Nedēļa Lietuvā | Atkal aptur mēslojuma ražošanu. Sāk tiesu Kuršu jomas piesārņojuma lietā.

Linas Jegelevičus, speciāli BNN.

Šonedēļ Lietuvā sperts solis pretī nelielu marihuānas apjomu dekriminalizēšanai, un valdība parakstījusi dokumentu, kurā izteikts nosodījums par Francijas prezidenta Emanuela Makrona (Emmanuel Macron) komentāriem saistībā ar Krieviju.

Lietuva paraksta 495 miljonu dolāru vērtu līgumu par HIMARS iegādi

Lietuvas aizsardzības ministrs Arvīds Anušausks (Arvydas Anušauskas) 15.decembrī Vašingtonā tikās ar ASV aizsardzības ministru Loidu Ostinu (Lloyd Austin), un parakstīja līgumu par HIMARS iegādi. Lietuva plāno no ASV iegādāties astoņas augstas mobilitātes raķešu artilērijas sistēmas (HIMARS) kopā ar dažādu tipu raķetēm, tostarp tālas distances raķetēm, kuras var sasniegt mērķus pat 300 kilometru attālumā, un kopējās pirkuma izmaksas būs 495 miljoni dolāru.

Noraida iniciatīvu izmantot specifiskas diakristiskās zīmes personvārdos

Lietuvas likumdevēji 15.decembrī noraidīja iniciatīvu, kas paredzēja ļaut Lietuvas pilsoņiem izmantot lietuviešu valodā neeksistējošas diakritiskās zīmēs personvārdu atveidei ar latīņu alfabēta burtiem. Par izmaiņām balsoja 48 deputāti, pret bija 26 un 33 atturējās. Likums, kas stājās spēkā maijā, ļauj Lietuvas pilsoņu personas dokumentos izmantot burtus «w», «q» un «x», kuru nav lietuviešu valodās alfabētā.

Tomēr šis likums neļauj izmantot diakritiskās zīmes, kuru nav lietuviešu alfabētā, bet kuras sastopamas, piemēram, poļu personvārdu rakstībā.

Lietuvā dzīvojošie poļi norāda, ka nav apmierināti ar pašreizējo regulējumu, kas neļauj viņiem rakstīt savus vārdus oriģinālformā.

Mēslojuma ražotājs Achema atkal apstādina ražošanu

Pusotru mēnesi pēc ražošanas atsākšanas Lietuvas slāpekļa minerālmēslu ražotājs Achema pirmdien atkal apturēja darbu. Uzņēmuma komunikācijas vadītāja Jolita Macelīte (Jolita Macelytė) 15.decembrī informēja, ka iemesls ir augošas dabasgāzs cenas. Achema izpilddirektors Ramūns Miļausks (Ramūnas Miliauskas) sacīja, ka uzņēmums darbu varētu atsākt februārī. Mēslojuma rūpnīcā, kas atrodas Lietuvas centrālājā daļā, Jonavā, septembrī apturēja darbību, un atsāka to novembra sākumā. Saskaņā ar Lietuvas valsts sociālās apdrošināšanas fonda informāciju, uzņēmumā strādā 1200 darbinieki. Achema samazināja ražošanas apjomu jau 2021.gada septembrī.

Eiropas Investīciju banka aizdos 65 miljonus eiro Klaipēdas ostai

Eiropas Investīciju banka (EIB) paziņojusi, ka izsniegs 65 miljonu eiro aizdevumu Klaipēdas ostai, lai ostā varētu veikt uzlabojumus un padziļinātu piestātnes. Bankas mājaslapā lasāms, ka līgums noslēgts 9.decembrī.

EIB norāda, ka līdzekļi tiks izlietoti piestātnes sienu rekonstrukcijai, un piestātnes paplašināšanai un padziļināšanai teju 3,7 kilometru garumā, lai ostā varētu uzņemt lielākus kuģus.

Tāpat tiks uzlaboti ostas sliežu ceļi, kā arī veikti citi ostas attīstības plānā paredzēti darbi. Kopējās darbu izmaksas Klaipēdas ostā sasniegs 137 miljonus eiro.

Seims sper soli pretī nelielu marihuānas apjomu dekriminalizēšanai

Seims 15.decembrī veica pussoli uz neliela daudzuma marihuānas uzglabāšanas dekriminalizāciju. Tika lemts, ka par marihuānas glabāšanu varēs piemērot administratīvo sodu, bet Seimam neizdevās izslēgt pārkāpuma izņemšanu no Krimināllikuma. Šajā lasījumā 63 deputāti balsoja par Administratīvo pārkāpumu kodeksa papildināšanu, 60 bija pret, un divi atturējās.Tomēr atsevišķā balsojumā par izmaiņām krimināllikumā, kas paredz neuzlikt kriminālatbildību par marihuānas un tās produktu glabāšanu personīgai lietošanai, 63 deputāti balsoja par, 61 pret un trīs atturējās.

Likuma labojums paredz papildināt Administratīvo pārkāpumu kodeksu ar punktu, kas nosaka, ka nelikumīga neliela apjoma marihuānas auga, tās daļu, marihuānas eļļas, sveķu, ekstraktu vai tinktūru ražošana, glabāšana, transportēšana vai nodošana bez nolūka pārdot ir sodāma ar brīdinājumu vai naudas sodu 50 līdz 300 eiro apmērā.

Seims nolēma nodot plānotos labojumus parlamentārajai juridisko lietu komisijai atkārtotai pārskatīšanai. Iepriekš marihuānas dekriminalizāciju Lietuvā centās panākt 2011.gadā, taču ieviest izmaiņas likumā neizdevās.

Lietuva pievienojas Makrona komentāru nosodījumam

Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis (Gabrielius Landsbergis) 13.decembrī apstiprināja, ka Lietuva pievienojusies kopējam demaršam, kas adresēts Francijas prezidentam Emanuelam Makronam par viņa komentāriem saistībā ar drošības garantijām Krievijai. Demaršu oerosināja Čehija, kas šobrīd ir Eiropas Padomes prezidējošā valsts, un to Francijai nodeva Čehijas, Latvijas, Igaunijas un Polijas diplomāti. Demaršu parakstījušas arī Lietuva un Slovākija. Valstis demaršā aicinājušas nepieļaut tās pašas kļūdas, kas jau tika pieļautas 20.gadsimtā, 1. un 2.pasaules kara laikā.

Ukrainas pilsoņi arī 2023.gadā varēs izmantot Viļņas sabiedrisko transportu bez maksas

Viļnas mērs Remigijs Šimašus (Remigijus Šimašius) 14.decembrī paziņoja, ka Ukrainas pilsoņi arī 2023.gadā varēs turpināt bez maksas izmantot Viļņas sabiedrisko transportu. Personas, kas pametušas Ukrainu Krievijas uzsāktā kara dēļ, saņems 100% atlaidi braucieniem Viļņas regulāro maršrutu autobusos un trolejbusos.

34 valstīs izsniegs Lietuvas uzturēšanās atļaujas

Lietuvas Migrācijas dienesta vadītāja Evelīna Grudzinskaite (Evelina Grudzinskaitė) 14.decembrī paziņoja, ka Lietuvas uzturēšanās atļaujas nākamgad būs iespējams saņemt 34 valstīs visā pasaulē. Saskaņā ar Grudzinskaites teikto, pakalpojumu nodrošinās VFS Global, un uzņēmums izvēlēts iepirkuma procesā. VFS Global jau sniedz šo pakalpojumu daudzām valstīm un diplomātiskajām misijām. Šobrīd, lai iegūtu uzturēšanās atļauju, citu valstu pilsoņiem ir jāierodas Lietuvā.

Sāk Grigeo Klaipėda lietas izskatīšanu tiesā

Šauļu tiesa 13.decembrī sākusi noklausīšanos Grigeo Klaipėda lietā par piesārņojuma radīšanu Kuršu jomā. Grigeo Klaipėda ir Klaipēdes uzņēmums, kas ražo kartonu, un 14 uzņēmuma darbinieki tiek apsūdzēti likuma pārkāpumos, dokumentu viltošanā un dabas aizsardzības noteikumu pārkāpumos. Apsūdzības pret uzņēmumu kopumā ietver arī finanšu krāpniecību.

Saskaņā ar prokuratora teikto, kartona rūpnīca novadījusi Kuršu jomā vismaz 4,2 miljonus kubikmetrus neattīrītu notekūdeņu.

Vides aizsardzības departaments uzsācis civilo tiesvedību pret uzņēmumu, cerot piedzīt vairāk nekā 48 miljonus eiro par zaudējumiem videi.

Lietuvā atklātas divas marihuānas audzētavas

Policija 12.decembrī paziņoja, ka Jonavā un Ukmerģē decembra sākumā atklātas divas marihuānas audzētavas, un aizturētas divas personas. Konfiscēti 200 marihuānas stādi, un tiek uzskatīts, ka daļa no marihuānas bija paredzēta ieslodzītajiem. Operācijā piedalījās arī Lietuvas pretterorisma vienība Aras, un tika atrasts un konfiscēts arī spridzeklis.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas