Jēkabpilī plūdu situācijā ir «trausli» uzlabojumi

Jēkabpilī daļa iedzīvotāju var atgriezties savās mājās, bet viņiem ir jābūt gataviem nepieciešamības gadījumā atkal evakuēties, pirmdien, 16.janvārī, dienas vidū informēja novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (LZP).

Viņš aicināja iedzīvotājus neizvērst reevakuāciju par tūrisma pasākumu, jo tas «traucē darboties operatīvi un efektīvi». Viņš aicināja iedzīvotājus pēc iespējas mazāk pārvietoties un nedoties uz plūdu skartajām vietām.

Pirmdien ap plksten 11 ūdens līmenis jau bija krities līdz 8,17 metru atzīmei. «Iepriecinoši, ka ūdens līmenis krītas, bet ledus masa nav kustējusies un tas rada spiedienu uz dambi,» pauda Ragainis. Pašvaldība ir piesaistījusi hidrologus un pēc viņu ieteikuma – uzņēmēju, kurš ar ekskavatoriem, atrodoties bīstamā stāvoklī uz ledus masas, mēģina atrakt tās vietas, kuras varētu spriegot un neļaut šim ledum izkustēties. «Cenšamies panāk kaut nelielu rezultātu, jo

drīzumā gaidāmi citādāki laikapstākļi, kas atkal veidos vižņus.

Tāpēc mums ir jābūt ļoti operatīviem un jāmēģina šis ledus sastrēgums sakustināt,» norāda domes priekšsēdētājs. Savā video ziņojuma nobeigumā mērs pateicās pilsētas iedzīvotājiem par sapratni un mieru.

Daugavas labajā krastā Dārzu iela, Rīgas ielas rajons, Krasta ielas rajons jau šodien var atgriezties atpakaļ savās dzīvesvietās, jo evakuācija šai posmā atcelta.

Drošības dēļ vēl nevar paļauties uz to, ka Zvanītāju un Celtnieku ielas mikrorajons jau tuvākajā laikā atgriežas savās mājās. Tiklīdz hidrologi sadarbībā ar pašvaldības speciālistiem nolems, kādā veidā notiks ūdens novadīšana atpakaļ Daugavā no pilsētas augšējās daļas, tas ir, Lauktehnikas daļas, Bebriem un Mežrūpniekiem, tā tiks dota iespēja atgriezties atpakaļ mājās arī šo teritoriju iedzīvotājiem.

Evakuācijas autobusi pašlaik nav pieejami, jo pēc tiem vairs nav nepieciešamības. Uz izsaukumu vēl būs pieejams transports evakuācijai, jo pēc evakuācijas transporta nebija tik liels pieprasījums, kā domāts – iedzīvotāji evakuējās vairāk paši ar savam automašīnām.

Reevakuāciju plāno veikt pamazām, jo runa ir ne tikai par drošību no plūdiem, bet arī kanalizācijas sistēmas un dzeramā ūdens kvalitāti. Speciālisti apgalvo, ka Daugavas labajā krastā šī drošība ir pilnībā garantēta. Kanalizācija un ūdens vadi strādā, siltums tiek piegādāts.

Jēkabpils aizsargdambis joprojām ir smagā stāvoklī, tas tiek stiprināts nepārtraukti – 24 stundas diennaktī. Lai iedzīvotāji varētu atgriezties atpakaļ Celtnieku mikrorajonā, būvnieki solījuši, ka šīs dienas laikā vēl vienu bīstamo dambja posmu pārbaudīs un dos atzinumu, vai atgriešanās tur ir droša. Dambis ir cietis, ledus masa stāv, ūdens pieplūde var mainīties jebkurā brīdī. Arī vižņu veidošanās Daugavas augštecē var notikt, un bīstamība joprojām pastāv. Kamēr plūdu situācija nav beigusies, evakuācija var būt nepieciešama atkal.

Kā ziņots, šorīt plkst.7.50 ūdens līmenis bija 8,22 metrus virs stacijas nulles atzīmes, bet augstākais ūdens līmenis – 8,92 metri – tika sasniegts sestdien no rīta, kad tas bija tikai piecus centimetrus zemāks par 1981.gada pavasara plūdu rekordu. Pēdējās divās diennaktīs ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils pazeminās nepārtraukti, taču lēni. Iesākumā tas kritās par vienu centimetru stundā, patlaban tas samazinās par diviem centimetriem stundā. Upe Jēkabpilī aizvien ir piepildīta ar vižņiem, ledus kustība ir minimāla.

Lasiet arī: Ārkārtas stāvokli Jēkabpilī sola izsludināt pēc vajadzības – patlaban tās neesot

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas