NATO no ASV, kā plānots, ir pārņēmusi Rietumu militārās palīdzības koordināciju Ukrainai, otrdien, 17.decembrī, pavēstīja avots, un šis solis tiek uzskatīts par mēģinājumu aizsargāt atbalsta mehānismu no NATO skeptiķa ASV jaunievēlētā prezidenta Donalda Trampa (Donald Trump) viedokļa, ziņo “Reuters”.
Šis solis, kas tika sperts pēc vairāku mēnešu kavēšanās, piešķir NATO tiešāku lomu karā pret Krievijas iebrukumu, vienlaikus neiesaistot tajā savus spēkus.
Tomēr diplomāti atzīst, ka tam drīzāk būs ierobežota ietekme, ņemot vērā to, ka ASV Trampa vadībā joprojām var radīt būtisku triecienu Ukrainai, samazinot tās atbalstu, jo ASV Ukrainai piegādā visvairāk ieroču.
Tramps, kurš stāsies amatā janvārī, ir teicis, ka vēlas ātri izbeigt karu Ukrainā, taču nav norādījis, kā viņš to vēlas panākt. Viņš ilgstoši ir kritizējis ASV finansiālās un militārās palīdzības apjomu Ukrainai.
NATO jaunās misijas Ukrainā štābs, ko dēvē par NATO drošības atbalsta un apmācības misiju Ukrainai (NSATU), atrodas ASV bāzē “Clay Barracks” Vācijas pilsētā Vīsbādenē.
NATO militārais štābs SHAPE paziņoja, ka tā misija Ukrainā pakāpeniski pārņem ASV un starptautisko organizāciju pienākumus.
“NSATU darbs … ir vērsts uz to, lai nostādītu Ukrainu spēcīgā pozīcijā, kas NATO nostāda spēcīgā pozīcijā, lai nodrošinātu drošību un labklājību miljardam tās iedzīvotāju gan Eiropā, gan Ziemeļamerikā,” sacīja ASV armijas ģenerālis Kristofers G. Kavoli (Christopher G. Cavoli), augstākais sabiedroto spēku komandieris Eiropā.
“Šī ir laba diena Ukrainai un laba diena NATO.”
Iepriekš ASV vadītā Ramšteinas grupa koordinēja Rietumvalstu militārās piegādes Kijivai.
Tramps draudēja izstāties no NATO un pieprasīja, lai sabiedrotie tērē 3% no valsts IKP savām militārajām vajadzībām, salīdzinot ar NATO noteikto 2% mērķi. Kopš tā laika Eiropas līderi ir izteikušies par NATO mērķa palielināšanu.
Tikmēr aizejošā Baidena administrācija cenšas nosūtīt pēc iespējas vairāk ieroču Kijivai, bažījoties, ka Tramps varētu samazināt militārās tehnikas piegādes Ukrainai.
NSATU kopumā strādās aptuveni 700 darbinieku, tostarp karavīri, kas izvietoti NATO militārajā štābā SHAPE un loģistikas centros Polijā un Rumānijā.
Lasiet arī: Igaunijā JEF sanāksmē 12 valstis vienojas vērsties pret Krievijas “ēnu floti”