Latvijas banka samazinājusi IKP pieauguma prognozi līdz 2,1%, bet inflācijas prognozi paaugstinājusi līdz 17,3%

Latvijas Banka samazinājusi Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) pieauguma prognozi šim gadam no 3% līdz 2,1%, savukārt paaugstinājusi gada vidējās inflācijas prognozi 2022.gadam no 16,9% līdz 17,3%, informē Latvijas Banka.

Vienlaikus Latvijas Bankā norāda, ka kopējais redzējums par ekonomiskajiem procesiem ir mainījies maz, un gaidāms, ka 2023.gadā attīstība būs līdzīga iepriekš prognozētajai, proti, gaidāms IKP kritums par 0,3% pretstatā septembrī prognozētajam kritumam par 0,2%.

«Tomēr, vienlaikus ar nelielo IKP kritumu, paredzams būtiskāks mājsaimniecību patēriņa sarukums – par 5,6%,» atzīmē Latvijas Banka.

«Pirktspējas samazināšanās negatīvi ietekmēs iedzīvotāju labklājības līmeni.»

Tautsaimniecības izaugsmes atjaunošanās, pēc Latvijas Bankas aplēsēm, gaidāma 2024.gadā, kad IKP varētu pieaugt par iepriekš prognozētajiem 4,4%, kamēr 2025.gadā sagaidāma ekonomikas izaugsme 3,5% apmērā.

Savukārt nākamajam gadam inflācijas prognoze ir palielināta no septembrī lēstajiem 9,2% līdz 10,9%.

Gada vidējās inflācijas prognoze 2024.gadam ir paaugstināta no 3,4% līdz 4,4%, bet gada vidējā inflācija 2025.gadā prognozēta 3% līmenī.

«Inflācija saglabājas augsta,» atzīmēja centrālajā bankā, skaidrojot, ka Latvijas Bankas prognozēs ir palielināti pieņēmumi par globālo pārtikas cenu pieaugumu un iekšzemes algu kāpumu.

Vienlaikus Latvijas Bankā, komentējot makroekonomiskās prognozes, uzsver, ka tās ir izstrādātas joprojām augstas nenoteiktības apstākļos, ko rada Krievijas sāktā kara neprognozējamā virzība un ar to saistītā globālo cenu attīstība, it īpaši energoresursu cenu jomā.

Lasiet arī: ECB palielina bāzes procentlikmi līdz 2,5%

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas