Plašākas iespējas pēkšņi saslimušajiem saņemt medicīnisko palīdzību

Lai sabiedrībai uzlabotu medicīniskās palīdzības un ārstu konsultāciju pieejamību vīrusu saslimšanu izplatības periodā, līdz janvāra beigām pagarināts dežūrārstu darba laiks, ziņo Nacionālā veselības dienests (NVD).

Arī daudzas ģimenes ārstu prakses saviem pacientiem konsultācijas sniedz ārpus ierastā darba laika un brīvdienās. Tāpēc iedzīvotājus aicina sekot līdzi aktuālai informācijai – par pieejamiem dežūrārstiem un ģimenes ārstiem – NVD tīmekļvietnes www.vmnvd.gov.lv sadaļā Kur saņemt medicīnisko palīdzību? vai tā sociālo tīklu kontos Twitter un Facebook.

Darbdienās arī var zvanīt uz NVD bezmaksas informatīvo tālruni 8000 1234 (no pirmdienas līdz ceturtdienai – no pulksten 8.30 līdz 17.00, piektdienās no pulksten 8.30 līdz 15.00). 

Tas ir arī atbalsts Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķiem, kuri šobrīd strādā ārkārtas situācijas apstākļos un saņem lielu zvanu skaitu, kas saistīti ar vienkāršām saslimšanām, nevis dzīvības apdraudējumu. NVD šādu elastīgu pieeju izmantojis arī iepriekš, tostarp gripas epidēmijas laikā. 

Janvārī dežūrārsti pacientus apkalpos par divām stundām ilgāk nekā iepriekš.

Dežurārsts sniedz tādu pat palīdzību, kādu var saņemt pie sava ģimenes ārsta – tajā skaitā var izrakstīt zāļu recepti vai atvērt darbnespējas lapu, izvērtējot katru gadījumu individuāli. Dežūrārsts pieejams laikā, kad ģimenes ārsta darba laiks ir beidzies, vai cilvēkam vēl nav sava ģimenes ārsta, vai ir kāds cits iemesls un vajadzīga steidzama palīdzība pēkšņas vai vienkāršas saslimšanas gadījumā.

Teju 250 ģimenes ārstu prakses piekritušas janvārī saviem pacientiem sniegt pakalpojumus ārpus darba laika un brīvdienās. Palīdzība pieejama gan telefonkonsultācijās (galvenokārt no pulksten 10.00 līdz 15.00 vai 16.00), gan klātienē praksēs noteiktās stundās.

Pašlaik lielākā daļa prakšu ārpus darba laika pieejamas Rīgā,

taču NVD uzrunā arī reģionos strādājošos ārstus, lai paplašinātu pieejamību un vajadzības gadījumā pacienti varētu saņemt medicīnisko palīdzību. Šobrīd vietās, kur nav pieejams dežūrārsts, medicīnisko palīdzību var saņemt, vēršoties tuvākajā feldšerpunktā.

Tāpat medicīniskus padomus vienkāršas saslimšanas vai hroniskas slimības paasinājuma gadījumā iedzīvotāji var saņemt, zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001. Speciālisti sniedz konsultācijas darbdienās no pulksten 17.00 līdz 8.00, savukārt brīvdienās un svētku dienās – visu diennakti.

Mediķi sniedz padomu par rīcību, ja ir paaugstināta temperatūra, saaukstēšanās, sāpes kaklā vai ausī, vemšana, caureja, sastiepumi vai sasitumi, muguras sāpes un citu vienkāršu saslimšanu gadījumos. Jāņem vērā, ka, zvanot uz šo tālruni, nav iespējams saņemt darbnespējas lapas un zāļu receptes!

Lasiet arī: ZVA par bērniem paredzētu antibiotiku un ibuprofēna (ne)pieejamību Latvijā

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas