Ja sarunas ar Apvienoto sarakstu izgāzīsies, Kariņam ir padomā arī citi koalīcijas modeļi

Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV) ir padomā arī citi koalīcijas modeļi, ja šodien gaidāmās sarunas ar Apvienotā saraksta (AS) Saeimas frakcijas deputātiem izgāzīsies, tā politiķis sacīja intervijā TV3 raidījumam 900 sekundes.

Kariņš atklāja, ka šodien, 9.novembrī, no AS sagaida skaidru atbildi, vai tā ir vai nav gatava strādāt koalīcijā un veidot valdību kopā ar Jauno vienotību (JV) un Nacionālo apvienību (NA). Tādā gadījumā AS būtu jāpiekrīt piedāvātajam ministru portfeļu sadalījumam, kuru mainīt, pēc Kariņa teiktā, būtu ļoti grūti, jo, ja izmainītu vienu daļu, būtu nepieciešams mainīt arī citas.

Premjers ļoti cerot, ka šodien gaidāmās tikšanās laikā ar AS izdosies vienoties un pēc tam varēs turpināt «iet uz priekšu» ar valdības veidošanu un deklarācijas rakstīšanu.

Vaicāts, kā rīkosies tālāk, ja tikšanās ar AS tomēr nenesīs cerēto rezultātu, Kariņš atbildēja, ka tad viņš vērsīsies pie Valsts prezidenta.

Uz jautājumu, vai tas nozīmētu, ka AS vairs nebūs potenciālais koalīcijas partneris, politiķis atbildēja noraidoši, taču vienlaikus sacīja, ka tad, visticamāk, būs jāatgriežas pie sākotnēji piedāvātā četru partiju koalīcijas modeļa.

«Man jau ir citi valdības modeļi prātā: tas, ar ko es sāku, ka faktiski visloģiskākais un stabilākais būtu četru partiju koalīcija. Es domāju, ja šī trīs partiju koalīcija neizveidojas, tad nākamā iespēja faktiski būtu atgriešanās pie tās pašas sākotnējās manis piedāvātās četru partiju koalīcijas,» skaidroja Kariņš.

Šodien, 9.novembrī, gaidāma JV līdera Kariņa un, iespējams, arī citu JV politiķu tikšanās ar AS Saeimas frakciju un valdības veidošanas AS sarunu vedējiem.

Kā informēja JV pārstāvji, Kariņa tikšanās ar AS frakciju paredzēta pulksten 11.00. Kā pavēstīja abos politiskajos spēkos, tikšanās paredzēta AS Saeimas frakcijas telpās.

AS rosina «efektīvāka valdības modeļa» ieviešanu ar starppartiju un starpnozaru sadarbību ministriju vadībā.

«Lai nodrošinātu solidāru un saliedētu valdības komandas darbu, visiem valdības partneriem jāiesaisās līdzvērtīgi visu nozaru attīstībā. To nodrošinātu starppartiju un starpnozaru sadarbība ministriju vadībā,» pauž AS pārstāvji.

Politiķi uzsver, ka nākamajā valdībā būs nozares, kurās acīmredzami samilzušas sen nerisinātas problēmas un būs nepieciešami būtiski finanšu ieguldījumi.

Tāpēc AS aicina veidot īpašu sarunu grupu par veselības, izglītības, iekšlietu un labklājības nozaru atbilstošu finansēšanu, lai pārliecinātos par partneru kopīgu izpratni. AS arī rosina izveidot valdības enerģētikas, drošības un konkurētspējas komitejas, kurās darbotos ministri, nodrošinot koordinētu un efektīvu politiku veidošanu šajās stratēģiskajās un prioritārajās jomās.

Lai Latvija droši pārvarētu krīžu laiku un nodrošinātu attīstības līdera lomu Baltijas valstu vidū, nepieciešamas nopietnas pārmaiņas valdības darba modelī. Partiju sāncensības vietā jāstājas koordinētai un koleģiālai sadarbībai.

AS atkārtoti pilnvarojuši partiju apvienības sarunu vadītājus stingri ievērot šos nosacījumus un «lemt par atbildības uzņemšanos par konkrētām nozarēm tikai pēc pozitīviem lēmumiem šajos punktos».

Kā ziņots, Pīlēns skaidroja, ka AS ieskatā Kariņa piedāvājums vērtējams kā «viendimensionāls», jo tas paredz vispirms vienoties par amatiem, nevis sākumā konceptuāli atrast risinājumu vairākiem būtiskiem jautājumiem, tajā skaitā, kā novērst Latvijas atpalikšanu no Igaunijas un Lietuvas gan ekonomikas rādītājos, gan sociālā atbalsta politikā.

Tāpat sākotnēji būtu jārod risinājums, kā risināt problēmu inflāciju un kā veicināt vietējo energoresursu izmantošanu, pauda AS līderis.

Kā ļoti svarīgu jautājumu viņš atzīmēja nepieciešamību vienoties, ka, piemēram, digitalizācijas un citās nozarēs, kuras skar vairāku ministriju atbildību, tiek nodrošināta vismaz divu partiju kopīga atbildība. Ja tas netiek nodrošināts, tad saglabātos pašlaik esošā, bet iedzīvotājiem nepieņemamā «feodālo lēņu» sistēma, kurā partijas un ministrijas savstarpēji nesadarbojas, atzīmēja politiķis.

Pīlēns skaidroja, ka AS frakcijas deputātu gaidāmā saruna ar Kariņu, uz kuru ir uzaicināts valdības vadītājs, būs iespēja abām pusēs izklāstīt katrai savu redzējumu un uzzināt vienam otra argumentus.

Jau vēstīts, ka pirmdien, 7.novembrī, publiski vairāk iezīmējās viedokļu atšķirība par turpmāko rīcību valdības veidošanas procesā starp Kariņu, kurš sākumā sagaida AS atbildi par atbildības jomu piedāvājumu, un AS pārstāvjiem, kuri savukārt sākumā vēlas strādāt pie valdības deklarācijas izstrādes.

Vaicāts par situāciju ar paša piedāvāto atbildību sadalījumu koalīcijā, Kariņš 7.novembrī norādīja, ka gaida «skaidru atbildi» no AS, «vai viņi ir gatavi virzīties uz priekšu, vai nav».

Kariņš vērsa uzmanību, ka NA un JV ir gatavas turpināt darbu, un tagad tiek gaidīta atbilde no AS.

Tiklīdz koalīcija būs vienojusies par atbildības jomu sadalījumu, būs iespējams raiti iet uz priekšu, savukārt pirms tam nevar sākt darbu pie valdības deklarācijas rakstīšanas, sacīja esošais valdības vadītājs. Viņš atsaucas arī uz Valsts prezidenta Egila Levita pausto, ka pirms valdības deklarācijas rakstīšanas esot jābūt ļoti skaidri sadalītām atbildības jomām, lai ir skaidrs, kura partija vadīs deklarācijas konkrētu nozaru darba grupas.

Valdības deklarācijas rakstīšana ir «daudzšķaitņains process», kurā ir svarīgi, lai katrs saprot, par kuru jomu ir viņa atbildība, lai var koordinēt darba veikšanu, skaidroja Kariņš.

Kā ziņots, saskaņā ar Kariņa priekšlikumu topošajā valdībā JV varētu ieņemt septiņus amatus – Ministru prezidenta, finanšu ministra, ārlietu ministra, izglītības un zinātnes ministra, tieslietu ministra, klimata un enerģētikas ministra un labklājības ministra amatus.

AS pienāktos jau pašlaik ieņemtais Saeimas priekšsēdētāja amats un vēl četri amati valdībā – iekšlietu ministra, zemkopības ministra, veselības ministra un reģionālās attīstības un digitalizācijas lietu ministra amats.

Savukārt NA paredzēts ieņemt četrus ministra posteņus – aizsardzības ministra, kultūras ministra, satiksmes ministra un ekonomikas ministra amatus.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas