Laiks lociņiem! Praktiski padomi, kā izaudzēt bagātīgu lociņu ražu

Pēc ziemas visi esam izslāpuši pēc saules, svaiga gaisa un vitamīniem. Viens no pirmajiem, veselīgajiem gardumiem daudzās mājās ir lociņi. Tos izaudzēt ir pa spēkam teju katram – atliek vien nopirkt pāris sīpolus, ielikt tos ūdenī vai zemē un gaidīt zaļos asnus.

Vienlaikus šobrīd ir aktuāli visu darīt iespējami efektīvi un labi. Kā no viena sīpola iegūt iespējami vairāk lociņu? Kā tos izaudzēt ātrāk un veselīgākus? BARBORA.LV piedāvā dažus praktiskus ieteikumus, kas var noderēt.

Ne tikai garšīgi, bet arī skaisti

Ar sīpoliem patiesībā ir pavisam vienkārši – tos var ielikt vien krūzē vai burkā ar ūdeni un gaidīt lociņus, ko uzlikt, piemēram, uz brokastu maizītes. Pavasarī no šādiem lociņiem prieku var gūt ne tikai vēders.

Ieliekot sīpolu skaistā burkā vai vāzē, tas kalpos arī kā pavasarīgs interjera elements, kas pašus un bērnus iedvesmos garāmejot arī panašķoties ar ko vērtīgu.

Piemērotākie sīpoli

Lociņus var iegūt teju no jebkuriem sīpoliem, atšķirsies vien to lielums, daudzums un nedaudz arī krāsas tonis. Ja mērķis ir izaudzēt vairāk sīpolloku, lai pietiktu arī salātiem, piemērotākā izvēle būs veikalos nopērkamie sīksīpoli. Ja tādi nav pieejami, izmantojiet jebkuru citu sīpolu!

Vienā traukā ieteicams stādīt aptuveni vienāda izmēra sīpolus, kā arī labāk izvēlēties tādus, kuri vēl nav sākuši asnot, jo parasti ir kāds iemesls, kāpēc asni tiek dzīti priekšlaicīgi, piemēram, nepareiza uzglabāšana.

Ūdenī vai augsnē?

Jā, sīpoli asnus dzen arī tad, ja ielikti vien ūdenī, taču labāku rezultātu būs iespējams panākt, stādot tos zemē. Sīpolus var stādīt puķu kastēs, puķu podos, kastēs, nogrieztās pudelēs vai tetrapakās, arī tukšos krējuma, saldējuma vai citos traukos – der teju jebkas, kas ir “pa rokai”.

Izvēlētajā traukā zemi ber tik daudz, lai tā būtu vēl 1 cm biezumā zem sīpola. Arī stādīšana ir vienkāršāka par vienkāršu – kad traukā iebērta augsne, uz tās “sēdina” virsū sīpolus un tie tāpat arī augs, ja vien būs pietiekams mitrums. Sīpolus vēlams likt pāris milimetru attālumā vienu no otra. Lai sīpoli turētos augsnē stabilāk, tos aptuveni līdz pusei var apbērt ar augsni.

Tūlīt un tagad

Ja ir vēlme pie sīpollokiem tikt iespējami ātrāk, ir daži knifi, kā to augšanu pasteidzināt. Te palīdzēs mitrums un siltums. Tiesa gan, pirmajās dienās pēc stādīšanas tos vēlams novietot tumšākā, bet siltā vietā. Kad loki nedaudz paaugušies, tos jānes gaismā, lai iegūtu sulīgi zaļo krāsu. Ja gaismā noliksiet uzreiz, viss notiks nedaudz lēnāk.

Augšanai vēlama vienmērīga temperatūra, kas lielākoties mājokļos tieši tāda arī ir, tāpēc papildu rūpes nav nepieciešamas. Svarīgi ir regulāri un pamatīgi laistīt, jo mitrums ietekmēs lociņu ražu un tās kvalitāti. Eksperti apgalvo, ka mēslošana nav nepieciešama.

Profesionāli audzētāji, kuriem tas ir bizness, izmanto speciālu mākslīgo apgaismojumu, lai pasteidzinātu augšanu. Mājas apstākļos gan pilnīgi pietiekami ir ar dabīgo gaismu, kas ienāk pa logiem.

Un vēl kāds praktisks ieteikums – reizē iestādot lielu daudzumu sīpolu, visi loki ienāksies teju vienlaikus, tāpēc būs grūti tos ātri patērēt. Labāk iegādāto sīpolu daudzumu sadalīt vairākās daļās, jaunu porciju stādot, piemēram, reizi nedēļā. 

Lasiet arī: Olas – veselīgas vai kaitīgas un, cik daudz dienā drīkst ēst?

Lasiet arī: Kā rūpēties par miega kvalitāti? Iesaka klīniskā farmaceite

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

 

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas