Nedēļa Lietuvā | Aizsardzības ministra vietnieks atkāpjas. Krievijas vēstniecība nosoda Viļņas pašvaldību.

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius), speciāli BNN

Lietuvā aizvadīta piesātināta nedēļa, kas nesusi gan pozitīvas ziņas, gan ne pārāk patīkamus pārsteigumus, un liek domāt par dažādiem fiziskās un virtuālās drošības jautājumiem.

Lietuva palielina kvotu šoferiem no trešajām valstīm

Lietuvas Sociālo un darba lietu ministrija darījusi zināmu 2023.gada kvotu darbinieku piesaistei no trešajām valstīm. 9.decembrī ministrija paziņoja, ka tā atļaus vienkāršāk piesaistīt 35 950 personas no trešajām valstīm, lai aizpildītu darbavietas, kurās šobrīd trūkst strādājošo. Lielākā daļa no 2023.gada kvota ir atvēlēta pakalpojumu sektoram, kur pārvadājumu uzņēmumi saskaras ar šoferu trūkumu. Kopējā kvota nozarei ir 21 600 personas, kas ir par 5600 vairāk nekā šogad.

Atkāpjas Lietuvas aizsardzības ministra vietnieks

Lietuvas Aizsardzības ministrija 9.decembrī paziņojusi, ka aizsardzības ministra vietnieks Viļus Semeška (Vilius Semeška) nolēmis atkāpties no amata. Semeška savā kontā sociālajā tīklā Facebook apstiprināja atkāpšanos, bet nākotnes plānus nekomentēja.

Tikmēr medijs Delfi ziņo, ka atkāpšanās saistīta ar strīdiem, kas apvij Vācijas bruņoto spēku brigādes izvietošanu Lietuvā. Semeška bija viens no organizācijas grupas dalībniekiem, kam bija jākoordinē vienības darbs Lietuvā.

Viļna vēlas, lai Lietuvā nepārtraukti atrastos pilna Vācijas brigāde, kamēr Berlīnes amatpersonas uzstāj, ka Lietuvā dienestu pildīs daļa brigādes un pārējie atradīsies Vācijā, bet būs gatavi vajadzības gadījumā ierasties Lietuvā.

Patvēruma meklētājs ievaino divus izmitināšanas centra darbiniekus

19 gadus vecs patvēruma meklētājs no Nigērijas ar paštaisītu nazi savainojis divus darbiniekus ārvalstnieku reģistrācijas centrā Ķībartos.

Lietuvas robežsardze ziņoja, ka centra darbinieki guvuši maznozīmīgus roku ievainojumus.

Saskaņā ar policijas sniegto informāciju, 2003.gadā dzimušais vīrietis pretojies un savainojis centra speciālistu. Viņu ievainojumi slimnīcā apkopti un speciālisti turpināja veikt savus pienākumus. Šobrīd Ķībartu ārvalstnieku reģistrācijas centrā mitinās 78 ārvalstu pilsoņi.

Viļņas iedzīvotājs no ceļojuma atved Denges drudzi

Lietuvas Nacionālais veselības centrs 9.decembrī ziņoja, ka kādam Viļņas iedzīvotājam pēc ceļojuma uz Austrumāfriku konstatēts Denges drudzis. Šis Lietuvā šogad ir septītais Denges drudža gadījumus, salīdzinot ar vienu gadījumu pērn un pieciem – 2020.gadā. Denges drudzis ir vīrusu infekcija, ko pārnēsā kukaiņi, un kas tiek uzskatīta par īpaši bīstamu ievesto slimību.

Lietuvā novembrī 18,1% liela gada inflācija

Lietuvas gada inflācijas rādītāji novembrī pieauga līdz 18,1%. Kopējais 12 mēnešu inflācijas rādītājs saglabājas 21,4% līmenī. Lietuvas statistikas pārvalde norāda, ka inflācijas rādītāju galvenokārt ietekmējušas pieagušās cenas pienam, piena produktiem, olai un sieram, cietajam kurināmajam, gaļai un tās produktiem, apkurei, degvielai un smērvielām, elektrībai, maizei, dārzeņiem, būvniecibās materiāliem. Arī kafejnīcas, restorāni un citas ēdināšanas iestādes līdz ar to cēlušas cenas.

Lietuvā ziņo par 434 jauniem Covid-19 gadījumiem, nav reģisrēti nāves gadījumi

Līdz ceturtdienai, 8.decembrim, Lietuvā reģistrēti 343 jauni Covid-19 saslimšanas gadījumi, bet neviens nav miris no vīrusa. 311 no saslimušajiem ar Covid-19 slimo pirmo reizi. Pašlaik slimnīcās ārstējas 174 pacienti, no tiem demsit intensīvās terapijas nodaļās. Saslimtības rādītājs uz 100 000 iedzīvotāju ir mazliet pieaudzis, tomēr tas ir tālu no februāra rekordaugstajiem rādītājiem.

Par 22% pieaudzis pārvadāto pasažieru skaits Lietuvas lidostās

Novembrī Lietuvas lidostas nodrošinājušas 392 000 pasažieru pārvietošanos, kas ir par 22% vairāk nekā pērn. Lietuvas gaisa satiksmes operatora Lietuvas lidostas maršrutu attīstības vadītājs Toms Zitikis (Tomas Zitikis) 7.decembrī paziņoja, ka novembris, kā ierasts, nesis pasažieru skaita samazināšanos, bet pieaudzis kravas pārvadājumu skaits. Novembrī visās Lietuvas lidostās reģistrēti 3700 lidojumi, par 2% vairāk nekā pērn šajā laika periodā.

Lietuva šobrīd varētu uzņemt ap 8000 Ukrainas bēgļu

Lietuvas sociālo un darba lietu ministre Monika Navickiene (Monika Navickienė) 6.decembrī informēja, ka Lietuva šobrīd ir gatava uzņemt 6000 – 8000 bēgļus no Ukrainas.

Ja bēgļu skaits būs lielāks, Lietuva varētu uzņemt līdz 30 000 bēgļu, bet uz īsāku laika posmu.

Jaunākie Sociālo un darba lietu ministrijas dati liecina, ka Lietuvā līdz decembra sākumam ieradies 71 000 bēgļu, un ik nedēļu ierodas vēl apmēram 100 cilvēki.

Krievijas vēstniecība uzbrūk Viļņas pašvaldībai par statuju nojaukšanu

Krievijas vēstniecība Lietuvā paziņojusi, ka 6.decembrī sāktā padomju skulptūru demontāža Antakalna kapsētā Viļņā ir barbariska ņirgāšanās. Skulptūras, kas attēlo padomju karavīrus, nojaukšana sākta par spīti ANO Cilvēktiesību komitejas aicinājumiem to nedarīt. Lietuvas Tieslietu ministrijas amatpersonas novembra beigās norādīja, ka persona, kas iesniedza aisardzības pieteikumu skulptūrai, ir maldinājusi ANO Cilvēktiesību komiteju.

TV Rain nebūs pieejams arī Lietuvā

Krieviski raidošais TV kanāls TV Rain nebūs pieejams arī Lietuvā, 6.decembrī paziņoja Lietuvas Radio un televīzijas komisija. Lēmums pieņemts pēc tam, kad Latvijas Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) pziņoja par apraides licences atņemšanu kanālam. Licence ļāva TV Rain raidīt Eiropas Savienībā, Krievijā, ASV un citviet. NEPLP lēmums stājās spēkā 8.decembrī.

Lasiet arī: BNN pēta | Viļņas šoferi streiko, protestējot pret zemo algu un lielo stresu

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas