Pērn pirmo reizi kopš 1960.gadiem sarukusi Ķīnas populācija, un tas ir vēsturisks pagrieziena punkts, kas atstās ietekmi gan uz valsts ekonomiku, gan visu pasauli, raksta aģentūra Reuters.
Pēdējo reizi populācijas sarukšana Ķīnā notika 1961.gadā, kas bija pēdējais Lielā Ķīnas bada gads, un iespējams, ka šogad par valsti ar lielāko iedzīvotāju skaitu kļūs Indija. ANO eksperti uzskata, ka līdz 2050.gadam Ķīnas iedzīvotāju skaits samazināsies par 109 miljoniem, kas ir teju trīs reizes vairāk nekā eksperti prognozēja 2019.gadā. Tas liek Ķīnas demogrāfiem izteikt skumjus pieņēmumus, ka Ķīna kļūs veca, pirms tā kļūs bagāta. Ekonomika kļūs lēnāka, nodokļu ieņēmumi mazāki un valdības parāds palielināsies, jo augs veselības un labklājības izmaksas.
Ķīnas demogrāfs Ji Fuksjans (Yi Fuxian) norādīja: «Demogrāfiskās prognozes ir daudz drūmākas nekā gaidīts. Ķīnai būs jāpiemēro tās sociālā, ekonomiskā, aizsardzības un ārlietu politika.» Viņš piebilda, ka sarūkošais darbaspēks un ražošanas lejupslīde vēl vairāk cels jau tā augstās cenas un inflāciju ASV un Eiropā. Savukārt Ķīnas statistikas pārvaldes vadītājs Kangs Ji (Kang Yi) presei pastāstīja, ka nav pamata uztraukumam, jo kopējais darbaspēka piedāvājums joprojām pārsniedz pieprasījumu.
Ķīnas dzimstības rādītājs pērn bija 6,77 jaundzimušie uz 1000 cilvēkiem, un tas ir zemākais rādītājs, kas jebkad reģistrēts.
Sieviešu skaits reproduktīvajā vecumā, kas Ķīnā ir 25–35 gadi, ir samazinājies par 4 miljoniem. Savukārt mirstības rādītājs ir augstākais kopš 1974.gada, un pērn bija 7,37 mirušie uz 1000 iedzīvotājiem.
Daļēji pie demogrāfijas lejupslīdes vainojama Ķīnas viena bērna politika, kas bija spēkā no 1980. līdz 2015.gadam, un arī ārkārtīgi augstās izglītības izmaksas, kas ne vien attur no lēmuma audzināt vairāk par vienu bērnu, bet daudziem liek izvēlēties dzīvot bez pēcnācējiem. Ķīnas striktie Covid-19 ierobežojumi, kas bija spēkā gandrīz trīs gadus, radījuši papildus kaitējumu demogrāfiskajai situācijai.
Ķīnas pašvaldības kopš 2021.gada veido politiku, kam vajadzētu iedrošināt ģimenes lemt par labu vairākiem bērniem. Tiek piedāvāti nodokļu atvieglojumi, garāks bērna kopšanas atvaļinājums un atbalsts mājoklim. Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins (Xi Jinping) oktobrī paziņoja, ka valdība plāno papildus atbalstu ģimenēm.