Lielākā daļa rietumvalstu uzņēmumu turpina darbību Krievijā

Tikai 8% Eiropas lielo uzņēmumu ir pilnīgi pametuši Krievijas tirgu, un vairākums joprojām tur strādājošo uzņēmumu nāk no Vācijas, raksta Politico.

Liels skaits uzņēmumu, kuru vadība atrodas Eiropas Savienībā un G7 valstīs, joprojām turpina strādāt un ieguldīt investīcijas Krievijā, liecina decembrī publicēts pētījums. Sanktgallenes Universitātes profesora Saimona Eveneta (Simon Evenett) un Starptautiskā Vadības attīstības institūta profesora Nikolo Pizani (Niccolò Pisani) apkopotie dati liecina, ka mazāk nekā 9% no 1400 ES un G7 valstu uzņēmumiem, kam bija filiāles vai meitasuzņēmumi Krievijā, pēc Maskavas iebrukuma Ukrainā ir tos slēguši. To maz ietekmējušas pat rietumu sankcijas pret Maskavu, un mediju ziņojumi par uzņēmumiem, kas pamet Krieviju, ir tikai aisberga virsotne.

Pētījuma autori norāda:

“Šie atklājumi liek uzdot jautājumus par rietumu uzņēmumu patieso vēlmi saraut saites ar ekonomiku, kuru viņu valdības uzskata par ģeopolitisku ienaidnieku.”

Visizteiktāk Krievijas tirgu pametuši ASV uzņēmumi (18%), kam seko Japāna (15%), un tikai tad ir kārta ES. Saskaņa ar Jeilas Universitātes datiem, daži no pasaules lielākajiem uzņēmumiem, kas pilnīgi pametuši Krieviju, ir McDonald’s, Ford, Renault, Shell un Ikea. Tikmēr daudzi citi, tostarp pārtikas milzis Unilever, ASV ātrās ēdināšanas ķēde Subway un Itālijas makaronu ražotājs Barilla turpina netraucēti darboties agresorvalstī. Turklāt liela daļa no rietumu uzņēmumiem, kas nav sarāvuši saites ar Krieviju, nāk no Vācijas.

Tajā pašā laikā dažādu valstu amatpersonas un uzņēmēji tiekas Pasaules ekonomikas forumā Davosā, kur sola lielāku militāro un ekonomisko atbalstu Kijivai, savukārt aizkulisēs tiekot runāts par to, cik ilgi pasaules uzņēmējdarbības vide varēs izolēt Maskavu.

Lasiet arī: Dombrovskis: ES sankcijas pret Krieviju nedrīkst pāragri mazināt

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas