Pirmo reizi tiekas ASV viceprezidente un Lietuvas premjerministre

Trešdien, 7.decembrī, pirmo reizi tikās Lietuvas premjerministre Ingrīda Šimonīte (Ingrida Šimonytė) un ASV viceprezidente Kamala Harisa (Kamala Harris), raksta Lietuvas medijs LRT.

Iepriekšējo reizi šāda abu valstu politiķu tikšanās norisinājās 2014.gadā, kad Krievija tikko bija sākusi iebrukumu Austrumukrainā, bet šobrīd Ukrainā notiek pilna apjoma karš.

Tiekoties ar Šimonīti, Harisa teica: «Daļa no Lietuvas un ASV attiecību spēka slēpjas tajā, ka abas valstis iestājas par vienādiem principiem un vērtībām, un kopīgi atbalsta Ukrainas ļaudis, tās suverenitāti un teritoriālo vienotību. Mēs esam ar jums.»

Harisa arī norādīja, ka ASV saglabā savu apņemšanos vajadzības gadījumā īstenot NATO 5.pantu, lai aizstāvētu Lietuvu:

«Mēs aizstāvēsim katru NATO zemes centimetru. Uzbrukums vienam ir uzbrukums visiem. Kamēr mēs runājam, ASV spēki stāv plecu pie pleca ar lietuviešiem.»

ASV 7.decembrī arī apstiprināja, ka palielinās savu militāro klātbūtni Baltijas valstīs. Šimonīte pateicās par ASV atbalstu un sacīja, ka Lietuva ir pagodināta uzņemt karavīrus, kas ir gatavi aizstāvēt mieru un brīvību.

Šimonīte Baltajā namā arī tikās ar ASV drošības padomnieku Džeiku Salivanu (Jake Sullivan), un apsprieda ASV atteikumu nosūtīt tāla darbības rādiusa raķešu sistēmas ATACMS uz Ukrainu. ASV kā atteikuma iemeslu min to, ka ar šīm sistēmām Ukraina varētu veikt triecienus pa Krievijas teritoriju, un tas radītu situācijas eskalāciju.

Šimonīte sacīja: «Mēs to pārrunājām. Šķiet, ka Krievijai nekad nav vajadzīgs attaisnojums tās darbībām.» Premjerministre piebilda, ka vienīgā valoda, ko Krievija saprot, ir stingra nostāja un stipra griba, un dažkārt vienkārši spēka paņēmieni.

Lasiet arī: ASV notur mērenu NATO attieksmi pret Krieviju

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas