NATO Ramšteinā apspriedīs militāro palīdzību Ukrainai

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis norādījis, ka no NATO valstīm sagaida nopietnu lēmumu par palīdzību Ukrainai, raksta ziņu aģentūra Reuters.

Piektdien, 20.janvārī, NATO valstu līderi tiksies Ramšteinas gaisa spēku bāzē un apspriedīs bruņojuma piegādi Ukrainai. Īpaša uzmanība tiks pievērsta Vācijā ražoto Leopard tanku nodošanai Ukrainas rīcībā. Berlīnei šajā jautājumā ir veto tiesības, un bez tās piekrišanas arī citas valstis nedrīkst piegādāt Ukrainai Leopard tankus. Vācijas kanclers Olafs Šolcs (Olaf Scholz) vilcinās ar lēmuma pieņemšanu, jo uztraucas, ka tanku piegāde provocēs Krieviju. Daži no sabiedrotajiem uzskata, ka Berlīnes bažas ir nepamatos, jo Krievija jau veic pilna apjoma karadarbību, savukārt Maskava norāda, ka rietumu ieroču piegāde padarīs konfliktu un Ukrainas ciešanas ilgākas.

Gan Ukraina, gan Krievija pamatā izmanto padomju perioda T-72 tankus. Kopš kara sākuma ir iznīcināti vairāki simti tanku abās pusēs. Lai gan Krievija joprojām karu dēvē par «speciālo militāro operāciju», Ukraina un rietumvalstis uzskata, ka tas ir karš, lai iznīcinātu Ukrainas neatkarību un sagrābtu teritorijas. Rietumvalstis arī līdz šim piegādājušas Ukrainai ieročus.

Zelenskis 19.janvāra uzrunā sacīja:

«Patiesībā mēs šobrīd gaidām vienas Eiropas valsts lēmumu, lai atvērtu tanku piegādes ķēdes. Mēs gatavojamies Ramšteinas sanāksmei un sagaidām pamatīgu militārās palīdzības sūtījumu no ASV.»

ASV 19.janvārī paziņoja, ka jaunā palīdzības sūtījuma vērtība būs 2,5 miljardi dolāru, un tajā ietilpst vairāki simti bruņumašīnu, kā arī pretgaisa aizsardzības tehnika. Palīdzības sūtījumā būs arī 59 bruņumašīnas Bradley un 90 bruņutransportieri Stryker. Kopumā kopš Krievijas iebrukuma sākuma ASV palīdzības apjoms sasniedz 27,4 miljardus dolāru.

Anonīms avots Vācijas valdībā iepriekš sacījis, ka Vācija pārvietos Leopard tankus uz Ukrainu, ja ASV turp nosūtīs savus tankus Abrams, tomēr ASV pēdējā paziņojumā par to nav runājušas. Arī jaunais Vācijas aizsardzības ministrs Boriss Pistoriuss (Boris Pistorius) informēja, ka viņam nav zināms par prasību vienlaikus ar Leopard nosūtīt tankus Abrams no ASV.

Ukrainas rietumu sabiedrotie līdz šim ir centušies izvairīties no pašu spēcīgāko ieroču nosūtīšanas uz Ukrainu, lai novērstu tiešu konfrontāciju ar Krieviju. Zelenskis paziņojis, ka Ukrainai tanki vajadzīgi aizsardzībai un savas teritorijas atgūšanai, un tā negrasās uzbrukt Krievijai. Prezidenta padomnieks Mihailo Podoļaks mikroblogošanas vietnē Twitter rakstījis: «No Vašingtonas līdz Londonai, no Parīzes līdz Varšavai dzird tikai vienu: Ukrainai nepieciešami tanki. Tie ir atslēga, lai beigtu karu.

Ir laiks beigt trīcēt Putina priekšā un ir laiks spert izšķirošo soli.»

Tikmēr ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes direktors Viljams Bērnss slepeni apmeklējis Ukrainu, lai tiktos ar Zelenski. Amatpersonas neatklāj vizītes norises vietu, tomēr zināms, ka vizīte notika pagājušās nedēļas beigās. Bērnss esot informējis Ukrainas prezidentu par novērojumiem attiecībā uz Krievijas militārajiem plāniem.

Ukrainas bruņotie spēki ziņojuši, ka Donbasā joprojām turpinās intensīva karadarbība. No smagām apšaudēm cietusi Bahmuta, tāpat apšaudīta arī Soledara. Krievijas spēki apgalvo, ka pilnībā kontrolē Soledaru, tomēr Ukrainas armija uzsver, ka joprojām cīnās sāls raktuvju pilsētā.

Lasiet arī: Karš Ukrainā: Berlīne vilcinās apstiprināt tanku piegādi

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas