No pirmdienas, 12.septembra, pielāgotās vakcīnas pret Covid-19 vīrusu ir pieejamas ģimenes ārstu praksēs un vakcinācijas kabinetos, informē Slimību kontroles un profilakses centrs (SPKC).
Kā informē SPKC, šīs vakcīnas ir apstiprinātas lietošanai visā Eiropas Savienībā, kā arī plānots, ka nākamo pielāgoto vakcīnu kravu Latvija saņems nākamajā nedēļā. Lai pieteiktos pielāgotajai vakcīnai, jāsazinās ar sava ģimenes ārsta praksi vai ārstniecības iestādes vakcinācijas kabinetu, kā arī vakcīnas saņemšanai var pieteikties arī tīmekļa vietnē Manavakcina.lv.
Vakcinācija pret Covid-19 ir rekomendējama visai sabiedrībai.
Kā norāda SPKC, īpaši rekomendēta tā tiek:
- veselības aprūpes personālam;
- senioriem vecumā no 65 gadiem;
- cilvēkiem ar hroniskām slimībām;
- imūnsupresētiem cilvēkiem un viņu ciešām kontaktpersonām;
- ilgstošiem sociālās aprūpes centru iemītniekiem un viņu aprūpes personālam;
- grūtniecēm.
Pēc SPKC sniegtās informācijas cilvēkiem no 65 gadu vecuma un impūnrepresētiem cilvēkiem būtu jāvakcinējas trīs mēnešus pēc pēdējās vakcīnas saņemšanas, savukārt pēc sešiem mēnešiem, bet ne ātrāk kā pēc trīs, pēc pēdējās vakcīnas saņemšanas pārējai sabiedrības daļai.
Ja ir pārslimots Covid-19, vakcinēties nepieciešams pēc četriem līdz sešiem mēnešiem pēc pārslimošanas, taču ne ātrāk kā pēc trīs mēnešiem.
Kā BNN iepriekš ziņoja, šī gada 8.septembrī Latvija saņēma 230 400 Pfizer pielāgotās vakcīnas pret Covid-19 un 43 200 Moderna pielāgotās vakcīnas.
Kā informē Nacionālais veselības dienests (NVD), vakcīnas ir pielāgotas, lai labāk atbilstu cirkulējošajiem Covid-19 paveidiem, tādējādi sagaidāms, ka tās nodrošinās optimālu aizsardzību pret Covid-19 laikā, kad vīruss attīstās un pārveidojas.
Lasiet arī: Latvija saņēmusi 273 600 pielāgotās vakcīnas pret Covid-19
Tāpat SPKC informē, ka aizvadītajā nedēļā, no 5.septembra līdz 11.septembrim, Latvijā par 14,5% pieaudzis jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu, kā arī vislielākais gadījumu skaita pieaugums vērojams vecuma grupā no 0 līdz 19 gadi.
Tāpat infekcijas reproduktivitātes koeficients (R) 1,04 norāda uz infekcijas slimības izplatīšanos sabiedrībā. Par 6% pieaudzis pacientu skaits stacionāros, norāda SPKC.
Laika periodā no jūnija līdz augustam nāves gadījumu biežuma (uz 100 000 iedzīvotajiem) salīdzinājums parāda, ka cilvēku, kuriem bija primārā un balstvakcinācija, nāves risks Covid-19 infekcijas gadījumā bija 4,7 reizes zemāks nekā nevakcinētajiem un daļēji vakcinētajiem, norāda SPKC.
Savukārt tikai primāro vakcināciju saņēmušajiem nāves risks Covid-19 infekcijas gadījumā bija 4,1 reizi zemāks nekā nevakcinētajiem un daļēji vakcinētajiem.
Analizējot datus par pēdējiem trīs mēnešiem, redzam, ka no jūlija pieaug reinfekciju gadījumu skaits ar Covid-19, jūnijā tie bija 17,8%, jūlijā 26,6%, bet augustā jau 31,3% no visiem jaunatklātajiem gadījumiem.
Tāpat SPKC atgādina, ka ka joprojām jāievēro Covid -19 profilakses pasākumi, piemēram, 2m distances ievērošana, izvairīšanās no pārpildītām vietām, ceļošanas nepieciešamības izvērtēšana, roku higiēna, kā arī bieža telpu vēdināšana.
Medicīnas iestādēs un sociālās aprūpes centros sejas masku lietošana ir obligāta, atgādina SPKC.
Covid-19 slimnieka kontaktpersonai 7 dienas pēc pēdējā kontakta ieteicams palikt mājās un nekontaktēties ar citiem cilvēkiem, bet ja tas nav iespējams, tad būt atbildīgam par citu cilvēku veselību un sabiedriskās vietās lietot ne zemākas klases kā FFP2 respiratoru, tai skaitā veicot darba pienākumus, esot telpā, kur atrodas vairāk par vienu cilvēku.
Jāatceras, ka Covid-19 inficēta persona kļūst infekcioza 2 dienas pirms simptomu paradīšanās un respirators šādos gadījumos ievērojami samazina inficēšanās risku citiem cilvēkiem.