Lietuvas ķīmijas uzņēmums “Delta Biosciences” sadarbībā ar Eiropas Kosmosa aģentūru 2026. gadā uz Starptautiskās kosmosa stacijas (SKS) klāja uzsāks revolucionāru kosmosa medicīnas eksperimentu, teikts uzņēmuma paziņojumā presei.
Misija ilgs gandrīz trīs gadus, un tās laikā tiks pārbaudīts, kā kosmosa starojums ietekmē medikamentus. Tas ietver “Delta Biosciences” īpašos savienojumus, kas aizsargā pret radiāciju, un sastāvdaļas, kas pazīstamas kā palīgvielas, kuras palīdz saglabāt zāļu stabilitāti.
Mērķis ir panākt, lai zāles būtu lietojamas ilgākos astronautu ceļojumos, piemēram, nākotnes misijā uz Marsu.
“Medikamenti ir izstrādāti saskaņā ar uz Zemes pastāvošo kārtību, bet kosmoss visu maina,” sacīja “Delta Biosciences” līdzdibinātājs Dominiks Milašus. “Starojums, ekstrēmas temperatūras un krājumu papildināšanas neiespējamība liek farmaceitiskajiem līdzekļiem izsmelt savas iespējas.”
Viņš piebilda, ka šī misija sākas ar tādu zāļu izstrādi, kas spēj pretoties radiācijai jau pašā to izstrādes sākumā.
Tas būs pirmais dzīvības zinātņu eksperiments kosmosā, ko veiks Lietuvas vai Centrālās, un Austrumeiropas reģiona valstis. Tas ir nozīmīgs solis gan kosmosa medicīnā, gan Lietuvas kosmosa nozarē.
Eiropas Kosmosa aģentūra apgalvo, ka šis eksperiments pievēršas nopietnai problēmai kosmosa ceļojumos: nodrošināt, lai zāles paliktu drošas un labi iedarbotos skarbos kosmosa apstākļos.
“Eksperimenti, kas novērtē, kā kosmosa vide ietekmē medikamentus, līdz šim bijuši ierobežoti,” sacīja EKA galvenā izpētes zinātniece Dr. Anželika van Ombergena. “Šis eksperiments EKA un plašākai kosmosa kopienai sniegs jaunas atziņas par to, kā mēs varam aizsargāt astronautus un pagarināt medikamentu derīguma termiņu kosmosā, kas ir galvenā prasība ilgtermiņa misijām ārpus Zemes orbītas.”
Projekta ietvaros tiks pārbaudīti daudzi medikamenti, ievietojot tos dažādās radiācijas zonās Starptautiskajā kosmosa stacijā. Ik pēc astoņiem mēnešiem paraugi tiks nogādāti atpakaļ un pētīti. Zinātnieki tos salīdzinās ar līdzīgiem paraugiem, kas tiek glabāti uz Zemes, lai redzētu, kā zāles laika gaitā sabojājas.
“Kosmosa izpēte ir globāls izaicinājums, tāpat kā astronautu veselības saglabāšana,” sacīja One Mikulskīte, “Delta Biosciences” kosmosa pētniece. “Mēs liekam pamatus nākotnei, kurā nevienu misiju neierobežos drošu un efektīvu ārstēšanas līdzekļu pieejamība.”
Misiju plānots uzsākt 2026.gada sākumā.
Visu rakstu angļu valodā lasiet šeit: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/2558343/lithuanian-firm-to-test-space-medicine-on-iss
Lasiet arī: Šovakar Latvija uzsāk cīņu pasaules čempionātā hokejā – atbalstīsim savējos!