Karš Ukrainā: Kaujas Soledarā nerimstas

Maskava nosaukusi jaunu komandieri karam Ukrainā un Vāgnera grupa paziņojusi, ka pilnībā ieņēmusi Soledaru, lai gan Ukrainas valdība sniedz citādāku informāciju, raksta aģentūra Reuters.

Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu 11.janvārī par kara, ko krievi dēvē par «speciālo militāro operāciju», komandieri iecēlis Valēriju Gerasimovu. Izmaiņas atcēla no amata ģenerāli Sergeju Surovikinu, kurš vien oktobrī tika iecelts par kara virspavēlnieku, un vadīja uzbrukumus Ukrainas civilajai infrastruktūrai.

Krievijas Aizsardzības ministrija ziņojusi, ka komandieru maiņa veikta, lai uzlabotu sadarbību starp militārajām vienībām un padarītu efektīvāku komandstruktūru.

Vāgnera grupa īpašnieks Jevgēņijs Prigožins paziņojis, ka grupējums esot pilnībā ieņēmis Soledaru, un kaujās bojā gājuši ap 500 ukraiņu. Viņš sacīja: «Es vēlos apstiprināt pilnīgu Soledaras teritorijas atbrīvošanu un attīrīšanu. Visa pilsēta ir kā nosēta ar ukraiņu karavīru līķiem.» Tikmēr ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins (Lloyd Austin) norādīja, ka nevar apstiprināt Soledaras ieņemšanu. Doneckas gubernators Pavlo Kiriļenko Ukrainas sabiedriskajai televīzijai pastāstīja, ka pilsētā joprojām ir 559 civiliedzīvotāji, tostarp 15 bērni, un smago cīņu dēļ viņus nav iespējas evakuēt. Pirms kara Soledarā dzīvoja nedaudz vairāk kā 10 tūkstoši iedzīvotāju. Arī Reuters nav izdevies gūt neatkarīgu apstiprinājumu situācijai Soledarā.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis noraidīja Vāgnera grupas iepriekšējos paziņojumus par Soledaras ieņemšanu.

«Teroristu valsts un tās propagandisti cenšas izlikties, ka daļa no mūsu Soledaras kaut kādā veidā varētu būt krievu īpašums. Bet cīņas turpinās,»

sacīja Zelenskis.

Ukrainas armijas ģenerālštābs paziņojumā sociālajā tīklā Facebook norādīja, ka krievu spēki cieš pamatīgus zaudējumus, cenšoties ieņemt Soledaru un mēģinot pārraut ukraiņu piegādes līnijas. Ceturtdienas, 12.janvāra, rīta paziņojumā Ukrainas armijas vadība minēja tankus un artilēriju Soledaras apkaimē, bet nesniedza detalizētu informāciju. Ukrainas militārais eksperts un Ukrainas bruņoto spēku rezerves pulkvedis Olehs Ždanovs sacījis, ka situācija Soledarā tuvojas kritiskai: «Ukrainas bruņotie spēki notur pozīcijas. Apmēram puse no pilsētas ir mūsu kontrolē. Netālu no pilsētas centra norisinās sīvas kaujas.» Ždanovs arī norādījis Ukrainas televīzijai, ka gadījumā, ja krievi ieņems Soledaru vai Bahmutu, tā būs vairāk politiska uzvara nekā militāra.

«Ja krievi ieņems šīs pilsētas, viņi centīsies to pielīdzināt Berlīnes ieņemšanai, un izmantos to propagandas mērķiem, kā Krievijā, tā ārpus tās.

Krievijā šādas ziņas ļaus uzmundrināt jauniesauktos un sabiedrību kopumā. Apvienot to,» norādīja Ždanovs.

Ukrainas armija 12.janvārī, informējusi, ka Krievija vervē bijušos karavīrus un varas iestāžu darbiniekus, lai tie pievienotos paramilitāriem grupējumiem anektētajā Krimā.

Lasiet arī: Karš Ukrainā: Situācija Soledarā draudīga un neskaidra

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas