Ražotāju cenu līmenis gada laikā palielinājās par 32,3%

2022.gada oktobrī, salīdzinot ar 2021.gada oktobri, vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 32,3%. Tāpat Centrālās statistikas pārvalde ziņo, ka vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis palielinājās par 56,3%, eksportētajai produkcijai – par 11,8%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas pieauga par 13,5%, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 10,4%.

Ražotāju cenu līmeni visvairāk ietekmēja cenu pieaugums elektroenerģijā, gāzes apgādē, siltumapgādē un gaisa kondicionēšanā; pārtikas produktu ražošanā; koksnes, koka un korķa izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā; nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā, kā arī gatavo metālizstrādājumu ražošanā (izņemot mašīnas un iekārtas).

2022.gada oktobrī, salīdzinot ar septembri, ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 0,5%.

Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis nemainījās, savukārt eksportētajai produkcijai palielinājās par 1,1%. Eksportam uz eirozonas valstīm ražotāju cenu līmenis pieauga par 0,2%, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 1,8%.

Paaugstinoša ietekme bija cenu pieaugumam koksnes, koka un korķa izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā; nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā, kā arī atsevišķu pārtikas produktu ražošanā.

Šogad informāciju par ražotāju cenām rūpniecībā Centrālās statistikas pārvaldei sniedz ap 600 uzņēmumu. Ražotāju cenu indeksa rūpniecībā aprēķinos papildus izmanto arī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apstiprinātos tarifus atsevišķiem pakalpojumiem un uzņēmumiem. Indeksa aprēķinos tiek izmantotas ap 2,4 tūkstošiem cenu, no tām 1,3 tūkstoši par vietējā tirgū un 1,1 tūkstotis par eksporta tirgos realizēto produkciju un rūpnieciskajiem pakalpojumiem.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas