Upju uzplūdos aicina pie tām dzīvojošos būt piesardzīgiem

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija aicina iedzīvotājus, kam pieder īpašumi netālu no upju palienēm un zemākās vietās, ņemt vērā iespējamo upes iziešanu no krastiem, sekot līdzi Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) prognozēm un savas pašvaldības norādēm.

Pēdējā laikā novērotā atkušņa un lietus dēļ upēs turpināsies noteces palielināšanās un ūdenslīmeņa kāpums. Visā Latvijā spēkā ir dzeltenās pakāpes brīdinājums par paaugstināto ūdenslīmeni. Iedzīvotāji ir aicināti sekot līdzi informācijai savas pašvaldības oficiālajos saziņas kanālos un LVĢMC jaunākajām hidroloģiskajām prognozēm un brīdinājumiem centra mājaslapā, kā arī sociālajos tīklos Facebook, Twitter un Instagram. LVĢMC atjauno prognozes vairākas reizes dienā.

Ja cilvēkii paši novēro upes iziešanu no krastiem, viņi ir aicināti iesūtīt fotogrāfijas un notikuma vietas norādes uz e–pasta adresi lvgmc@lvgmc.lv vai atzīmēt LVĢMC ierakstā sociālajos tīklos.

LVĢMC ziņoja, ka, otrdien, 3.decembrī, turpinājās ledus iešana Daugavā no Polockas līdz Zeļķiem, pie Pļaviņām izveidojās sablīvējums augšpus un lejpus novērojumu stacijai. Tāpat ledus iešana turpinājās arī Daugavas baseina lejteces upju posmos: Ogrē un Lielajā Juglā.

Gaujas augštecē pie Valmieras un lejtecē pie Carnikavas saglabājas ledus sega, palielinās lāsmeņu laukumi, uz ledus ir ūdens. Pie Siguldas iet rets ledus, tas krājas garākā lejteces posmā augšpus Carnikavai, veidojoties sablīvējumiem upes līkumos. Savukārt Lielupē turpinās ledus iešana, ledus otrdienas naktī uzlūza arī upes lejteces posmā.

Kurzemes upes lielākoties brīvas no ledus, arī liela daļa Lielupes baseina upju, tomēr vairākos posmos joprojām notiek atbrīvošanās no ledus, atsevišķos lēnākos posmos ledus kūst uz vietas.

Nedēļas otrajā pusē kļūs ievērojami aukstāks, upju notece samazināsies, ūdenslīmenis upēs sāks svārstīties ar tendenci pazemināties. Ledus sastrēgumi, kas būs izveidojušies un saglabājušies, sasals, no ledus brīvajos posmos atsāksies ledus un vižņu veidošanās, kas atsevišķās vietās atkal var izraisīt ūdens līmeņa kāpumu.

Atkušņa un lietus izraisīto uzplūdu ūdens līmeņa augstākie rādītāji iestāsies: Salacā pie Lagastes un tās baseina upēs, Gaujas augštecē un tās baseina upēs – līdz 6.janvārim;  Salacas augštecē, Gaujas posmā no Valmieras līdz Siguldai – no 12. līdz 14.janvārim; Daugavā  – no 9. līdz 11.janvārim, Daugavas baseina upēs – līdz 10.janvārim; Latvijas rietumu un centrālās daļas upēs – līdz 6. janvārim.

Lasiet arī: Ādažos applūst privātmāju teritorija, iedzīvotājus evakuē

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas