ASV prezidents Donalds Tramps (Donald Trump) trešdien, 19.februārī, nosodīja Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski kā “diktatoru” un brīdināja, ka viņam ir jārīkojas ātri, lai nodrošinātu mieru, citādi viņš riskē zaudēt savu valsti, savukārt Krievijas amatpersonas publiski priecājās par Trampa uzbrukumiem Zelenskim, izbaudot Amerikas radikālo pavērsienu iepriekš ciešajās attiecībās ar Kijivu, Ukrainai cenšoties atvairīt Krievijas līdera Vladimira Putina nu jau trīs gadus ilgušo iebrukumu, ziņo “Politico”.
Otrdien Zelenskis sacīja, ka Tramps dzīvo Krievijas dezinformācijas burbulī pēc tam, kad Tramps nepatiesi apgalvoja, ka Ukraina esot sākusi karu ar Krieviju, un nepatiesi apgalvoja, ka Zelenskim ir 4% vēlētāju atbalsts.
“Diktators bez vēlēšanām. Zelenskis labāk lai rīkojas ātri, citādi viņam vairs nebūs valsts,” brīdināja Tramps, apsūdzot Ukrainas līderi, ka viņš “pierunājis” ASV tērēt miljardus dolāru valsts aizsardzībai.
Šķita, ka Kremlis gandrīz netic savai veiksmei, jo Tramps būtībā atkārtoja daudzus Maskavas paustos viedokļus par Ukrainu.
Dmitrijs Medvedevs, Krievijas Drošības padomes priekšsēdētāja vietnieks un bijušais valsts prezidents, atbalstīja Trampa pret Ukrainu vērsto tirādi.
“Ja jūs man vēl pirms trim mēnešiem būtu teikuši, ka tie ir ASV prezidenta vārdi, es būtu skaļi smējies. @realDonaldTrump ir 200% taisnība. Bankrotējušais klauns…,” vietnē “X” rakstīja Medvedevs.
Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs tieši nepievērsās Trampa pirmajai publiskajai Zelenska nosodīšanai, taču pauda gandarījumu par ASV prezidenta nesenajiem izteikumiem par karu, sakot, ka Tramps “saprot” Kremļa nostāju.
“Viņš ir pirmais un, manuprāt, līdz šim vienīgais Rietumu līderis, kurš ir publiski un skaļi pateicis, ka viens no Ukrainas situācijas pamatcēloņiem bija iepriekšējās [bijušā ASV prezidenta Džo Baidena] administrācijas nekaunīgā līnija ievilkt Ukrainu NATO,” sacīja Lavrovs, atkārtojot Kremļa ilggadējo naratīvu par to, kāpēc tā iebrukusi Ukrainā. “Neviens Rietumu līderis to nekad nebija teicis, bet viņš to bija teicis vairākas reizes. Tas jau ir signāls, ka viņš saprot mūsu nostāju.”
Lavrovs arī sacīja, ka Maskavai un Vašingtonai ir “jāattīra” Baidena atstātā politika, kas, pēc ārlietu ministra teiktā, ir iedragājusi “ilgtermiņa partnerību” starp Krieviju un ASV. Kremļa un Baltā nama pieaugošā retoriskā saikne liecina, ka abas puses jau ir ceļā uz šī mērķa sasniegšanu.
Krievijas līderu acīmredzamā līksmība par Trampa jauno pieeju karam uzsver arī Amerikas pieaugošo tuvināšanos Kremlim.
Pagājušajā nedēļā Eiropas amatpersonas pārņēma satraukums, kad Tramps paziņoja par ASV un Krievijas sarunām par konfliktu, faktiski izslēdzot no sarunām gan Ukrainu, gan ES un sagraujot drošības arhitektūru, kas izveidojusies pēc 1945.gada un ir bijusi Eiropas pamatā.
Savukārt Putins trešdien, runājot ar plašsaziņas līdzekļiem, turpināja iedzīt ķīli starp Trampu un ES.
“Visi Eiropas līderi, visi bez izņēmuma, būtībā tieši iejaucās ASV vēlēšanu procesā,” sacīja Krievijas prezidents. “Mani pārsteidz jaunievēlētā ASV prezidenta Trampa atturība pret saviem sabiedrotajiem, kuri uzvedās, atklāti sakot, huligāniski. Viņš joprojām izturas pret viņiem diezgan pieklājīgi.”
Lasiet arī: Zelenskis saka, ka Tramps atrodas dezinformācijas burbulī