Lietuvā būs sarežģīti ievērot Krievijas preču importa aizliegumu

Eiropas Savienībā stājies spēkā aizliegums ievest Krievijā ražotus produktus un preces, tomēr būšot ļoti grūti to īstenot, un palīdzēt varētu publisks nosodījums, raksta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Tagad Lietuvas muitas amatpersonas vēl uzmanīgāk pārbaudīs ienākošās kravas, jo importa aizliegums no Krievijas un Baltkrievijas tagad ietver arī tādas preces kā kosmētika, tīrīšanas produkti, apģērbs, higiēnas preces, alkohols, cigaretes un citas patēriņa preces. Muitas pārvaldes vadītāja vietnieks Vīgands Paigozins (Vygandas Paigozinas) norādīja, ka aizliegums attiecas ne vien uz juridisko personu kravām, bet arī uz precēm, ko ceļotāji iegādājušies personīgai lietošanai: «Sankciju noteikumi pret Krieviju un Baltkrieviju attiecas uz visām personām un uzņēmumiem, un nav nekādu izņēmumu.» Viņš piebilda, ka sankciju mērķis ir vājināt sankcionēto valstu ekonomiku, lai mazinātu to spēju iesaistīties karadarbībā.

Eksperti gan norāda, ka dažādi produkti vienalga nonāks Lietuvā, izmantojot starpniekus. Tie vienmēr ir gatavi atvest krievu produktus, izmantojot tādas trešās valstis kā Kazahstānu, Gruziju, Armēniju vai Moldovu.

Lietuvas uzņēmumi jau esot saņēmuši veiklu darboņu piedāvājumus sankciju apiešanai. Viļņas Ražotāju un uzņēmēju asociācijas prezidents Sigits Besagirsks (Sigitas Besagirskas) sacīja: «Tas, ko iesaka dažādi pseidokonsultanti gadījumā, ja vajadzīgs Krievijas produkts, ir slēgt līgumu ar Kazahstānas uzņēmumu vai ar Igaunijas uzņēmumu, un produkts, ko saņemsiet, būs azerbaidžāņu produkts. It kā tiek pirkts Azerbaidžānas ražojums no Igaunijas uzņēmuma, bet patiesā izcelsmes valsts ir Krievija.»

ISM Vadības un ekonomikas universitātes profesore Lineta Ramoniene (Lineta Ramonienė) norādīja, ka Krievijā ražotie produkti Lietuvā ir diezgan populāri, un ticams, ka patērētāji turpinās tos meklēt. «No neformālām aptaujām esam uzzinājuši, ka lietuvieši meklē kosmētiku melnajā tirgū. Un uzņēmumi vēl joprojām ieved krievu produktus, galvenokārt kosmētiku, lai apmierinātu Lietuvas patērētāju,» pastāstīja profesore.

Saskaņā ar Besagirska teikto, varētu būt sarežģīti apturēt Krievijas produktu importu, ja tie nāk no citām valstīm, un norādīja, ka šādus uzņēmumus varētu ietekmēt tikai publisks nosodījums to darbībām. Arī Muitas pārvaldes vadītāja vietnieks piekrita, ka papildus pārbaudes strādās, bet to efekts nebūs pilnīgs.

Pilnu rakstu angļu valodā lasiet šeit: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1864964/can-lithuania-completely-halt-russian-imports

Lasiet arī: Krievijas un Baltkrievijas koka mēbeļu un papīra imports ir prettiesisks

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas