Mārupē plaši degusi Edge Autonomy dronu ražotne

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD) informē, ka otrdienas, 7.februāra, pēcpusdienā pēc pulksten 15.00 tas saņēma informāciju, ka Mārupes pagastā ražošanas ēkā ir izcēlies ugunsgrēks. Īsi pēc septiņiem vakarā ugunsdzēsēji ierobežoja liesmu izplatīšanos, bet konstrukciju jaukšanas un liešanas darbi vēl turpinājās arī trešdienas rītā.

Notikuma vietā glābēji konstatēja, ka ēka dega ar atklātu liesmu un tās strauji izplatījās, turklāt veidojās spēcīgs sadūmojums. Dzēšanas darbos tika iesaistīti plaši VUGD spēki – gandrīz 50 ugunsdzēsēji, deviņas autocisternas, trīs autokāpnes un ķīmijas auto, kā arī starptautiskās lidostas Rīga ugunsdzēsēju komanda ar autocisternu un personālu. 

Līdz šim noskaidrots, ka divstāvu ražošanas ēka dega 600 kvadrātmetru platībā, bet blakus novietotā produkcija – 20 kvadrātmetru platībā. Karstuma ietekmē bojātas trīs automašīnas. Saskaņā ar mediķu sniegto informāciju, slimnīcā nogādāti divi ugunsgrēkā cietušie, bet vienam palīdzība sniegta uz vietas.

Lai novērstu iespējamo piesārņojumu, ugunsdzēsēji tuvĒjā novadgrāvī izvietoja absorbējošās bonas.

Valsts policija, kā apstiprināts Iekšlietu ministrijā, veiks izmeklēšanu par ugunsgrēku dronu ražotnē Mārupē. Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis (AS) saņem aktuālo informāciju par ugunsgrēku un pēc tā likvidēšanas sekos izmeklēšana par ugunsgrēka iemesliem.

Valsts policijas pārstāve Madara Šeršņova paziņoja: sākotnējā informācija neliecina, ka būtu notikusi ļaunprātīga dedzināšana, tomēr sākts kriminālprocess, lai noskaidrotu precīzus ugunsgrēka iemeslus.

Edge Autonomy droni tiek piegādāti arī Ukrainas armijas vajadzībām.

Lidostas Rīga pārstāve Ilze Salna teica, ka ugunsgrēka dzēšanā iesaistīta viena no piecām lidostas ugunsdzēsēju brigādēm. Lidostas ugunsdzēsēji piedalās dzēšanas darbos ar vienīgo šāda veida ugunsdzēsēju automašīnu Latvijā, kuras cisternas ietilpība ir 35 tonnas ūdens. Lidostas darbību ugunsgrēks neietekmēja.

Ņemot vērā to, ka izplatījās plašs sadūmojums un ražošanas ēkā atradās dažādas vielas, VUGD aicināja tuvējās apkārtnes iedzīvotājus aizvērt māju logus, durvis un izslēgt ventilāciju, lai nerastos kaitējums veselībai. Vakarā sadūmojums, kas izplatījās gaisā, jau bija samazinājies.

Edge Autonomy pārstāvji apstiprināja, ka ugunsgrēks izcēlies tā ražotnē, taču plašākus komentārus sniegt nevarēja. Uzņēumuma direktora vietnieks Jānis Vilmanis atzina, ka ugunsgrēks nodarījis lielus postījumus, piebilstot, ka konkrēti to apmēri vēl nav apzināti.

Uzņēmuma pārstāvis Dzintars Neimanis vakarā izplatītā paziņojumā presei uzsvēra, ka uzņēmums strādā, lai notikusī uguns nelaime atstātu pēc iespējas mazāku ietekmi uz uzņēmuma operatīvo darbību. Arī viņš pauda, ka zaudējuma apmērus vēl ir pāragri noteikt.

«Mūsu prioritāte ir uzņēmuma darbinieki un viņu veselība. Ugunsgrēkā ir cietuši trīs mūsu darbinieki, no kuriem divi ir hospitalizēti. Uzticamies operatīvajiem dienestiem, kas strādā notikuma vietā un noskaidros notikušā cēloņus. Tāpēc, lai netraucētu izmeklēšanas gaitai, atturēsimies paust minējumus par iemesliem,» raksta Neimanis.

ugunsgrēks, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Mārupe, Egde Autonomy, droni, Svarīgi,
Edge Autonomy biznesa attīstības vadītājs Kristaps Puķe (no kreisās) pērnā gada 15.novemmbrī piedalās Ziedot.lv kampaņā, vācot līdzekļus vietējo militārās rūpniecības ražojumu piegādei Ukrainas aizstāvjiem. Foto: Paula Čurkste / LETA

Edge Autonomy (iepriekš UAV Factory) ražo bezpilota sistēmu tehnoloģijas, kas tiek piegādātas valdības, komerciāliem un akadēmiskiem klientiem gandrīz 70 valstīs.

Uzņēmums tiek uzskatīts par vienu no vadošajiem pasaules līmeņa bezpilota lidaparātu tehnoloģiju ražotājiem.

Edge Autonomy 2021.gadā strādāja ar 8,661 miljona eiro apgrozījumu un guva 546 356 eiro peļņu, liecina Firmas.lv informācija. Uzņēmums dibināts 2009.gadā, tā pamatkapitāls ir 1 041 505 eiro. Uzņēmuma īpašnieks ir ASV uzņēmums Edge Autonomy Holdings, LLC.

Lasiet arī: Ukrainai nosūta pirmo Latvijā ražotas militārās tehnikas kravu, iegādātu par sabiedrības ziedojumiem

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas