Krievija par triecienu Makijivkai vaino savus karavīrus

Krievijas Aizsardzības ministrija 4.janvārī paziņojusi, ka pie trieciena Makijivkā vainojama neatļauta karavīru telefonu izmantošana, raksta ziņu aģentūra Reuters.

Oficiālā informācija liecina, ka Ukrainas veiktajā triecienā nogalināti 89 Krievijas karavīri, kas ir vairāk, nekā sākotnēji ziņots. Iepriekš Maskava informēja par 63 bojāgājušajiem. Raķešu trieciens iznīcināja pagaidu kazarmas, kas jauiesauktajiem bija uzceltas Makijivkā. Ministrijas reakcija seko arvien augošajai neapmierinātībai Krievijas sabiedrībā. Lielākā daļa kritisko komentāru gan vērsti nevis pret Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, bet gan pret armijas komandējošo sastāvu. Putins nav komentējis Jaungada naktī notikušo.

Par notikušo ir uzsākta oficiāla izmeklēšana, bet jau tagad Maskava norāda, ka galvenais iemesls bijusi neatļauta telefonu izmantošana jauniesaukto vidū. Uzreiz pēc 4.janvāra pusnakts publiskotajā Krievijas Aizsardzības ministrijas paziņojumā teikts: «Tas ļāva ienaidniekam izsekot un noteikt karavīru atrašanās vietas koordinātes, lai veiktu raķešu triecienu.»

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis vien retumis komentē konkrētus militāros triecienus, arī šoreiz neminēja Makijivkā notikušo, un 3.janvāra vakara uzrunā brīdināja, ka Krievija gatavojas kārtējam masīvajam uzbrukumam.

«Mēs nešaubāmies, ka tagad Krievijas vadītāji izmantos visu, kas atlicis un jebkuru, ko var iesaistīt, lai pagrieztu kara gaitu vai vismaz attālinātu savu sakāvi,»

norādīja Zelenskis. Viņš piebilda, ka jābūt tam gataviem un jāizjauc šis plāns – teroristiem ir jāzaudē un uzbrukumam jāizgāžas.

Lai gan Ukrainas armija informējusi, ka veikusi triecienu netālu no Makijivkas, kā rezultātā iznīcināta tehnika un, iespējams, personāls, sīkākas detaļas tā neizpauda.

Ukrainas bruņoto spēku virspavēlnieks, ģenerālis Valērijs Zalužnijs, informēja, ka situācija frontes līnijā netālu no Ukrainas austrumu pilsētas Bahmutas ir īpaši skarba. Krievijas spēki ir atkārtoti centušies ieņemt pilsētu, dažbrīd pat burtiski rāpjoties pāri kritušo biedru līķiem. Zalužnijs norādīja, ka Ukrainas spēki saglabā pozīcijas. Tikmēr maz zināma Krievijas patriotiskā grupa, kas atbalsta krievu karavīru atraitnes, aicinājusi Putinu izsludināt plašu mobilizāciju, kas aptvertu miljoniem vīriešu, un slēgt Krievijas robežas.

Zelenskis atgādināja par Ukraiņu aplēsēm, ka Maskava plāno pilna apjoma mobilizāciju. Krievijas amatpersonas norādījušas, ka šāds solis netiek apsvērts.

ASV Valsts departamenta pārstāvis sacīja, ka ASV ir informēta par triecienu Makijivkā, un zina, ka daudzi no bojāgājušajiem bija jauniesauktie.

Ģenerālis Zalužnijs 3.janvārī sazinājās ar ASV ģenerāli Marku Milliju (Mark Milley). Zalužnijs izteica ASV pateicību par atbalstu, kas ir īpaši svarīgs, lai pasargātu Ukrainas energoinfrastruktūru. Viņš arī informēja, ka apspriesta tehnika, kas ukraiņiem nepieciešama, lai uzlabotu izredzes cīņā pret Krieviju.

Putins 4.janvārī plāno sazināties ar Turcijas prezidentu Redžepu Tajipu Erdoganu (Recep Tayyip Erdoğan). Turcija kopš kara sākuma pilda vidutāja lomu, un pērn palīdzēja vienoties par graudu eksportu no Ukrainas ostām. Tomēr nopietnas miera sarunas tuvākajā laikā nešķiet iespējamas, īpaši ņemot vērā, ka intensīvi turpinās karadarbība.

Lasiet arī: Karš Ukrainā: trāpījums pa krievu kazarmām audzē neapmierinātību Krievijā

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas