Jēkabpils novadā izsludināts plūdu «sarkanais» brīdinājums

Naktī uz ceturtdienu, 12.decembri, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs izsludināja sarkano brīdinājumu Jēkabpils novadā par ļoti augstu ūdens līmeni Daugavā.

Ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils plkst.4.50 bija 7,66 metri virs novērojumu stacijas nulles atzīmes – aptuveni pusotru metru augstāks nekā diennakti iepriekš un četrus metrus augstāks nekā 1.janvārī.

Hidrologi prognozē, ka ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils pietuvosies vai pat pārsniegs sarkanās pakāpes brīdinājuma kritēriju – 8,4 metrus virs stacijas nulles punkta. Turpinās ledus un vižņu blīvēšanās Daugavā pie Jēkabpils, no upes augšteces turpina nākt klāt jauni vižņi, applūst plašākas teritorijas.

Sarkanās pakāpes brīdinājums nozīmē, ka ir liela iespēja rasties ievērojamiem postījumiem plašā teritorijā un ka var būt apdraudēta cilvēku dzīvība. Iedzīvotājiem nepieciešams rīkoties – jābūt gataviem ārkārtas pasākumiem un evakuācijai, jāseko līdzi informācijai un norādījumiem, ko sniedz atbildīgās institūcijas.

Sarkanais brīdinājums Jēkabpils novadā pagaidām izsludināts līdz piektdienas, 13.janvāra, pulksten 14.  

Pie Zeļķu tilta ūdens līmenis pēdējā diennaktī nedaudz pazeminājies, pie Pļaviņām tas saglabājas normas robežās.

No rīta plkst.9.30 ūdens līmenis Jēkabpilī bija līdz 7,66 metru atzīmei – pēdējo stundu laikā tas nav mainījies. Vižņu masas sablīvējums, «korķis» ir 4,6 kilometrus augšpus Jēkabpils – pie Prižiem. Līdz kritiskajiem 8,4 metriem – līdz brīdim, kad iestātos «X stunda» – ir vēl apmēram 1,5 metri, pastāstīja Jēkabpils novada izpilddirektors Uldis Skreivers.

Citkārt pie ledus sastrēgumiem palu laikā pielietotā ledus spridzināšana šai gadījumā nelīdzēs,

jo sastrēgumu upē rada sīku vižņu masa, nevis lieli ledus gabali, kā mēdz būt citkārt pavasara palos. Pirms gadiem jau līdzīgos apstākļos spridzināšana ir izmēģināta, bet nav devusi gaidīto rezultātu, skaidroja Skreivers.

Vēlā trešdienas vakarā tika sasaukta Jēkabpils novada pašvaldības Civilās aizsardzības komisijas sēde, informēja pašvaldībā. Novada mērs Raivis Ragainis informē, ka lielākās problēmas radušās, jo Sakas un Daugavas gultne pilna piedzīta ar vižņiem, un vižņi turpina pienākt klāt. Līdz ar to sablīvējuma gals ir tieši Jēkabpils teritorijā, un attiecīgi visaugstākais ūdens līmenis upē ir tieši Jēkabpils pilsētā, kas jau ir pārsniedzis oranžā brīdinājuma līmeni. Pilsētā visu notur dambis, bet ir dažas vietas, kur spiežas cauri gruntsūdeņi un applūst zemākās vietas.

SIA Jēkabpils ūdens un SIA Jēkabpils pakalpojumi operatīvi novērš ūdens līmeņa paaugstināšanos Jēkabpils pilsētas Kārļa Skaubīša, Krasta, Pļaviņu, Dārza un citās aizsargdambim pieguļošajās ielās. Lai mazinātu ūdens ieplūšana pilsētā, kritiskajās vietās tiek likti smilšu maisi un slāpēta ūdens plūsma pilsētas teritorijā.

Portāls radio1.lv ziņo, ka Skaubīša ielā un Dārzu ielā, kur krājas ūdens, to atsūknē ar trim mašīnām, savukārt kritiskākā situācija ārpus pilsētas esot Gravānos un Sakas salā.

Iedzīvotāju izmitināšana notiek viesnīcā Vārpa. Šo iespēju izmantojuši trīs iedzīvotāji. Ja būs nepieciešams, izmitināšanu varēs veikt arī bijušā bērnu nama Līkumi telpās. Šobrīd izmitināti deviņi iedzīvotāji, savukārt no izmitināšanas rakstiski atteikušies 11. Divi iedzīvotāji no izmitināšanas atteikušies un nogādāti pie radiem.

Valsts un pašvaldības policijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, civilās aizsardzības speciālisti nodrošina iedzīvotāju evakuāciju un apziņošanu plūdu skartajās vietās un evakuāciju pēc nepieciešamības.

Lasiet arī: Upju uzplūdos aicina pie tām dzīvojošos būt piesardzīgiem

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas