conexus) mediju pārstāvis, atsaucoties uz šī uzņēmuma nerevidēto finanšu pārskatu par tā darbības rezultātiem no janvāra līdz septembrim (ieskaitot). 

Lai nodrošinātu dabasgāzes drošu un paredzamu pieejamību, dabasgāzes tirgotāji aktīvi diversificējuši piegādes avotus un veikuši tās no Klaipēdas sašķidrinātās gāzes termināļa. Tadēļ arī būtiski pieaudzis no Lietuvas saņemtais dabasgāzes apjoms.

No Krievijas saņemtais gāzes daudzums ir būtiski samazinājies – līdz 3.4 teratvastundām, (par 81% mazāk nekā pērn).

Kopumā šogad deviņos mēnešos Conexus pārvadītās dabasgāzes apjoms kritās, tam sasniedzot 23,4 teravatstundas – par 26% mazāk nekā pērn. Vienlaikus uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Uldis Bariss norāda: kritums ir likumsakarīgs, summējoties ģeopolitiskiem izaicinājumiem, to radītai nenoteiktībai dabasgāzes tirgū, kā arī siltajam laikam pārskata periodā.

«Pārvadītās dabasgāzes apjomu 2022.gada deviņos mēnešos primāri ietekmēja elektroenerģijas ražošanas apjoma samazinājums valsts lielākajās termoelektrostacijās un būtiski pieaugusī gāzes cena. Tā rezultātā kopējā patērētāju nepieciešamība pēc gāzes bija mazāka nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā. Dabasgāzes patēriņa apjoms Latvijas lietotāju vajadzībām sasniedza 5,8 teravatstundas, kas ir par 33% mazāk nekā gadu iepriekš. Pozitīvi, ka Inčukalna pazemes gāzes krātuvē ir rezervēta visa krātuves cikla jauda, kā arī no februāra beigām krātuves lietotājiem tika nodrošināta nepārtraukta dabasgāzes iesūknēšanas vai izņemšanas iespēja,» skaidro Bariss.

2022./2023.gada krātuves cikla Inčukalna PGK jaudas rezervācijas produktu apjoms sasniedz 24.1 teravatstundas, kas ir par 27% vairāk nekā gadu iepriekš. Tas ir krātuves rezervāciju lielākais apjoms, kāds sasniegts Conexus darbības laikā. Tomēr kopumā šī gada 9 mēnešos uzņēmuma neto apgrozījums, sasniedzot 39.32 miljonus eiro, ir par 5% mazāks nekā gadu iepriekš.

«Dabasgāzes patēriņa apjoma kritums tiešā veidā ietekmēja apgrozījuma kritumu. Šajā laikā mūsu absolūtā prioritāte bija dabasgāzes plūsmu, krātuves pieejamības un attiecīgi Latvijas enerģētiskās drošības nodrošināšana,» uzsver Conexus valdes priekšsēdētājs.

Lasiet arī: Latvijas–Lietuvas starpsavienojuma uzlabošanā līdz gada beigām tiks pabeigti 70% no plānotā

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas