Pašvaldība liedz rīkot sapulci Ogres muzeja atbalstam, ministrs satraukts

Ogres novada pašvaldība ir nolēmusi neizsniegt atļauju rīkot sapulci Ogres muzeja atbalstam, ko ceturtdien, 23.februārī, pašvaldībai bija pieteikusi Ogres novada pilsoniskās sadarbības un attīstības biedrība, šodien preses konferencē paziņoja pašvaldības izpilddirektora vietniece Dana Bārbale.

Saistībā ar norisēm ap Ogres Vēstures un mākslas muzejā kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA) piektdien, 24.februārī, ir sasaucis KM Muzeju padomes ārkārtas sēdi, par ko ministrs paziņojis sociālajos tīklos. Uz to ir aicināti Ogres pašvaldības un muzeja pārstāvji.

Jau ir ziņots, ka šā gada 2.janvārī tika sākta Ogres novada muzeju reorganizācija, ko paredzot domes 2022.gada 22.decembra lēmums. Paši muzeja darbinieki uzskata, ka pret viņiem tiek vērstas respresijas, jo iebilduši pret Puntuļa partijas biedra, Ogres novada domes priekšsēdētāja Egila Helmaņa (NA) ieceri muzejā sarīkot sankcijām pakļautā Krievijas oligarha Pjotra Avena porcelāna izstādi no viņa privātkolekcijas.

Arī tiesībsargs Juris Jansons vēsta, ka esot pievērsis uzmanību Ogres muzeja slēgšanai un šobrīd Tiesībsarga birojs strādājot pie situācijas analīzes un vērtējuma.

Novada pašvaldībā, izskatot Ogres novada pilsoniskās sadarbības un attīstības biedrības pieteikumu par sapulces rīkošanu, tika secināts, ka

sapulces organizatori publiskajā telpā aicinājuši uz sapulci ierasties maskās, slēpjot identitāti.

Bārbale skaidroja, ka likumā Par sapulcēm, gājieniem un piketiem ir noteikts, ka šādos pasākumos liegts slēpt savu seju zem maskas. Viņa uzsvēra, ka sanāksmē bija pieaicināti Ogres novada pašvaldības policijas un Valsts policijas pārstāvji.

«Nevar atļaut tādu sapulci, kurā sabiedrība tiek aicināta pārkāpt likuma prasības,» uzsvēra Bārbale. Viņa norādīja, ka biedrība iesniegumu varēja iesniegt desmit dienas iepriekš, jo pašvaldības ieskatā šāda sapulce nav tāds notikums, par kuru objektīvi nebija iespējams uzzināt agrāk kā desmit darbdienas pirms tā. Biedrībai likumā noteiktajā kārtībā ir tiesības pašvaldības lēmumu pārsūdzēt.

Ogres novada domes priekšsēdētājs piebilda, ka Ogres novada pilsoniskās sadarbības un attīstības biedrību veido trīs domē neievēlētie deputātu kandidāti – Elīna Grīnhofa ir Latvijas attīstībai biedre un Ogrē pazīstama kā eksministra Daniela Pavļuta sieva, savukārt Kārlis Avotiņš pārstāv Konservatīvos. «Būtībā tā ir divu valstī bankrotējušu partiju biedru politiska biedrība.

Daniels [Pavļuts] mums divus gadus lika nēsāt maskas,

tādēļ nav pārsteigums, ka arī uz sapulci aicina nākt maskās,” sacīja Helmanis. Tāpat viņš informēja, ka Ogres Vēstures un mākslas muzejā tiks veikts finanšu un funkciju audits.

Kā jau vēstīts, ceturtdien, 23.februārī, pulksten 18 pie Ogres Vēstures un mākslas muzeja tika plānot muzejam veltīta atbalsta akcija Demokrātija ir trausla kā porcelāns. Pasākuma rīkotāji atgādina, ka 17.februārī Ogres novada pašvaldība izdeva rīkojumu turpmāk Ogres Vēstures un mākslas muzejam jebkādu savu publisko komunikāciju saskaņot ar pašvaldību.

Rīkojums arī faktiski apturēja muzeja darbību,

neatļaujot izstāžu plānā ietverto izstāžu rīkošanu. Reaģējot uz šiem notikumiem, Ogres novada pilsoniskās sadarbības un attīstības biedrība plāno muzeja atbalsta akciju.

Kā uzskata atbalsta akcijas rīkotāji, situācijā ap Ogres muzeju tiek skartas ne tikai pašvaldības attiecības ar tās iestādi, bet gan runa esot par pilsoniskām brīvībām un demokrātiju. Liedzot kultūras iestādei pašai komunicēt ar sabiedrību, tiekot būtiski apdraudētas demokrātijas pamatvērtības, kuras aizstāv Latvijas Satversme. Tādēļ biedrība aicina iedzīvotājus nepievērt acis pret «cenzūras un diktatūras izpausmēm mūsu valstī».

Pirmdien, 20.februārī, biedrība iesniegusi pieteikumu Ogres novada pašvaldībā publiska pasākuma rīkošanai saskaņā ar likumu Par sapulcēm, gājieniem un piketiem. Likums paredz – ja par notikumu, saistībā ar kuru pasākums tiek rīkots, objektīvi nebija iespējams uzzināt agrāk kā 10 darbdienas pirms tā, ir pamats lūgt saskaņojumu īsākā termiņā.

Kā iepriekš vēstīja sabiedrisko mediju portāls lsm.lv, pēc Ogres muzeja protestiem pret domes priekšsēdētāja iecerēto Krievijas oligarha Pjotra Avena porcelāna izstādi ir apstādināta muzeja izstāžu programma. Martā nenotiks Arņa Balčus fotoizstāde Latvija Covid laikā. Patlaban nav dota zaļā gaisma ne aprīlī iecerētajai izstādei Latviešu mūzika vinilā toreiz un tur par skaņuplatēm emigrācijā, ne jūnijā paredzētajai izstādei Koronetes. Edītes Pauls – Vīgneres vainagi.

«Ja godīgi, mēs uzskatām, ka izrēķināšanās ar mums par mūsu publiskā viedokļa paušanu sākusies ar to, ka solītais algu pielikums… Ir domes lēmums, ka mums nepaaugstina algas. Tas ir pirmais sitiens – gribējāt, dabūjāt!» situāciju raksturojusi muzeja sabiedrisko attiecību darbiniece Inga Zvirbule.

Savukārt Ogres novada pašvaldības izpilddirektora vietnieces Danas Bārbales vēstulē skaidrots, ka muzeja 2023.gada budžetu apstiprināja vien 15.februāra domes sēdē [..], tāpēc arī nebija akceptēts muzeja šī gada izstāžu un pasākumu plāns. Muzeja direktorei Evijai Smiltniecei pašvaldība pārmet nepatiesas informācijas izplatīšanu.

Lasiet arī: NA politiķim cieša saikne ar «sankcionēto oligarhu» Avenu

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas