Latvijas Swedbank maksās 3,4 miljonus dolāru saistībā ar Krimas sankciju pārkāpumu

ASV Finanšu ministrijas Ārvalstu aktīvu kontroles birojs (OFAC) paziņojis par izlīgumu ar Latvijas Swedbank saistībā ar Krimas sankciju pārkāpumu.

Swedbank ir piekritusi pārskaitīt 3 430 900 ASV dolāru (3 144 179 eiro), lai nokārtotu savu iespējamo civiltiesisko atbildību par OFAC noteikto Krimas sankciju pārkāpumu.

2015. un 2016.gadā Latvijas Swedbank klients izmantoja Latvijas Swedbank elektroniskās bankas platformu no interneta protokola adreses Krimā, lai nosūtītu maksājumus personām Krimā, izmantojot ASV korespondentbankas.

Izlīguma summa atspoguļo OFAC konstatējumu, ka Latvijas Swedbank acīmredzamie pārkāpumi netika brīvprātīgi pašaizliedzīgi atklāti.

Kā teikts OFAC paziņojumā, pirms Krievijas 2014.gada iebrukuma Ukrainas Krimas reģionā Swedbank bija piesaistījusi kuģniecības nozares klientu Krimā, kuram piederēja trīs īpašam nolūkam dibinātas kompānijas, kurām katrai bija konts Latvijas Swedbank.

Laika posmā no 2015.gada 5.februāra līdz 2016.gada 14.oktobrim klients iniciēja 386 darījumus par kopējo summu 3 312 120 ASV dolāru (3 035 326 eiro),

izmantojot kontus, kas piederēja kompānijām, kuri tika apstrādāti, izmantojot ASV korespondentbankas.

Ap 2016. gada martu kompāniju īpašnieks mēģināja nosūtīt ar savu uzņēmējdarbību saistītus maksājumus no IP adreses Krimā, izmantojot elektroniskās banku platformu, uz ASV korespondentbanku, kas noraidīja maksājumus, atsaucoties uz iespējamo saistību ar Krimu, un brīdināja Latvijas Swedbank.

Latvijas Swedbank mēģināja iegūt papildu informāciju no šīs ASV korespondentbankas un pieprasīja papildu informāciju no kompāniju īpašnieka. Latvijas Swedbank nesaņēma atbildi no ASV korespondentbankas, un kompāniju īpašnieks nepatiesi apliecināja Latvijas Swedbank, ka neviens no maksājumiem nav saistīts ar Krimu. Pamatojoties uz šo apgalvojumu, Swedbank pāradresēja noraidītos maksājumus uz citu ASV korespondentbanku, kas galu galā tos veica.

Kā norāda OFAC, Latvijas Swedbank bija pamats zināt, ka klienta apliecinājumi, ka maksājumi nav saistīti ar Krimu, ir nepatiesi.

Klienta dati skaidri parādīja, ka viņš fiziski atrodas Krimā un šī informācija bija Swedbank rīcībā brīdī, kad tika pārkāptas sankcijas.

Latvijas Swedbank rīcības rezultātā tika pārkāpts 2014.gada 19.decembra izpildrīkojums “Bloķēt noteiktu personu īpašumu un aizliegt noteiktus darījumus attiecībā uz Ukrainas Krimas reģionu”. Konkrēti, Latvijas Swedbank ļāva savam klientam iniciēt maksājumus no Krimas, izmantojot e-bankas platformu, kuru galu galā apstrādāja ASV korespondentbanka. Šīs rīcības rezultātā tika eksportēti finanšu pakalpojumi uz Krimu, pārkāpjot izpildrīkojumu.

Lasiet arī: Energoeksportu nedrīkst attīstīt uz mājsaimniecību rēķina, brīdina Kulbergs

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas