Krimināllietā iesaistīts uzņēmējs sola Fidži rezervātā būvēt Jaunlatviju

Skandalozais uzņēmējs Ernests Rieksts, pret kuru celta apsūdzība par līdzvainību traģiskajā Merķeļa ielas ugunsgrēkā, vāc pūļa finansējumu, lai iegādātos salu Fidži arhipelāgā. Viņš sola, ka visi investori varēs tur sev sacelt mājas. TV3 raidījums Nekā personīga (NP) noskaidroja: salā ir noteikts dabas liegums un tur atļauta tikai viena būve.

Tāpat tas ziņo, ka Ernests Rieksts ar Jaunlatvijai noskatītās salas īpašnieku nav sazinājies. 

Pirms vairāk nekā pusotra gadsimta – ar šādu vēsturisku ievadu sākas NP sižets – jaunlatvietis Krišjānis Valdemārs Krievijā nopirka muižu un aicināja tautiešus tur veidot koloniju. Latvieši Latvijā saimniekot nevarēja, jo zeme piederēja vācu muižniekiem. Lai arī zeme bija ne pārāk laba, bet vismaz sava. Interese bija milzīga un līdz Otrajam pasaules karam Krievijas teritorijā bija vairāki desmiti latviešu koloniju.

Tagad jaunlatviešu pēdās sola iet uzņēmējs Ernests Rieksts. Viņš tautiešus aicina samesties, lai nopirktu tropisko Vatuvaras salu un tur dibinātu jaunu valsti – Jaunlatviju. Rieksts sola izveidot valsti, kas ar savu likumdošanu un ilgtspējīgu lēmumu pieņemšanu atšķirsies no citām. Tajā būšot bezatkritumu dzīvesveids, «nulle emisiju» politika, nebūšot aizspriedumu; tikšot nodrošināta augstākā līmeņa izglītības sistēma, ekoloģiska pārtika, kvalitatīva medicīnas sistēma, «izmirstošas dzīvnieku sugas tiks integrētas sabiedrībā».

Par 1 380 eiro varot rezervēt 15 kvadrātmetru zemes gabalu ar atļauju vienstāva mājas būvniecībai. Piemaksājot 800 eiro, būšo atļauja diviem stāviem, un vēl par 600 eiro – trim stāviem. Var samaksāt uzreiz ar bankas karti, var saņemt rēķinu.

Piedāvājums izklausās pārāk labi, lai būtu patiesība. Un tā arī ir. Jaunlatvijas mājaslapā izmantotās

bildes ir vienkārši atrastas internetā: no Maldīvām, Austrālijas, Taizemes, Vācijas, Lielbritānijas un citām vietām.

Patērētāju tiesību aizsardzības centra vadītāja Baiba Vītoliņa skaidro: «Solījums vispār nav reāls, jo nekādas liecības par darbībām vai slēgtiem līgumiem, vai idejām, kā varētu izveidot jaunu valsti kaut kur tālumā, nekas par to neliecina, ka tādas darbības ir veikts un ka tas ir iespējams.»

Vatuvara ietilpst Fidži teritorijā. Tās diametrs ir trīs kilometri, bet lielu daļu teritorijas aizņem neaktīva vulkāna kore. Kopā ar vēl trim blakus esošām salām Vatuvara pieder briļļu zīmola Oakley īpašniekam Džima Dženardam. Viņš arhipelāgā izveidojis ekskluzīvu kūrortu. Tur turīgi cilvēki svin kāzas, pavada medusmēnesi. Tieši mazo Vatuvaru šī kūrorta reklāmas materiāli sauc par skaistāko no Fidži 800 salām.

Tagad viss salu komplekss izlikts pārdošanā par 155 miljoniem dolāru. Komplektā nāk arī privāta lidmašīna un citi labumi. Vatuvara viena pati novērtēta uz 55 miljoniem. Aģents, kas nodarbojas ar kūrorta pārdošanu, ir uzņēmums Vladi Private Islands. Par Riekstu uzņēmumā nekas nav dzirdēts. Arī par plānu uz salas izmitināt tūkstošiem cilvēku – nē.

Vladi Private Islands GmbH vadītājs Vladi Farhads NP žurnālistiem vēsta: «Ciktāl mums ir zināms, Ernests Rieksts ar mums nav sazinājies. Vatuvara salu nevar sadalīt un pārdot zemesgabalos. Uz salas atrodas arī dabas aizsardzības liegums. Uz salas drīkst būvēt tikai vienu ēku. Pārdošanā ir visa sala, nevis atsevišķi zemes gabali».

Pats «Jaunlatvijas» idejas autors saka, ka «Mums ir ļoti daudz pieteikušies. Mums pieteikumi nāk visu laiku». Uz NP jautājumu, vai pats uz tās salas ir bijis, Rieksts atbild: «Redziet, es esmu ceļojis pa pasauli, un esmu bijis uz ļoti daudzām salām. Šo salu mēs izlēmām iegādāties, izskatot visus piedāvājumus, ko esam saņēmuši. Principā es uz viņu plānoju doties pārskatāmā nākotnē.

NP viņam vaicā: «Es, redziet, arī sazinājos ar tiem pārdevējiem, un viņi gan norāda, ka sala ir rezervāts, un tu pēc visiem noteikumiem atļauts būvēt tikai vienu māju. Tas nebūs šķērslis?»

Rieksts: «Īsumā – ir uzņēmumi, ir lobijkompānijas, ir advokāti, ar ko mēs runājam. To visu var mainīt, jo viņiem šādas salas ir vairāk nekā 800.»

Patērētāju tiesību aizsardzības centra vadītāja brīdina projekta iespējamos investorus: «Būtu jāpārliecinās, vai jūs saprotat, ko jūs pērkat. Konkrētajā gadījumā jau īstenībā nav skaidri pateikts, ko jūs darāt. Jūs it kā investējat, bet tad jums it kā būs zeme.

Bet ja atsakāties, jums naudu  neAtdod.

Īsti nav parādīts ne līgums, kādu slēdz, kā tas tiks realizēts. Ir ļoti daudz tādas tukšas informācijas, kas nav pamatota. Jums jāmēģina skatīties, vai ir kaut kādi pierādījumi, vai tas tik tiešām var notikt.»

Savukārt Rieksts noraida jebkādas bažas. Cilvēki saņemot dokumentus, proti, rēķinus. Tie, kas baidās investēt uzreiz, varot slēgt līgumu ar pēcapmaksu.

«Mēs tagad solam 2023. gadā tikai un vienīgi zemes gabalus. Mēs braucam uz šo vietu Vatuvara veidot savu valsti. Uz doto brīdi mēs neko vairāk kā zemes gabalus nesolām. Ar laiku mēs veidosim savu valsti, iekārtosim savu pilsētu. Tas viss nenotiks uzreiz, biznesa modelis ir tajā, ka jā, mums lielākā daļa iedzīvotāju būs atbrīvoti no nodokļiem, bet mums nodokļi būs tūrismam,» saka Jaunlatvijas ideologs.

Savākt naudu Riekstam palīdz arī citi. Kaspars Caune mediju slejās figurējis saistībā ar finanšu krāpniecību un naudas atmazgāšanu. Atbalstu izsaka Rolands Millers, kurš īsu brīdi bija partijas KPV LV vadībā. Projektam ar pozitīvu publicitāti palīdz Rūdolfs Brēmanis. Viņš vēlēšanās kandidēja no partijas Katram un katrai un apsūdzēts par 100 tūkstošu eiro piesavināšanos no Ārlietu ministrijas.

Saskaņā ar Jaunlatvijas interneta vietnē pieejamo informāciju, nauda tiek pārskaitīta Lietuvas Revolut kontā, kas pieder Lielbritānijā reģistrētam uzņēmumam. Vienīgā firmas amatpersona ir kāds Andris Brūveris, kurš Latvijā ar aktīvu uzņēmējdarbību nenodarbojas. Arī iepriekšējās Rieksta biznesa iniciatīvās īpašnieki bija citi cilvēki.

Rieksts ir viena no divām personām, pret kurām celta apsūdzība saistībā ar ugunsgrēku nelegālā Merķeļa ielas hostelī. Tajā gāja bojā gāja deviņi cilvēki.

Klienti un darbinieki liecināja, ka hostelī saimniekoja un naudu iekasēja Rieksts.

Taču pats pārbūvētais dzīvoklis piederēja viņa brālim Andrejam Gailim. Viņš ir otrs apsūdzētais.

Divos bēniņu dzīvokļos nesaskaņoti bija ierīkotas 34 istabiņas. Katrā no tām mitinājās vairāki cilvēki. Kad nelegālajā hostelī izcēlās liesmas, daļa cilvēku bija iesprostoti, citiem izdevās glābties uz jumta. Glābējiem nācās lauzt slēgtas dzelzs durvis.

Rieksta komentārs: «Es neredzu, kur ir mana vaina man nepiederošā dzīvoklī, man nepiederošā uzņēmumā, kur es neesmu atbildīgs par ugunsdrošību.»

Tādēļ NP viņam vaicā: «Tur jūs nebijāt patiesais labuma guvējs, bet arī šajā jaunajā uzņēmumā neesat, vai ne? Arī tur, ja būs kādi pārkāpumi, neko jums inkriminēt nevarēs?»

Rieksta atbilde: «Šajā uzņēmumā ir tā, ka domēns ir uz mana vārda, un visiem, kam tas ir nepieciešams, es dodu personīgas garantijas.»

NP atgādina, ka Riekstam piederēja arī citi hosteļi un komunālie dzīvokļi, un nelegālo biznesu sāka izmeklēt Valsts ieņēmumu dienests. Paralēli hosteļu biznesam viņš izveidoja iestādi Riga Float. Te apmeklētāji varēja baudīt bezsvara stāvokļa terapiju sāls baseinā. Taču pandēmijas dēļ darbs bija jāpārtrauc, bet tie, kas bija rezervējuši apmeklējumu un par to samaksājuši, savu naudu atpakaļ nesaņēma.

Līdz ar biznesa problēmām viņš kļuva par radikālu kovidskeptiķi. Aicināja nemaksāt nodokļus, pārņēma Facebook darba sludinājumu grupu, kurā pats bija administrators un publicēja sazvērestību teorijas un sava Riga Float centra reklāmas. 2021. gada sākumā izveidoja alternatīvu sociālo tīklu. Domubiedri Riekstam palīdzēja tīklu popularizēt.

NP te citē «slavenību» Andri Kiviču: «Mīļie draugi, mani sauc Andris Kivičs un man ir paziņojums. Turpmāk manus video, manus poustus, manas bildes un visu to, ko es domāju un jūtu patiesībā un vēlos parādīt jums, varēs redzēt jaunā platformā decentaspeak.com. Tā ir latviešu čaļu izveidota platforma, kurā tavs profils pieder tev. Kur tevi nevar cenzēt, kur tevi nevar dzēst un kur tevi nevar banot.»

Rieksta sponsorētajā «šovā» ar Riga Float un kovidskeptiķu sociālā tīkla Decentaspeak reklāmām priekšplānā intervējās arī tā laika iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens. Tāpat kā Rieksta SPA bizness, arī sociālais tīkls vairs nestrādā. Kriminālprocesā par traģisko ugunsgrēku viņam nav piemērots drošības līdzeklis. Līdz ar to nekas viņam neliedz savākt naudu salas iegādei un pazust.

Prokuratūra informē, ka Merķeļa ielas ugunsgrēka lieta tiesā nonāks tuvāko mēnešu laikā. Tā skaidro, ka veikts milzīgs ekspertīžu un citu izmeklēšanas darbību apjoms – tādēļ esot pamats pārliecībai, ka apsūdzētie saņems sodu, vēsta NP.

Lasiet arī: Ernesta Rieksta projekts Jaunlatvija ir policijas redzeslokā

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas