Latvijas Valsts mežu peļņa deviņos mēnešos – 186,4 miljoni eiro

Šī iespaidīgā summa (pirms nodokļu nomaksas) ir par 87,7 miljoniem eiro lielāka nekā uzņēmuma peļņa pagājušā gada pirmajos trīs ceturkšņos.

AS Latvijas Valsts meži (LVM) padomes vērtējumā izcilo rezultātu galvenokārt ietekmējusi par 47% augstāka – jeb par 24,36 eiro kubikmetrā – vidējā apaļkoksnes pārdošanas cena meža nozarē. 

LVM padomes priekšsēdētājs Edmunds Beļskis: «Uzņēmums ir ne vien sasniedzis augstus peļņas rādītājus, bet arī spējis ievērojami palielināt enerģētiskās šķeldas piegādes apjomus Latvijas siltuma ražošanas uzņēmumiem. Tomēr turpmākajā periodā iezīmējas arī vairāki būtiski izaicinājumi – arvien asāk izjūtam kvalitatīvu mežizstrādes pakalpojumu sniedzēju trūkumu, jo īpaši meža kopšanas darbos, savukārt globālās ekonomikas bremzēšanās neapšaubāmi ietekmēs arī koksnes tirgu.»

Šogad deviņos mēnešos Latvijas koksnes pārstrādes uzņēmumiem LVM piegādāja 4,86 miljonus kubikmetru apaļkoksnes.

Šajā laikā uzņēmums saskārās ar izaicinājumiem, kas ietekmē koksnes apjomu piegādes. Būtiskākie – mainīgie laika apstākļi 2022.gada pirmajā pusē, tāpat privāto mežu īpašnieku radītais, strauji pieaugošais mežizstrādes un transporta pakalpojumu pieprasījums, kas šo pakalpojumu tirgū radījis deficītu.

Darbaspēka trūkuma, kā arī strauji pieaugušo degvielas un citu pakalpojumu cenu kāpuma dēļ šī gada deviņos mēnešos koksnes sortimentu ražošanas izmaksu summa bija par 18,3 miljoniem lielāka nekā attiecīgajā laika periodā pērn. Daļai pakalpojumu sniedzēju šogad ir bijušas grūtības piesaistīt meža mašīnu operatorus, un tas ietekmēja darba ražīgumu.

2022. gada deviņos mēnešos tika pārdota šķelda 468,8 tūkstošu megavatstundu apjomā, kas,  salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu, ir par 86,3 tūkstošiem megavatstundu vairāk.

Turpinās investīciju projekts Mežvidu kokaudzētavas izveide, kas 2025. gadā ļaus palielināt LVM kokaudzētavās izaudzēto stādu daudzumu līdz 68,2 miljoniem. Tāpat LVM uztur 295 bezmaksas atpūtas vietas, kur ir labiekārtotas piknika vietas ar galdu un soliem, izveidotas koka laipas un skatu torņi. Ģimeņu iecienīto Latvijas Valsts mežu dabas parku Tērvetē līdz septembra beigām kopumā apmeklēja 136,4 tūkstoši cilvēku, bet jau 20. oktobrī ir sagaidīts parka 150 000. apmeklētājs.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas