Publiskots gada Latvijas vērtīgāko uzņēmumu tops

Šogad Latvijas pati vērtīgākā ir AS Swedbank Baltics. Biržas Nasdaq Riga un korporatīvo finanšu kompanijas Prudentia veidotajā vērtīgāko uzņēmumu TOP101 otrajā vietā ierindojās ikgadējais līderis AS Latvenergo, trešajā – AS Latvijas Valsts meži.

Kaut arī vadošajā trijniekā ir pārstāvētas divas valsts kapitālsabiedrības, šogad TOP101 iekļuvušo vietējā kapitāla privāto uzņēmumu skaits, salīdzinājumā ar valsts uzņēmumiem, ir palielinājies par teju 20%. Te gan jāpiemin, ka lauvas tiesa jeb 54,5% topā iekļuvušo uzņēmumu joprojām ir uzņēmumi ar ārvalstu kapitālu.

Sarakstā iekļuvušo Latvijas vērtīgāko uzņēmumu kopējā vērtība 2022. gadā ir sasniegusi 25,2 miljardus eiro.

Salīdzinājumā ar pērnā gada sarakstu, tā augusi par 12%. Tāpat TOP101 ir 16 jaunpienācēji ar 4,6 miljardu eiro kopvērtību. To vidū atrodams arī šī gada Latvijas vērtīgākā uzņēmuma statusa ieguvējs. Konsolidējot visu Swedbank darbību Baltijā zem viena «jumta» Latvijā, Swedbank Baltics AS šogad ar saviem 3,17 miljardiem eiro veido 68% procentus no kopējās TOP101 jaunpienācēju uzņēmumu vērtības.

TOP101 saraksta otrās vietas ieguvējs Latvenergo uzrāda savu līdz šim augstāko – 2,45 miljardus lielu – vērtību, kas ir par 19% lielāka kā pērn. Savukārt «bronzu» ieguvušie Latvijas valsts meži (1,34 miljardi eiro) piedzīvo 8% vērtības kritumu.

Pieminēšanas vērts turpina būt informāciju tehnoloģiju uzņēmums SIA Mikrotīkls, kas, pārstāvot privāto kapitālu, pērn savā vērtībā pārvarēja viena miljarda eiro barjeru. Tagad jauns rekords – sasniegts 5% vērtības pieaugums jeb 1,31 miljards eiro.

TOP101 rēķinātākji uzteic arī šī gada lielāko izrāvienu:

SIA Gaujas Koks šogad pratusi audzēt savu vērtību par 150%, tādejādi ceļot to līdz 231 miljoniem eiro.

Neskatoties uz kopējo TOP101 vērtības palielināšanos, iekļaušanas slieksnis saraksta tika mazināts par 7,27 miljoniem eiro jeb 10%, minimālajai uzņēmuma vērtībai sarūkot līdz 65,6 miljoniem eiro. Šī tendence norāda uz ekonomikas izaugsmes tempa vājināšanos gan Latvijas, gan Eiropas tirgū kopumā, konstatē TOP101 veidotāji. 

Latvijas vērtīgāko uzņēmumu saraksts, kura šāgada rezultāti tika publicēti trešdien, 30.novembrī, tiek veidots jau kopš 2005.gada. Tāpat otro gadu pēc kārtas ir aprēķināts arī Baltijas TOP30 vērtīgāko uzņēmumu saraksts. Tajā dominē ASV kapitāla radīts Lietuvas biotehnologiju uzņēmums Thermo Fisher Scientific Baltics UAB ar 6,1 miljardu eiro lielu vērtību. Otrā vietā ierindojas Vilniaus Prekyba grupa (Maxima veikalu ķēde un citi uzņēmumi) ar 4,7 miljardiem, savukārt Swedbank Baltics ir trešais.

 

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas