Pirmā ceturksnī dabasgāzes patēriņš Latvijā samazinājies par 16%

Šī gada pirmajā ceturksnī dabas gāzes patēriņš Latvijā turpināja samazināties, informē Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK). 

SPRK norāda, ka Eiropā dabasgāzes cenas vairumtirgū būtiski samazinājās. Eiropā vidējais dabasgāzes krātuvju aizpildījums ir virs pēdējo piecu gadu līmeņa. 

No aizvadītā gada novembra līdz 2023.gada aprīlim, salīdzinot ar iepriekšējā gada identisku periodu

kopējais dabasgāzes patēriņš Latvijā samazinājies par 16%.

Patēriņa samazinājumu ietekmēja salīdzinoši siltāka 2022./2023.gada ziema ar vidējo gaisa temperatūru virs klimatiskās normas un augstas dabasgāzes cenas.

Maijā Nīderlandes Title Transfer Facility (TTF) dabasgāzes tirdzniecības biržā mēneša vidējā cena samazinājās līdz 31,58 EUR/MWh, kas ir tuvu zemākajam līmenim pēdējo divu gadu laikā.

Dabasgāzes cenu kritumu ietekmēja silta ziema un stabilas sašķidrinātās dabasgāzes piegādes, līdz ar to mazinājās bažas par dabasgāzes pietiekamību Eiropā.

Dabasgāzes cena pasaules biržā jeb dabasgāzes importa cena ietekmē dabasgāzes tirdzniecības gala cenu.

Eiropas biržu cenu indeksus ierasti izmanto dabasgāzes cenas referencei, slēdzot iegādes līgumus dabasgāzes importam Latvijā.

Šāda dabasgāzes izcenošana ir populāra arī dabasgāzes piegādēm mazumtirgū (piemēram, iegādājoties dabasgāzi no tās tirgotāja Latvijā siltumenerģijas ražošanai vai ražošanas iekārtu darbināšanai).

SPRK aprēķinātā vidējā svērtā mazumtirgus cena, kas atspoguļo vidējo cenu līmeni Latvijā, šī gada pirmā ceturksnī, salīdzinot ar identisku periodu pērn, mājsaimniecībām pieauga vairāk nekā divas reizes jeb par 120%, sasniedzot 120,03 EUR/MWh.

Savukārt juridiskajiem lietotājiem vidējā svērtā mazumtirgus cena pieauga par 61%, sasniedzot 104,38 EUR/MWh.

Vienlaikus jāņem vērā, ka vidējā cena mazumtirgū uz izmaiņām vairumtirgū reaģē ar nobīdi laikā. Attiecīgi šī brīža cenu samazinājums biržā atspoguļosies mazumtirgū tikai 2023.gadā. otrajā  vai trešajā ceturksnī.

Nobīde laikā saistīta arī ar to, ka daudzi tirgotāji un lietotāji mazumtirgū izmanto iespēju fiksēt dabasgāzes cenu noteiktam laika periodam, izvēloties noslēgt fiksētas cenas dabasgāzes tirdzniecības līgumu.

Dabasgāzes cena ir viena no piecām komponentēm, kas veido kopējo lietotāja maksājumu par dabasgāzi.

Cena atkarīga no izvēlētā tirgotāja piedāvājuma, savukārt pārējos maksājumā ietvertos pakalpojumus  nosaka SPRK, bet nodokļus  – valsts.

Mazumtirgus līmenī Latvijā šobrīd ir deviņi aktīvi dabasgāzes tirgotāji.

Dabasgāzes cenu izmaiņas pasaules dabasgāzes tirgū agrāk vai vēlāk atspoguļojas iedzīvotāju ikmēneša maksājumos – attiecīgi palielinoties vai samazinoties.

Latvijā dabasgāze tiek uzglabāta Inčukalna pazemes gāzes krātuvē, kas ir AS Conexus Baltic Grid pārvaldībā. Uz izņemšanas sezonas beigām, š.g. 30.aprīli, Inčukalna pazemes gāzes krātuves aizpildījums sasniedza 37% (9 032 GWh).

Dabasgāzes krājumu apjoms minētajā datumā šogad bija par 21% lielāks, salīdzinot ar identisku periodu pērn.

Saskaņā ar Gas Infrastructure Europe (GIE) asociācijas pārredzamības platformā Aggregated Gas Storage Inventory (AGSI+) apkopotajiem datiem Eiropā vidējais dabasgāzes krātuvju aizpildījums aprīļa beigās veidoja aptuveni 59%, kas arī pārsniedz pēdējo piecu gadu aizpildījuma līmeni.

Lasiet arī: NATO aicina jaunos uzņēmējus izstrādāt risinājumus zinātņietilpīgo tehnoloģiju jomā

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas