Latvija – starp ES līderiem dabasgāzes patēriņa samazināšanā

Latvija ir viena no līdervalstīm dabasgāzes patēriņa samazināšanā Eiropas Savienībā (ES) – tā ceturtdien, 29.decembrī, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums Panorāma. Līdz šī gada decembrim Latvijā patērēts par 30% mazāk dabasgāzes nekā pērnā gada 11 mēnešos.

Mazāk tērēta arī elektrība – tā no janvāra līdz novembrim Latvijā patērēta par nepilniem četriem procentiem mazāk nekā pagājušajā gadā šādā laika periodā. Tomēr gada pirmajos desmit mēnešos par nepilniem septiņiem procentiem audzis naftas patēriņš. Vienlaikus šī tās patēriņš mazumtirdzniecībā nedaudz mazinājies – līdz nepilniem diviem procentiem.

Jau ir vēstīts, ka no šā gada augusta līdz novembrim Latvija samazinājusi dabasgāzes patēriņu par vairāk nekā 43% salīdzinājumā ar vidējo patēriņu šajos četros mēnešos iepriekšējos piecos gados, liecina ES statistikas pārvaldes Eurostat otrdien publiskotie dati. Atbilstoši šiem datiem ES gāzes patēriņš šogad augustā–novembrī salīdzinājumā ar vidējo patēriņu šajos mēnešos 2017.-2021.gadā sarucis par 20,1%.

šajā laika posmā visvairāk gāzes patēriņš samazinājies Somijā – par 52,7%, tai seko Latvija ar 43,2% un Lietuva ar 41,6%.

Ceturtajā vietā ir Igaunija, kur gāzes patēriņš krities par vairāk nekā 35%. Situācijā, kad jāmeklē Krievijas piegādēm alternatīvi gāzes avoti, ES dalībvalstis jūlija beigās nolēma no šā gada 1.augusta līdz nākamā gada 31.martam brīvprātīgi samazināt dabasgāzes patēriņu par vismaz 15% salīdzinājumā ar vidējo patēriņu iepriekšējā piecu gadu periodā.

No augusta līdz novembrim gāzes patēriņu par vismaz 15% samazinājušas 18 ES valstis, liecina Eurostat dati. Sešas valstis – to vidū Čehija, Īrija, Portugāle un Spānija – patēriņu samazinājušas par mazāk nekā 15%, bet divas valstis patēriņu palielinājušas – Malta (par 7,1%) un Slovākija (par 2,6%). Kipra ir vienīgā ES valsts, kurā neizmanto dabasgāzi.

Lasiet arī: Latvijas gāzes dabasgāzes tarifi no nākamā gada augs mājsaimniecībām ar mazāku patēriņu

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas