Karš Ukrainā: elektroapgāde daļēji atjaunota

Ukrainas prezidents Volodmirs Zelenskis brīdinājis iedzīvotājus par jauniem Krievijas raķešu uzbrukumiem, un aicinājis sagatavoties vēl vienai nedēļai bez elektrības, raksta Reuters.

Kijivas amatpersonas norādījušas, ka atjaunošanas darbi tuvojas noslēgumam, tomēr augstais elektrības pieprasījums joprojām liek veikt atslēgumus. Zelenskis teica: «Mēs saprotam, ka teroristi plāno jaunus uzbrukumus. Mēs to zinām pilnīgi droši. Kamēr vien viņiem ir raķetes, viņi diemžēl nenomierināsies.»

Ukrainas prezidents norādīja, ka šī nedēļa būs tikpat smaga kā iepriekšējā, kad Krievijas triecieni izraisīja līdz šim smagākos mirkļus valsts energoapgādē. Maskava nav sniegusi atbildi uz Zelenska paziņojumiem.

Jau kopš iebrukuma sākuma 24.februārī Krievija turpina apgalvot, ka neuzbrūk civilajiem mērķiem. Tajā pašā laikā Kremlis 24.novembrī paziņoja, ka Kijiva var pārtraukt ukraiņu ciešanas, ja piekritīs Krievijas prasībām. Krievija septembrī rīkoja viltus referendumus, kas netika starptautiski atzīti, un pasludināja Ukrainas dienvidu un austrumu reģionus par Krievijas daļu. Krievijas prezidents Vladimirs Putins teicis, ka Maskavas teritoriālās prasības nav apspriežamas, savukārt Zelenskis norādījis, ka nevar būt ne runas par Ukrainas teritorijas dalīšanu.

Svētdiena, 27.novembris, Ukrainā bija salīdzinoši mierīga, un nenotika triecieni pa Kijivu vai citām lielajām pilsētām.

Frontes līnijās turpinās intensīva karadarbība, it īpaši valsts austrumos, Doneckas apkaimē.

Maskava pēdējo nedēļu laikā aktīvi uzbrūk kritiskajai infrastruktūrai, un tas izraisījis plašus elektroapgādes pārrāvumus un civiliedzīvotāju nāves. Iestājoties aukstajam laikam, uzbrukumi kļuvuši niknāki. Ukrainas prezidents informēja, ka atbildīgie dienesti strādā visu diennnakti, un lielā daļā valsts izdevies vismaz daļēji atjaunot elektroapgādi. Nesen atbrīvotajā Hersonā šobrīd bez elektrības ir 17% iedzīvotāju, bet vietējās amatpersonas norāda, ka atjaunošanas darbi turpinās.

Ukrainas energouzņēmuma YASNO pārstāvis Sergejs Kovaļenko 26.novembrī pastāstīja, ka situācija galvaspilsētā ir uzlabojusies, tomēr joprojām sarežģīta.

Problēma ir ne tikai energoapgāde. Maz ticams, ka novembrī graudu eksporta apjoms no Ukrainas pārsniegs trīs miljonus tonnu. Oktobrī tas bija 4,2 miljoni tonnu, bet šomēnes Krievija ierobežo ostu darbību. Ukrainas graudi veido svarīgu daļu no pasaules pārtikas resursiem.

Lasiet arī: Ukraina cenšas atjaunot elektrības padevi, daļa valsts joprojām tumsā

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas