PVD lūdz uzsākt kriminālprocesu par suņu ausu un astu apgriešanu

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ziņo, ka nosūtījis Valsts policijai kriminālprocesa uzsākšanai informāciju par kādu suņu audzētāju Jēkabpils pusē, kurš veicis suņu ausu un astu kupēšanu (apgriešanu).

Latvijā, tāpat kā daudzās citās Eiropas valstīs, tā ir aizliegta operācija un traktējama kā cietsirdīga izturēšanās pret dzīvnieku. Kā jau agrāk ziņoja PVD, “Dzīvnieku īpašnieki apgalvo, ka pēc šādiem kucēniem esot lielāks pieprasījums un tie arī gūst labākus panākumus izstādēs. Tas nozīmē, ka šīs cietsirdīgās, nevajadzīgās, cilvēku iegribu vadītās operācijas pasūtītājs ir ne tikai dzīvnieka tirgotājs, bet arī pircējs”.

Informācija par iespējamām nelikumībām PVD rīcībā nonāca aprīļa beigās, kad ar iesniegumu dienestā vērsās persona, kas no audzētāja Jēkabpilī bija iegādājusies dobermaņa kucēnu ar apgrieztām ausīm un asti.

Kad persona devusies pie veterinārārsta izņemt kucēnam operācijas šuves, viņš atteicies pakalpojumu veikt.

Tādā veidā kucēna īpašnieks uzzinājis, ka viņa nupat iegādātajam dzīvniekam iepriekš ir veikta neatļauta operācija. Par notikušo viņš uzreiz ziņoja PVD.

Lai noskaidrotu apstākļus, PVD veica vairākas pārbaudes, tostarp suņu audzētāja dzīves vietā. Pārbaužu laikā noskaidrots, ka gan pieaugušajiem suņiem, gan vismaz diviem dobermaņa kucēniem no septiņu kucēnu metiena veikta Latvijā neatļauta suņu un astu apgriešanas operācija. Vienā gadījumā operācija veikta kucēnam, kura īpašnieks bija vērsies PVD, otru šī metiena kucēnu izdevās atrast vēl vienu citur Latvijā.

Tomēr PVD ir aizdomas, ka operācija varētu būt veikta arī pārējiem metiena kucēniem, jo četriem no tiem apgrieztu asti audzētājs Lauksaimniecības datu centra (LDC) datu bāzē bija norādījis kā īpašu izskata pazīmi. Vēlāk LDC tika pieprasīts veikt šo ierakstu izmaiņas, informāciju dzēšot. PVD noskaidroja, ka informāciju dzēst ir pieprasījis veterinārārsts, kas iepriekš sniedzis veterināros pakalpojumus dobermaņu kucēnu pārdevējam. Līdz ar to ir pamats aizdomām arī par šī veterinārārsta iespējamu iesaisti nelikumīgajās darbībās.

PVD atgādina: Dzīvnieku aizsardzības likums aizliedz izdarīt ķirurģiskas operācijas mājas (istabas) dzīvniekam (izņemot atsevišķu šķirņu suņus), lai pārveidotu tā ārējo izskatu, izņemot gadījumus, kad operācijai ir ārstniecisks nolūks. Suņu ausu un astu kupēšana, kas veikta neārstnieciskos nolūkos, saskaņā ar likumu, tiek traktēta kā cietsirdīga izturēšanās pret dzīvnieku.

PVD ir aizdomas – un šobrīd tiek pārbaudīta informācija  – par vēl vairākiem gadījumiem, kad veikta neatļauta suņu ausu un astu apgriešana. Par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvnieku Pārtikas un veterinārais dienests 2022.gadā ir sodījis 49 personas. Vidējais soda naudas apmērs šajos gadījumos bijis 850 eiro.

Lasiet arī: Pie Buļļupes manīts brūnais lācis

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas