Nedēļa Lietuvā | Atzīmē Brīvības aizstāvju dienu. Veidos saules paneļu parku Latvijā

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičus), speciāli BNN.

Lietuvas uzņēmums plāno saules paneļu parka būvniecību Latvijā, Jēkabpils apkārtnē, savukārt Ignalinas AES gatavojas demontāžas procesam, noslēdzot līgumu ar pasaules vadošajiem ekspertiem.

Zelenskis saka runu Brīvības balvas ceremonijā

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ir starp 2022.gada Brīvības balvas laureātiem, un cermonijas laikā piektdien, 13.janvārī, sacīja, ka Lietuva ne mirkli nav nodevusi savu brīvību, kas arī ir labākais veltījums 1991.gada 13.janvāra Viļnas notikumu upuriem.

Prezidents Nausēda: 13.janvārī izdzisušās dzīvības nav bijušas veltas

Lietuva pasludinājusi 13.janvāri par Brīvības aizstāvju dienu, lai godinātu Padomju armijas uzbrukuma upurus. 1991.gada 13.janvārī Padomju tanki uzbruka neapbruņotiem civiliedzīvotājiem, un bojā gāja 14 cilvēki, savukārt vairāki simti tika ievainoti. Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) 13.janvārī uzrunāja Antakalna ģimnāzijas skolēnus un sacīja, ka apziņa, ka šīs nāves nav bijušas veltas, kaut mazliet remdē sāpes par traģēdiju. Viņš piebilda, ka Lietuvas cīņa par brīvību iedvesmo ukraiņus, kuri šobrīd sargā savu neatkarību no krievu okupantiem.

Lietuva ziņo par 230 jauniem Covid-19 gadījumiem, divi mirušie

Lietuva līdz 12.janvārim ziņojusi par 230 jauniem koronavīrusa gadījumiem un diviem vīrusa izraisītiem nāves gadījumiem. No jaunajiem gadījumiem 156 bija pirmreizējā infekcija, 59 gadījumos inficētie ar vīrusu slimoja otro reizi, bet seši slimnieki – trešo reizi. Slimnīcās ārstējas 112 Covid-19 pacienti, no tiem astoņie intensīvās terapijas nodaļā. Vizsmaz vienu vakcīnas devu pret koronavīrusu saņēmuši 69,7% Lietuvas iedzīvotāju.

Lietuvas operas teātris izņem no repertuāra krievu komponistu darbus

Lietuvas Nacionālasi operas un baleta teātris ceturtdien, 12.janvārī, paziņoja, ka no šīs sezonas repertuāra izņemti krievu komponistu darbi. Februārī paredzētās Sergeja Prokofjeva baleta «Romeo un Džuljeta» vietā izrādīs lietuviešu baletu “Barbara Radvilaite», Igora Stravinska «Svētpavasaris» aizvietots ar Mauro Bigonceti «Tiesu».

Prezidents aicina nesteigties ar pensiju reformu

Gitans Nausēda norādījis, ka pirms izmaiņu veikšanas pensiju sistēmā nepieciešams izvērtēt pirms pieciem sāktās reformas auditu un izvērtēt rezultātus. Prezidenta komentārs nāk pēc tam, kad paziņojums par iedzīvotāju automātisku iekļaušanu papildus pensijas uzkrājumu sistēmā izsauca viļņošanos sabiedrībā. Prezidents uzsvēra, ka Lietuvas pensiju sistēma regulāri piedzīvo reformas, bet rezultāti nekad nav labi. Lietuvas Investīciju un pensiju fondu asociācijas sniegtā informācija liecina, ka atdeve no 2.pensiju līmeņa pērn bija negatīva, ar mīnus 13,8%. Apmēram 1,4 miljoniem Lietuvas nodarbināto izmanto 2.pensijas līmeni.

Lietuvas uzņēmums Latvijā veidos saules paneļu parku

Lietuvas atjaunigās enerģijas uzņēmums Green Genius, kas darbojas astoņās Eiropas Savienības valstīs, paziņojis, ka šogad sāks 90 miljonus eiro vērtu saules paneļu parka projektu, kura kopējā jauda būs 100 megavati. Parks, kas atradīsies pie Jēkabpils, būs pirmais šāda apjoma saules paneļu projekts Latvijā. Kopējā parka platība sasniegs 151 hektāru, un sagaidāms, ka būvniecība varētu sākties jūnijā. Saražotā enerģija būs pietiekama apmēram 41 000 mājsaimniecību.

ES augstākā tiesa atstāj spēkā lēmumu par sodu Lietuvas Dzelzceļam

Eiropas Savienības Augstākā tiesa paziņojusi, ka atstāj spēkā Lietuvas Dzelceļam (LTG) piespriesto sodu 20 miljonu eiro apmērā par dzelceļa sliežu demontēšanu Latvijā 2008.gadā. 2017.gadā Eiropas Komisija sodīja LTG ar 28 mijonu eiro soda naudu, savukārt Eiropas Savienības tiesa 2020.gadā sodu samazināja līdz 20 miljoniem eiro, bet neapmierināja LTG prasību atcelt sodu. 19 kilometrus garā dzelceļa līnija, kas savienoja Orlen Lietuva jēlnaftas pārstrādes rūpnīcu Mažeiķos ar Reņģi Latvijā, tika demontēta 2008.gadā. LTG toreiz norādīja, ka sliežu kvalitāte bija tik slikta, ka tās bija nekavējoties jādemontē, bet nevarēja to pierādīt. Uzņēmums 2019.gada beigās sliedes atjaunoja, un tas izmaksāja 10 miljonus eiro.

Taivāna palīdzēs uzlabot digitālo pratību Lietuvas skolās un uzņēmumos

Lietuvas ekonomikas un inovāciju ministre Aušrine Armonaite (Aušrinė Armonaitė) tikusies ar Taivānas digitālo lietu ministri Odriju Tengu (Audrey Tang) un pārrunāja jaunus sadarbības projektus un esošo projektu attīstību. Abas puses parakstīja Saprašanās memorandu par sadarbību Lietuvas reģionu skolēnu un skolotāju digitālo prasmju attīstīšanā, kā arī vienojās, ka Taivāna palīdzēs iepazīstināt uzņēmumus ar digitālajām tehnoloģijām.

Paraksta līgumus par Ignalinas AES demontāžu

Parakstīti līgumi ar diviem konsorcijiem par tehnoloģiju izstrādi Ignalinas AES demontāžai. Kopējā līgumsumma ir ap 11 miljoniem eiro bez pievienotās vērtības nodokļa. Līgumi parakstīti ar pasaules līderiem atomenerģijas tirgū – vienu no konsorcijiem vada Westinghouse Electric Spain, kas ir US Westinghouse Electric meitasuzņēmums, un tā partneri ir Jacobs Slovakia un Lietuvas Enerģētikas institūts. Otru konsorciju veido Electricite de France un Graphitec. Ignalinas AES darbību beidza 2009.gada beigās.

Parlaments apstiprina regulējumu migrantu aizraidīšanai no robežas

Lietuvas valdība apstiprinājusi Iekšlietu ministrijas rosinājumu likumā norādīt vadlīnijas nelegālo migrantu aizraidīšanai no robežas. Labojumi likumos nodoti parlamentam apstiprināšanai. Šobrīd robežsargi migrantus raida prom, pamatojoties uz iekšietu ministres 2021.gadā izdoto rīkojumu. Kritiķi norāda, ka šāda rīcība ir pretrunā ar starptautiskajām normām. Nevalstiskās organizācijas paziņojušas, ka labojumi likumdošanā tikai padarīs likumīgu šobrīd pielietoto praksi, un neuzlabos situāciju un nelabos kļūdas, uz kurām norādījusi Eiropas Savienības tiesa.

Lasiet arī: Lietuvas kultūras jomas pārstāvji: Arī Čaikovskis ir Maskavas ierocis

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas