Karš Ukrainā: Berlīne vilcinās apstiprināt tanku piegādi

Vācija Ukrainai piegādās savus tankus, bet tikai ar nosacījumu, ka arī ASV dara to pašu, aģentūrai Reuters pavēstījis avots Vācijas valdībā.

Ukrainai jau ilgstoši aicina rietumvalstis tai piešķirt smagāku un spēcīgāku bruņojumu, lai būtu iespējams gūt virsroku karadarbībā, kas šobrīd īpaši smagi norisinās valsts austrumu reģionos. Berlīnei ir veto tiesības attiecībā uz Vācijā ražotajiem Leopard tankiem, kas ir NATO valstu rīcībā visā Eiropā. Šie tanki, pēc militāro ekspertu domām, būtu vispiemērotākie Ukrainai. Kā Reuters pavēstīja anonīms avots Vācijas valdībā, Vācijas kanclers Olafs Šolcs (Olaf Scholz) aiz slēgtām durvīm vairākkārt uzsvēris, ka Vācija tankus piegādās tikai tad, ja arī ASV uz Ukrainu sūtīs savus tankus.

Baltā nama preses pārstāve Karīna Žanpjēra (Karine Jean-Pierre), jautāta par ASV pozīciju, norādīja: «Prezidents uzskata, ka katrai valstij ir jāpieņem savi, patstāvīgi lēmumi par to, kādu palīdzību un kādu tehniku nosūtīt Ukrainai.» ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens (Antony Blinken) paziņojis, ka ASV sniegs 125 miljonu dolāru atbalstu Ukrainai tās energoinfrastruktūras atjaunošanai.

NATO valstis cenšas izvairīties no tiešas konfrontācijas ar Krieviju, un līdz ar to izvairās nodot Ukrainai spēcīgākos ieročus.

ASV amatpersonas informējušas, ka ASV sūtīs uz Ukrainu Stryker bruņumašīnas, tomēr neplāno piegādāt tankus. ASV aizsardzības ministra vietnieks politikas jautājumos Kolins Kāls (Colin Kahl) tikko atgriezies no Ukrainas un norādīja, ka Pentagons nav gatavs nodot ukraiņu rīcībā tankus M1 Abram: «Es nedomāju, ka mēs to varam. Tanki Abram ir ļoti sarežģīta tehnika. Tie ir dārgi, un prasa īpašu apmācību. Tiem ir iznīcinātāja dzinējs.»

Piektdien, 20.janvārī, Vācijā, ASV Gaisa spēku bāzē Ramšteinā notiks NATO un sabiedroto valstu tikšanās, kurā galvenokārt tiks apspriests militārais atbalsts Ukrainai. Lielbritānija jau palielinājusi spiedienu uz Vāciju, un izlēmusi piegādāt Ukrainai savus Challenger tankus. Polija un Somija paziņojusi, ka piegādās savus Leopard tankus, ja Vācija to apstiprinās.

Ukrainā joprojām tiek izmantoti padomju perioda T-72 tanki, un ukraiņi norāda, ka jauni tanki ļautu gūt virsroku pret okupantu spēkiem. Šobrīd cīņas uz zemes galvenokārt koncentrētas Ukrainas dienvidos un austrumos. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis trešdienas, 18.janvāra uzrunā sacīja: «Situācija gar frontes līniju ir smaga, un vissīvākās cīņas notiek Donbasā. Mēs redzam, ka pieaug bombardēšana un ienaidnieka mēģinājumi veikt uzbrukumus.»

Lasiet arī: Helikoptera avārijā bojā gājis Ukrainas iekšlietu ministrs

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas