Karš Ukrainā: turpinās apšaudes pie Zaporižjas atomelektrostacijas

Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras (IAEA) vadītājs brīdinājis: lai arī kurš apšauda Zaporižjas atomelektrostaciju, tā ir spēle ar uguni. IAEA komanda pirmdien, 21.novembrī, grasās novērtēt atomelektrostacijai nodarītos postījumus, vēsta ziņu aģentūra Reuters.

Uzbrukumi Eiropas lielākajai atomelektrostacijai notiek laikā, kad arī Ukrainas austrumos notiek sīvas cīņas un Krievijas spēki apšauda ukraiņu pozīcijas pie frontes līnijas, teicis Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. Zaporižjas atomelektrostacijas apšaudes seko pēc tam, kad Krievijas armija atkāpjas no Hersonas apgabala un Krievijas atbildes triecieniem visā Ukrainas teritorijā. Daudzi no tiem mērķēti pa kritiski svarīgo infrastruktūru, ieskaitot energoapgādes objektus.

IAEI norāda, ka pa atomelektrostaciju 19. un 20.novembrī mērķēti vairāk nekā ducis triecienu. Aģentūras ģenerāldirektors Rafaels Grosi (Rafael Grossi) paziņojis, ka šādi uzbrukumi ir ārkārtīgi satraucoši un pilnīgi nepieņemami: «Lai arī kurš ir par to atbildīgs, apšaudēm ir jābeidzas nekavējoties. Kā esmu teicis jau neskaitāmas reizes, tā ir spēle ar uguni!»

Krievija un Ukraina apsūdz viena otru atomelektrostacijas apšaudīšanā. Tā tas notiek kopš kara sākuma, ik reizi, kad atomelektrostacijas tuvumā notiek cīņas.

Atomelektrostacijas vadība informējusi, ka uz vietas strādājošā IAEA komanda konstatējusi bojājumus ēkām, atsevišķām sistēmām un aprīkojumam, tomēr šobrīd tie nerada apdraudējumu. 21.novembrī plānots sīkāk novērtēt postījumus, bet Krievijas atomenerģijas operators Rosenergoatom jau norādījis, ka IAEI komandai būs ierobežota pieeja. «Ja viņi vēlēsies apskatīt ēkas, kam nav nekāda sakara ar kodoldrošību, pieeja netiks ļauta,» paziņojis Rosenergoatom pārstāvis Renats Karča. Atkārtotās apšaudes stacijas tuvumā raisa bažas par iespējamu katastrofu vien 500 kilometru attālumā no vietas, kur 1986.gadā notika Čornobiļas atomelektrostacijas traģēdija, raksta Reuters.

Pirms Krievijas iebrukuma Zaporižjas atomelektrostacija nodrošināja apmēram piektdaļu Ukrainas elektrības pieprasījuma. Šobrīd reaktori nedarbojas, lai novērstu risku, ka kodoldegviela pārkarst, ja enerģijas atslēgumu dēļ izslēdzas dzesēšanas sistēma.

Kopš februāra okupantu veiktās apšaudes regulāri bojā elektroapgādes sistēmu.

Krievijas aizsardzības ministrs norādījis, ka Ukrainas armija apšauda elektrolīnijas, kas apgādā staciju. Savukārt Ukrainas atomenerģijas uzņēmums Energoatom apsūdzējis Krieviju stacijas apšaudīšanā, piebilstot, ka Krievijas armija iznīcina infrastruktūru, kas vajadzīga, lai atjaunotu stacijas darbību, tādējādi vēl vairāk ierobežojot Ukrainas energoneatkarību.

Pirmdienas rītā Ukrainas armija ziņoja, ka notiek sīvas cīņas. Ir atsisti Krievijas uzbrukumi Doneckas apgabalā, savukārt Krievija apšauda Luhanskas un Harkivas apkaimes. Pirms nedēļas atbrīvotajā Hersonā joprojām nav pieejama centralizētā ūdensapgāde, elektrība un apkure.

Lasiet arī: Zelenskis: Kijiva nav atbildīga par Polijā nokritušo raķeti

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas