Raža šogad draud sarukt vismaz par trešdaļu, ietekmējot citu produktu cenu

Tāpat kā Lietuvā, arī Latvijā šogad raža samazināsies vismaz par vienu trešdaļu, kā arī ietekmēs citu lauksaimniecības produktu cenu, prognozēja apvaicātie nozares eksperti.

Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis norādīja: lai gan ir mazas atšķirības starp reģioniem, situācija patlaban ir “dramatiska”. Vidzemē un Rīgā bijis minimāls lietus, kas situāciju uz laukiem būtiski nav ietekmējis, savukārt

Kurzemē lietus nav bijis jau divus mēnešus

un lauki no siltuma ir putekļu klāti. Arī iesētie vasarāji nav izdīguši, tāpat salu ietekmē apsalusi arī kukurūza un lucerna.

Gūtmanis stāstīja, ka lauksaimnieki sāk apsvērt iespēju laukus laistīt, bet tas līdz šim nav darīts un prasītu ievērojamas izmaksas. Viņš piebilda, ka Latvijas lauksaimnieki prot saražot labas kvalitātes pārtikas graudus un lielākoties tos eksportē, savukārt importē zemākas kvalitātes graudus lopbarībai. Nozarei ir būtiski, ka graudu cenas biržā kāpj, jo pie maziem ražas apjomiem un mazām cenām saimniecības saņems būtisku triecienu.

Tāpat Gūtmanis uzsvēra, ka nozarei ir būtiski sekot līdz, lai šī gada raža garantētu pašpatēriņam nepieciešamo apjomu.

Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) Lauksaimniecības tirgus veicināšanas daļas vadītāja, vadošā pētniece Ingūna Gulbe atzina, ka sausums patlaban ir visā Eiropā un jau skaidri zināms, ka šogad rekordražas netiks sasniegtas. Vienlaikus situācija nav tik slikta, lai “celtu trauksmi”.

Gulbe gan norādīja, ka sliktā raža ietekmēs vairākas preču grupas, jo graudi ir lopbarība, kas tālāk ietekmē gaļas, piena un olu cenu.

LOSP ir biedrība, kas apvieno 54 valsts mēroga ražotāju un pārstrādātāju nevalstiskās organizācijas, kas aptver visu Latvijas teritoriju un visus ražošanas sektorus. Organizācija formulē vienotu lauksaimnieku viedokli ražotāju interešu aizstāvībai un tālākām sarunām ar valsts pārvaldes institūcijām, kā arī citiem sadarbības partneriem.

AREI ir Latvijas Lauksaimniecības universitātes pārraudzīta iestāde. Šis institūts tika izveidots Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta, Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūta, Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta un Latvijas Valsts augļkopības institūta reorganizācijā.

Lasiet arī: Latvijas pārtika – bez pesticīdu atliekām

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas