Latvijas un sabiedroto bruņotie spēki militārajā parādē godinās Latvijas valsts neatkarības proklamēšanas 104.gadadienu

Rīgā, 11.novembra krastmalā, 18.novembrī pulksten 13.30 notiks Latvijas Republikas proklamēšanas 104.gadadienai veltīta Latvijas un tās sabiedroto bruņoto spēku, Iekšlietu ministrijas pakļautības iestāžu un Jaunsardzes vienību militārā parāde.

Savukārt parādes ģenerālmēģinājums tiks rīkots 17.novembrī pulksten 19.00.

Parādi, kurā piedalīsies aptuveni 1 500 karavīru, zemessargu, policistu, robežsargu, ugunsdzēsēju glābēju un jaunsargu, komandēs Nodrošinājuma pavēlniecības komandieris pulkvedis Reinis Baško, bet to pieņems valsts bruņotā spēka augstākais vadonis, Valsts prezidents Egils Levits, aizsardzības ministrs Artis Pabriks un Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš. 

Militārās parādes ierindas priekšgalā soļos Nodrošinājuma pavēlniecības karavīri, kuriem šogad uzticēts nest Latvijas armijas karogu. Aiz Latvijas armijas karoga grupas karogu nesīs gan NATO spēku integrācijas vienības, gan trīs Baltijas valstu kopējās militārās izglītības iestādes – Baltijas Aizsardzības koledžas – karoga grupa un Daudznacionālās divīzijas štāba Ziemeļi karoga grupa. Parādē ar karoga grupu piedalīsies arī sabiedroto spēku karavīri no Albānijas, Kanādas, Čehijas, Dānijas, Vācijas, Igaunijas, Islandes, Itālijas, Lietuvas, Melnkalnes, Polijas, Slovākijas, Slovēnijas, Spānijas un ASV.

Šogad parādē piedalās arī Ukrainas karoga grupa.

Latvija kopš šī gada 24.februāra ir atsaukusies uz katru Ukrainas lūgumu sniegt palīdzību. Aizsardzības nozares sniegtais atbalsts Ukrainas armijai mērāms aptuveni 300 miljonu eiro apmērā, un tajā iekļautas pretgaisa un prettanku raķešsistēmas, artilērija, helikopteri, bezpilota lidaparāti, munīcija un karavīru individuālais ekipējums.

Latvijas bruņotos spēkus parādē pārstāvēs Mācību vadības pavēlniecības karoga grupa, Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija, Instruktoru skolas karoga grupa, Kājnieku skolas karoga grupa, Kaujas atbalsta nodrošinājuma mācību centra karoga grupa, Sakaru skolas karoga grupa, Jūras spēku mācību centra karoga grupa, Štāba bataljons, Jūras spēki, Gaisa spēki, Nodrošinājuma pavēlniecība, Zemessardzes karoga grupa, Zemessardzes 1. Rīgas brigāde, 2. Vidzemes brigāde, 3. Latgales brigāde un 4. Kurzemes brigāde, un Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde. Sabiedroto bruņotos spēkus parādē pārstāvēs Kanādas vadītās NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas vienības un Dānijas bruņoto spēku vienība. Tāpat parādē piedalīsies vienības no Valsts robežsardzes, Valsts policijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, kā arī no pulkveža Oskara Kalpaka profesionālās vidusskolas un Jaunsardzes.

Parādes muzikālo noformējumu nodrošinās Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Štāba orķestris, Jūras spēku orķestris un Zemessardzes orķestris. Parādes kājnieku vienības militāro orķestru pavadībā turpinās gājienu pa Kaļķu, Brīvības un Bruņinieku ielu līdz Skanstes ielai.

Parādi noslēgs Latvijas un sabiedroto bruņoto spēku, kā arī Valsts policijas, Valsts robežsardzes un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta bruņojuma, tehnikas un transporta demonstrējums, kurā lidojumam labvēlīgos laika apstākļos būs redzamas divas Gaisa spēku lidmašīnas An-2, divi Valsts robežsardzes helikopteri – AgustaWestland 109 un AgustaWestland 119, Latvijas nacionālās lidsabiedrības airBaltic lidmašīna Airbus 220-300, kā arī divi Ungārijas JAS39 Grippen un divi Vācijas Eurofighter iznīcinātāji, kas veic patrulēšanu NATO gaisa telpā virs Baltijas.

Šogad parādē tiks demonstrēts Latvijas uzņēmēju ražotais bezpilota lidaparāts Atlas Pro, kā arī vieglais militārais transportlīdzeklis FOX.

Parādē būs vērojama NBS militārā tehnika, tostarp bruņumašīnas Patria 6×6, kas iegādātas no tā ražotāja Somijā. Tāpat parādē varēs redzēt pašgājējhaubiču sistēmas M109, kā arī kaujas izlūkošanas kāpurķēžu bruņumašīnas CVR(T), ko NBS iegādājušies no Lielbritānijas Sauszemes spēku mehanizācijas projekta ietvaros. Vēl parādē demonstrēs sprādzienu izturīgos ceļu atmīnēšanas transportlīdzekļus Husky, tuvās darbības pārnēsājamo pretgaisa aizsardzības sistēmu Stinger, taktiskos transportlīdzekļus Bombardier MAX 650, kvadraciklus un citu Latvijas bruņoto spēku militāro tehniku.

Parādes apmeklētāji varēs vērot arī sabiedroto valstu bruņutehniku, piemēram, Itālijas bruņoto spēku tanku Ariete un bruņutransportieri Centauro, Spānijas bruņoto spēku tanku Leopardo, Polijas bruņoto spēku tanku PT91, Kanādas bruņoto spēku kaujas bruņumašīnas LAV, kā arī Albānijas, Čehijas, Slovēnijas, Slovākijas, Melnkalnes un Dānijas bruņoto spēku militāro tehniku.

Valsts policija militārajā parādē piedalīsies ar motocikliem BMW R 1250 RT, kurus izmanto ceļu satiksmes uzraudzībā un augstāko valsts un ārvalstu amatpersonu eskortēšanā, un ar autotransporta vienībām, kuras izmanto ceļu satiksmes uzraudzībā, sabiedriskās kārtības nodrošināšanā, tostarp operatīvajiem transportlīdzekļiem ar speciālo krāsojumu Škoda Superb un Volkswagen Tiguan, kas tiek izmantoti slēptajai satiksmes uzraudzībai cīņā ar agresīviem autobraucējiem.

Savukārt Valsts robežsardze parādē demonstrēs apvidus automašīnas Toyota Hilux un Nissan Pathfinder ar sniega motocikliem Polaris Wide Track LX, ko izmanto valsts robežas apsardzībā, jauno robežsargu apmācībām un speciālo operāciju uzdevumu veikšanai, tāpat operatīvos transportlīdzekļus Renault Trafic, kas tiek izmantoti imigrācijas kontrolē, mobilo patruļu un kontrolposteņu nodrošināšanai, kā arī kvadriciklus Polaris MV850, kas ievērojami uzlabo Valsts robežsardzes mobilitāti un tiek izmantoti patruļām pierobežā.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests parādē demonstrēs specializēto Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta tehniku, ko izmanto ugunsgrēku dzēšanas un glābšanas darbos, tostarp Mercedes-Benz Unimog.

21 nāciju zalvi par godu valsts neatkarības proklamēšanas gadadienai no AB dambja veiks Zemessardzes 17.kaujas atbalsta bataljons. Savukārt par kārtību un drošību parādes norises vietā un laikā rūpēsies Militārā policija un Speciālo uzdevumu vienība, bet par medicīnisko nodrošinājumu – Nodrošinājuma pavēlniecība.

Parādi tiešraidē varēs vērot Latvijas Televīzija 1.kanālā un televīzijas interneta vietnē, kā arī Latvijas Radio programmā un kanālā Rīga TV24.

17.novembrī Rīgas ostas Pasažieru termināļa piestātnēs MK3 un MK4 ieradīsies Jūras spēku štāba un apgādes kuģis A-53 Virsaitis, patruļkuģis P-08 Jelgava un Valsts robežsardzes kuģis RK-20 Rānda. Savukārt 18.novembrī piestātnē ieradīsies arī Nīderlandes Jūras spēku kuģis M-860 Schiedam. Te jau atrodas ASV Krasta apsardzes kuģis USCGC Hamilton (WMSL 753), un 18.novembrī Daugavā pretī parādes norises vietai atradīsies Jūras spēku krasta apsardzes kuģis KA-06 Gaisma.

Valsts robežsardzes uģis RK-20 Rānda būs atvērts apskatei.

Tāpat NBS aicina iedzīvotājus 18.novembrī no plkst.11.00 līdz 16.00 Rīgas Pasažieru ostas piestātnē apmeklēt Latvijas un sabiedroto bruņoto spēku militārās tehnikas un ekipējuma izstādi, kurā būs apskatāma arī Valsts robežsardzes tehnika un aprīkojums. NBS atgādina, ka Latvijas gaisa telpā militāro gaisa kuģu lidojumi notiek tikai normatīvajos aktos noteiktajā augstumā un ātrumā, līdz ar to radītais troksnis ir īslaicīgs un nenodara kaitējumu cilvēkam un īpašumam.

Pasākumu laikā tiks veikta fotografēšana un filmēšana. NBS aicina iedzīvotājus iemūžināt valsts svētku pasākumus fotogrāfijās un video sociālās tīklošanas vietnēs lietojot tēmturus: #18novembris; #militārāparāde, atzīmējot Latvijas armijas sociālo mediju kontus: @Latvijas_armija un @esmukaravirs.

Lasiet arī: Nacionālais vēstures muzejs svētkos aicina izzināt valsts aizsākumu

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas