Polija pārņem atbildību par Baltijas valstu gaisa telpas drošību

Polija no Ungārijas šonedēļ pārņems NATO patrulēšanas misijas Baltijas valstu gaisa telpā vadību Šauļu aviobāzē, otrdien, 29.novembrī, paziņoja Lietuvas Aizsardzības ministrija.

Oficiālā misijas vadības nomaiņas ceremonija Lietuvas Gaisa spēku bāzē Šauļos paredzēta ceturtdien. Polijas Gaisa spēki, kas kopš 1.oktobra ir pastiprinājuši patrulēšanas misiju Baltijas valstu gaisa telpā, līdz 31.martam paliks Lietuvā ar četriem iznīcinātājiem F-16. Misiju Baltijas valstīs no Šauļu aviobāzes atbalstīs Francijas kara aviācija, kas tajā piedalīsies nākamos deviņus mēnešus.

Uz Baltijas valstīm franči pirmo reizi sūtīs savus spēcīgākos iznīcinātājus Rafale.

Ungārijas spēki misiju veica ar četriem iznīcinātājiem JAS– 39 Grippen. Tajā bija iesaistīti apmēram 150 karavīri, arī piloti, tehniķi, mediķi, atbalsta, sakaru un citu speciālisti. Patlaban Igaunijā misiju no gaisa spēku bāzes Emari pastiprina Beļģija, bet no Polijas Gaisa spēku bāzes Malborkā – Itālija.

NATO dalībvalstis rotācijas kārtībā veic Latvijas, Lietuvas un Igaunijas gaisa telpas patrulēšanu no 2004.gada marta, kad Baltijas valstis tika uzņemtas aliansē. Kopš 2004.gada patrulēšana notiek no Šauļu aviobāzes Lietuvā, bet kopš 2014.gada atbalsta misija tiek veikta arī no Emari bāzes Igaunijā.

Krievijai turpinot karu Ukrainā, Baltijas valstīs izvietotie sabiedroto iznīcinātāji ne tikai reaģē uz Krievijas militāro lidaparātu nelikumīgu ielidošanu Baltijas valstu gaisa telpā, bet arī patrulē gaisa telpā Krievijas un Baltkrievijas robežas tuvumā.

Reaģējot uz Krievijas visaptverošo iebrukumu Ukrainā NATO kopš marta ir pastiprinājusi gaisa telpas aizsardzību, palielinājusi karavīru un iznīcinātāju skaitu.

 

 

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas