Nedēļa Lietuvā | Krāpnieki vāc informāciju par Ukrainas bēgļiem. Lietuvas uzņēmums noslēdz līgumu ar Taivānu

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičus), speciāli BNN.

Lietuva šonedēļ īpašu uzmanību pievērsusi aizsardzības jautājumiem, un sākusies gatavošanās jūlijā plānotajam NATO valstu samitam, kura laikā plānots uzņemt līdz pieciem tūkstošiem dalībnieku.

Viļna uzņem ikgadējās drošības sanāksmes dalībniekus

Viļņā piektdien, 20.janvārī, norisinājās ikgadējā drošības ekspertu tikšanās. Tās uzmanības centrā šogad bija rietumvalstu atbalsts Ukrainai un jūlijā plānotā NATO samita prioritātes. Aizsardzības ministrija norādīja, Viļņā pirmo reizi notiks NATO samits un plānots, ka ieradīsies 40 delegācijas no NATO dalībvalstīm un partnervalstīm, un samitu apmeklēs apmēram pieci tūkstoši cilvēku. Drošība sanāksme norisinājās 16.reizi, un vienuviet pulcēja Lietuvas un ārvalstu politiķus, dažādu institūciju pārstāvjus, drošības politikas ekspertus un akadēmiķus.

Krāpnieki ievāc informāciju par kara bēgļiem

Lietuvas Migrācijas dienests brīdinājis, ka krāpnieki, kas uzdodas par dienesta pārstāvjiem, cenšas iegūt informāciju par kara bēgļiem no Ukrainas. Tiek izmantota neeksistējoša e-pasta adrese, un izsūtītas vēstules, kurās teikts, ka, sadarbojoties Lietuvas un Ukrainas valdībām, Migrācijas dienests meklē Ukrainas kara bēgļus, kas uzturas Lietuvā. Vēstulē teikts, ka informācija nepieciešama saistībā ar militāro dienestu. Vēstulē iekļauta arī fiktīva aptaujas anketa, un Ukrainas pilsoņiem tiek lūgts to aizpildīt, ievadot privātu informāciju, un nosūtīt Ukrainas vēstniecībai Lietuvā. Migrācijas dienests brīdina, ka tā ir krāpniecība, jo valsts institūcijas nav veidojušas aptauju, kurā jānorāda personas dati, kā arī nemeklē personas saistībā ar dienestu Ukrainas armijā.

Lietuva aicina visas NATO valstis novirzīt 2% no IKP aizsardzībai

Jūlijā plānotajā NATO samitā Viļņā Lietuva plāno aicināt visas dalībvalstis novirzīt aizsardzībai 2% no IKP. Seims ceturtdien, 19.janvārī, organizēja politiķu, likumdevēju un ekspertu diskusijas par NATO samitā apspriežamajiem jautājumiem. Lietuvas prezidenta Gitana Nausēdas (Gitanas Nausėda) galvenais padomnieks nacionālās drošības jautājumos Ķēstutis Budris (Kestutis Budrys) un citi sanāksmes dalībnieki uzsvēra, ka, ņemot vērā karu Ukrainā, ir nepieciešams palielināt aizsardzības budžetu. Jaunākie dati liecina, ka deviņas no 30 NATO dalībvalstīm atvēl aizsardzībai 2% vai vairāk no valsts IKP. Lietuva šogad aizsardzībai novirzījusi 2,52% no IKP.

Lietuviete krāpniekiem atdevusi 164 400 eiro

Kāda Viļņas rajona iedzīvotāja krāpniekiem pārskaitījusi 164 400 eiro. Lietuvas policija trešdien, 18.janvārī, informēja, ka tā ir viena no lielākajām pēdējos gados izkrāptajām summām. 49 gadus vecā sieviete trešdien griezās policijā, un informēja, ka septiņu mēnešu laikā nezināma persona izkrāpusi viņai naudu, izmantojot tiešsaistes ieguldījumu vietni Trade Platform. Cietusī skaidroja, ka līdzekļi izkrāpti laikā no 2022.gada 1.jūnija līdz šī gada 17.janvārim. Ir sākta izmeklēšana par liela mēroga krāpniecību, un vainīgo var sodīt ar līdz astoņus gadus ilgu ieslodzījumu.

Apelācijas tiesa attaisno Paņevežas mēru

Lietuvas Apelācijas tiesa attaisnojusi Paņevežas mēru Rīti Mīkolu Račausku (Rytis Mykolas Račauskas), kurš bija apsūdzēts dienesta stāvokļa ļaunprātīgā izmantošanā. Apsūdzēta bija arī viņa padomniece Gintare Maskoļuniene (Gintarė Maskoliunienė). Gandrīz pirms gada Šauļu apgabaltiesa piesprieda Račauskam 30 tūkstošu eiro sodu par dienesta stāvokļa izmantošanu, mantas konfiskāciju 5 tūkstošu eiro apmērā un aizliedza piecus gadus ieņemt sabiedriskos amatus. Račausks tika apsūdzēts par nelikumīgu norādījumu sniegšanu pašvaldības amatpersonām, kā starpnieci izmantojot Maskoļunieni. Norādes tika dotas, lai panāktu, ka Marjusam Vapšam (Marius Vaupšas) piederošais uzņēmums Lukrecijos Reklama uzvarētu pašvaldības iepirkumā. Šis ir jau otrais gadījums, kad Račauskam izdodas panākt sprieduma atcelšanu.

Sabaļauskaite kļūst par Viļņas Goda pilsoni

Lietuviešu rakstniece Kristīne Sabaļauskaite trešdien, 18.janvārī, ieguvusi Viļņas Goda pilsones titulu. Viņu izvirzījis Viļņas mērs Remigijs Šimašus (Remigijus Šimašius). Mērs sacīja, ka Sabaļauskaite pārstāv Viļņu pasaules literatūrā un kultūrā, un ir viena no populārākajām mūsdienu Lietuvas rakstniecēm. Rakstniece kopš 2002.gada dzīvo Londonā. Viļņa Goda pilsoņus izvirza kops 1996.gada, un to vidū bijuši arī Lietuvas prezidenti.

Teltonika un Taivānas Rūpniecības Tehnoloģiju institūts paraksta 14 miljonus eiro vērtu līgumu

Lietuvas lietu interneta risinājumu izstrādātājs Teltonika IoT Group un Taivānas Rūpniecības Tehnoloģiju institūts parakstījuši 14 miljonus eiro vērtu līgumu par pusvadītāju mikroshēmu tehnoloģiju izstrādi. Teltonika iegūst tiesības izmantot Taivānā izstrādātas pusvadītāju ražošanas tehnoloģijas un iekārtas, kā arī saņems palīdzību un apmācības. Taivānas Ārlietu ministrija projektā ieguldīs 10 miljonus eiro, un pārējo summu nodrošinās Teltonika.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas