Plānots palielināt atbalstu elektroenerģijas aizsargātajiem lietotājiem

Plānots par pieciem eiro mēnesī palielināt atbalstu elektroenerģijas aizsargātajiem lietotājiem, liecina Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM) saskaņošanai Ministru kabinetā iesniegtie grozījumi Aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojuma noteikumos.

Ņemot vērā, ka vidējā elektroenerģijas rēķina maksa mājsaimniecībām kopš 2022.gada ceturtā ceturkšņa nav būtiski kritusies, tiek virzīti grozījumi, kas paredz sabiedrības mazaizsargātajām grupām palielināt atbalstu ikmēneša elektroenerģijas rēķinam, esošo atbalstu aizsargātajiem lietotājiem palielinot par pieciem eiro mēnesī.

KEM norāda, ka šāds papildu atbalsts kopā ar jau 2023.gada aprīlī pieņemto lēmumu turpināt piemērot 10 eiro mēnesī palielināto atbalstu saistībā ar prognozēto sistēmas pakalpojumu izmaksu pieaugumu,

mazinās elektroenerģijas rēķinu negatīvo ietekmi uz sabiedrības mazaizsargātajām grupām.

Jau ziņots, ka 2023.gada 1.jūlijā stājās spēkā jaunais elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifs. Saskaņā ar sadales sistēmas operatora AS “Sadales tīkls” sniegto informāciju, sadales un pārvades pakalpojumu maksas izmaiņu ietekmē vidējais elektrības rēķina pieaugums vienas fāzes (1F), 16-20 ampēru (A) īpašumiem ir aptuveni 5-7 eiro mēnesī. Šāds pieslēgums ir vairumam dzīvokļu – kopumā teju 90% jeb 576 000 dzīvokļu.

Ņemot vērā minēto un valsts budžetā aizsargāto lietotāju atbalstam paredzētā finansējuma apjomu, KEM aprīlī virzīja grozījumus, kas paredzēja turpināt piemērot 10 eiro mēnesī palielināto atbalstu aizsargāto lietotāju grupām.

Tādējādi līdz 2023.gada 31.decembrim aizsargātajiem lietotājiem noteikts pakalpojuma finansiālais atbalsts, kas tiek piemērots kā maksājuma samazinājums elektroenerģijas rēķinos, neiekļaujot tajā pievienotās vērtības nodokli, un tiek finansēts no valsts budžeta līdzekļiem šādā apmērā – trūcīgai vai maznodrošinātai mājsaimniecībai (personai), ģimenei (personai), kuras aprūpē ir bērns ar invaliditāti, un personai ar pirmo invaliditātes grupu vai tās aizgādnim 15 eiro, bet daudzbērnu ģimenei 20 eiro.

Latvijā kopumā šobrīd reģistrēti vairāk nekā 160 000 aizsargāto lietotāju.

Saskaņā ar Aizsargātā lietotāja datu informācijas sistēmas (ALDIS) datiem 2023.gada pirmajos sešos mēnešos ikmēneša vidējais aizsargāto lietotāju skaits, kas saņēma atbalstu, bija 89 531 aizsargāto lietotāju, ar kopējo atbalstā izmaksāto summu 9 131 466 eiro.

Tostarp atbalstu saņēma 34 057 daudzbērnu ģimeņu, kurām kopējais piešķirtais atbalsta apjoms bija 4 096 226 eiro, 32 875 trūcīgās un maznodrošinātās personas, kurām kopējais piešķirtais atbalsta apjoms bija 2 965 290 eiro, 22 599 personas ar pirmo invaliditātes grupu, to aizbildņi un ģimenes, kuru aprūpē ir bērns ar pirmo invaliditātes grupu, kurām kopējais piešķirtais atbalsta apjoms bija 2 069 950 eiro.

Saskaņā ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas rīcībā esošajiem datiem vidējās elektroenerģijas rēķina izmaksas mājsaimniecībai 2022.gada ceturtajā ceturksnī bija 173,51 eiro par megavatstundu (MWh) un 2023.gada otrajā ceturksnī joprojām 170,5 eiro par MWh, neraugoties uz to, ka vidējā elektroenerģijas cena NordPool biržas Latvijas apgabalā 2023.gada otrajā ceturksnī bija 80,87 eiro par MWh.

Tādējādi, lai arī preventīvie 2023.gada aprīļa grozījumi ir daļēji vai pilnībā kompensējuši sistēmas pakalpojuma izmaksu pieaugumu aizsargātajiem lietotājiem, kopējās elektroenerģijas rēķina izmaksas, neatkarīgi no sistēmas pakalpojuma izmaksām, joprojām ir izteikti augstākas par elektroenerģijas cenu tendencēm NordPool biržā, norāda KEM.

Grozījumi paredz aizsargātajiem lietotājiem noteikt atbalstu līdz 2023.gada 31.decembrim šādā apjomā –

trūcīgai vai maznodrošinātai mājsaimniecībai (personai), ģimenei (personai), kuras aprūpē ir bērns ar invaliditāti, un personai ar pirmo invaliditātes grupu vai tās aizgādnim 20 eiro, bet daudzbērnu ģimenei 25 eiro.

Papildus KEM vidēja termiņa budžeta plānošanas ietvarā plāno virzīt nepieciešamos tiesību aktu grozījumus, lai paredzētu minēto palielināto atbalstu saglabāt ilgtermiņā arī pēc 2023.gada 31.decembra.

Šobrīd aizsargātā lietotāja pakalpojumu sniedz tādi elektroenerģijas tirgotāji kā AS “Latvenergo”, SIA Tet un SIA Enefit.

Lasiet arī: VID aicina negaisa laikā cietušos uzņēmējus izmantot atvieglotos nodokļu nomaksas nosacījumus

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas