Nesen veikts pētījums liecina, ka, par spīti sabiedrības augstajam medijpratības līmenim, daudzi Igaunijas iedzīvotāji, jo īpaši vecāka gadagājuma, viegli “iekrīt” uz mērķētu propagandu sociālajos tīklos, raksta “ERR News.”
Pēdējos gados Igaunijā arvien plašāk diskutē par informācijas noturību un medijpratību. To veicina arī arvien plašākā un uzmācīgākā dezinformācijas izplatība; šāda informācija lielākoties ir negatīva, un piesaista uzmanību ar ekstrēmismu vai strīdīgumu. Naida runa un dezinformācija savukārt veicina sabiedrības polarizēšanos. Toties pozitīvs un stabils saturs nerada tādu pašu patērētāju interesi.
Tartu Universitātes mediju studiju asociētā profesore Marija Murumā-Mengele (Maria Murumaa-Mengel) un Baltijas medijpratības centra medijpratības speciāliste Ingera Klesmenta (Inger Klesment) uzsvēra, ka Igaunijā dezinformācija bieži tiek veidota uz jau esoša sabiedrības dalījuma un pretrunu bāzes.
Saskaņā ar pētnieču teikto, Igaunijā galvenā mērķētas dezinformācijas izplatītāja ir Krievija, un visbiežāk upuri ir vecāka gadagājuma iedzīvotāji.
Viens no izplatītākajiem Krievijas dezinformācijas naratīviem ir par Igauniju kā neizdevušos valsti.
Līdzīgu stratēģiju Krievija savulaik izmantoja Ukrainā, un tajā ietilpst tāda satura popularizēšana, kas apšauba Igaunijas Republikas spēju funkcionēt un politisko lēmumu likumību.
Vēl kāds drauds drošībai ir nostalģija pēc padomju laika. Propaganda rāda laiku, kad Igaunija bija PSRS sastāvā, kā pārticības laikmetu, un aizmirst runāt par negatīvajiem aspektiem komunistiskajā režīmā. Papildus tiek arī norādīts uz rietumu vērtību sabrukumu. Tādējādi tiek demonizēts NATO un ES, un liberālās demokrātijas vērtības.
Padomju nostalģijas propaganda izmanto vecākās paaudzes, kas to laiku atceras kā savas jaunības gadus.
Igaunija ir vienīgā no Baltijas valstīm, kuras vidusskolu programmā ir iekļauta medijpratības apgūšana. Tāpat valstī darbojas medijpratības tīkls ar 28 iesaistītajām organizācijām, kas apvieno privāto, sabiedrisko un trešo pušu sektorus. Ik gadu norisinās arī Medijpratības nedēļa.
Lai gan propaganda pagaidām veiksmīgāk iedarbojas uz vecāko paaudzi, Igaunijas Iekšējās drošības dienests sacīja, ka Krievija arvien vairāk novirza aktivitātes jaunākās paaudzes virzienā, jo tās ierastie atbalstītāji noveco, un viņu skaits sarūk.
Lasiet arī: Igaunijas drošības dienests brīdina par Krievijas vervēšanas aktivitātēm