Mūrniece: Ir maldīgi uzskatīt, ka Krieviju karš Ukrainā ir novājinājis

Neskatoties uz Krievijas lielajiem zaudējumiem Ukrainā, ir maldīgi uzskatīt, ka Krieviju šis karš ir novājinājis un tā nav spējīga uz jauniem stratēģiskiem pārsteigumiem, pirmdien, 22.maijā Ziemeļu grupas aizsardzības ministru sanāmksmē pauda Latvijas aizsardzības ministre Ināra Mūrniece (NA). 

Ziemeļu grupas aizsardzības ministru tikšanās notika Polijā, Legionovo, netālu no Varšavas.

Sanāksmes laikā tika pārrunāti NATO ziemeļaustrumu flanga drošības jautājumi.

Ministri bija vienisprātis, ka Krievijas iebrukums Ukrainā ir būtiski mainījis drošības vidi. 

Krievijas agresīvā pozīcija rada tiešus draudus visas eiroatlantiskās telpas drošībai, stabilitātei un labklājībai. Tāpēc ir ļoti svarīgi turpināt sniegt militāro atbalstu Ukrainai tās cīņā pret Krievijas brutālo agresiju.

Mūrniece skaidroja, ka neskatoties uz konvencionāliem draudiem mūsu reģiona drošībai, valstīm ir jābūt gatāvā, ka Krievija turpinās izmantot arī plašu hibrīdo un kodoldraudu arsenālu, lai iebaidītu un vājinātu atbalstu Ukrainai.

“Tāpēc mums ir jāpaliek vienotiem un konsekventiem savā atbalstā Ukrainai un arī turpmāk jābūt dzinējspēkam, kas konsolidē un apvieno rietumu demokrātijas visam iespējamam atbalstam Ukrainai,” uzsvēra ministre.

Mūrniece informēja kolēģus, ka Latvijas militārais atbalsts, iekļaujot pēdējo militārā atbalsta pakete Ukrainai, jau pārsniedzi 1% no valsts iekšzemes kopprodukta. 

 Latvija šobrīd koncentrē spēkus, lai apmācītu Ukrainas bruņoto spēku virsniekus un karavīrus.

Pirms nedēļas uzsākta jauna Latvijas un Kanādas iniciatīva, lai Latvijā apmācītu Ukrainas jaunākos virsniekus.

Savukārt, pārrunājot Ziemeļu grupas valstu prioritātes NATO samitā Viļņā, aizsardzības ministri pauda pārliecību, ka, lai stātos pretī Krievijas radītajiem pašreizējiem un arī nākotnes draudiem, Viļņas samitā pieņemtajiem lēmumiem ir jāstiprina Alianses atturēšanas un aizsardzības spējas reģionā.

“Latvija turpinās ieguldīt savu aizsardzības spēju stiprināšanā un jaunu spēju attīstībā, vienlaikus tā stiprinot NATO un īpaši Alianses ziemeļaustrumu flanga drošību.

Mēs konsekventi palielinām valsts aizsardzības budžetu – šogad tie ir 2,25% no iekšzemes kopprodukta, 2025.gadā sasniegs 2,5%,

bet dažus gadus pēc tam jau 3% no iekšzemes kopprodukta,” teica aizsardzības ministre.

Ziemeļu grupa ir neformāls sadarbības forums, kas ietver divpadsmit valstis – Zviedriju, Somiju, Norvēģiju, Islandi, trīs Baltijas valstis, Vāciju, Poliju, Nīderlandi un Lielbritāniju. Grupas dalībvalstis vieno mērķis attīstīt kopīgus sadarbības projektus aizsardzības jomā.

Ziemeļu grupas aizsardzības ministru tikšanās notiek divas reizes gadā. Katru pusgadu Ziemeļu grupas vadība tiek uzticēta kādai citai dalībvalstij, un pašlaik Ziemeļu grupas vadošā valsts ir Polija.

Lasiet arī: FOTO un VIDEO| Ziņo par krievu brīvprātīgo militāru operāciju Krievijas iekšienē

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas