Mazie uzņēmumi turpina piesaistīt finansējumu attīstībai

Latvijas mazie uzņēmumi, kuru gada apgrozījums nepārsniedz 2 miljonus eiro, šī gada pirmajos deviņos mēnešos turpināja aktīvi piesaistīt finansējumu. Tā Swedbank izsniegtais apjoms minētajā periodā pārsniedz 47,5 miljonus eiro, ziņo kredītiestādes mediju dienests. 

Šī summa ir par 30% lielāka nekā pērn attiecīgajos mēnešos piesaistītie līdzekļi. Kopējā apjoma ziņā vislielākais pienesums ir līzinga jomā – tas veido ap 70% no visa izsniegtā finansējuma. Līzingam apjomi ir pieauguši nedaudz straujāk nekā kredītiem – attiecīgi 34% apmērā, salīdzinot ar 25%.

Vislielākais pieaugums vērojams industriālā līzinga jomā – par 65%.

Šeit izteikta ietekme ir lauksaimniecības nozares uzņēmumiem, kas šajā gadā kļuvuši īpaši aktīvi, jo tiem pieejams Lauku atbalsta dienesta palīdzība.

«Klientu mērķos redzam gan esošās tehnikas un auto parka atjaunošanu ar industriālā līzinga atbalstu, gan arī arvien pieaugošu interesi par energoefektivitātes risinājumiem,» skaidro Swedbank Uzņēmumu finansēšanas atbalsta daļas vadītājs Jānis Paiders. 

Šī gada pirmajos 9 mēnešos lielāko interesi par finansējuma piesaistīšanu uzņēmuma attīstībai bez lauksaimniekiem izrādījuši arī uzņēmumi, kas darbojas IT un komunikāciju jomā, kā arī ražošanā. Tāpat aktivitāte ir augusi pakalpojumu sniedzēju jomā, īpaši strauji augusi ārstniecībā nodarbināto uzņēmēju finansēšana (ģimenes ārsti, zobārsti). Pieaugums vērojams arī celtniecībā, jo tajā izaugsmi veicina pēdējo 2014.–2020.gada ES projektu perioda noslēguma fāze. Savukārt ārstniecības izaugsme varētu būt saistīta ar to, ka iepriekšējos divos Covid-19 gados šajā nozarē strādājošie bija izvēlējušies nogaidīt ar jaunu investīciju veikšanu.

Raugoties uz gada nogali un nākamā gada sākumu, ir ļoti daudz faktoru, kas izaugsmes tempu tomēr varētu mazināt. Galvenie no tiem ir augstā inflācija, kāpjošās Euribor likmes un neskaidrība par pieprasījuma noturību. Tādēļ Swedbank īpaši aicina uzņēmējus mazināt minēto faktoru ietekmi uz biznesa attīstību – jau iepriekš izstrādājot rīcības plānu ikdienas procesu efektivitātes uzlabošanai, jaunu tirgu vai papildus biznesa virzienu attīstībai.

Lasiet arī: Citadele kredītos līdz oktobrim izsniegusi gandrīz miljardu eiro

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas