RD Satiksmes departamenta direktora pienākumu izpildītājam pārmet vairāku miljonu eiro nesaimniecisku izlietošanu

Rīgas domes (RD) Satiksmes departamenta direktora pienākumu izpildītājam Jānim Vaivodam tiek pārmesta vairāku miljonu eiro nesaimnieciska izlietošana, piektdien, 16.jūnijā preses konferencē informēja pašvaldības izpilddirektors Jānis Lange.

Viņš uzsvēra, ka šobrīd nevar minēt noteiktu summu, bet runa esot par vairākiem miljoniem eiro. Pašlaik pašvaldība nav vērsusies tiesībsargājošajās iestādēs, taču Lange pieļāva, ka tas varētu notikt.

Lange informēja, ka, pārbaudot trauksmes cēlāja informāciju, secināts, ka Satiksmes departamentā nav izveidota atbilstoša uzskaites sistēma, kas ļautu pārliecināties par paveikto darbu apjomu un ieklātā asfalta daudzumu.

Neesot sniegta nekāda pamatojoša informācija šādu darbu apmaksai, kaut gan līgums paredzot veikt izpilduzmērījumu un videofiksāciju. Konstatēts, ka departamenta rīcībā nav šādas dokumentācijas, līdz ar to neesot iespēju pārliecināties par to, vai darbi nav mākslīgi sadārdzināti.

Tāpat konstatēts, ka asfalta klāšanas darbu pasūtījumos konkrētos gadījumos piemēroti risinājumi, kas nav saimnieciski izdevīgākie. Arī atklāti pārkāpumi, kas liecina par mākslīgu cenas pieaugumu, sadalot vienu objektu vairākos mazākos objektos.

Vaivodam tiek pārmests, ka viņš ceļu segumu atjaunošanu organizējis, izmantojot līgumus par ceļu ikdienas uzturēšanu.

Pārkāpumi ilguši no 2021.gada līdz šim datumam.

Rīgas pilsētas izpilddirektors informēja, ka pārkāpumi atklāti par tiem darbiem, kas saistīti ar asfalta klāšanu, bet nav saistīti ar lielajiem projektiem, par kuriem veikti atsevišķi iepirkumi, piemēram par Brasas tiltu, Austrumu maģistrāli, Ģenerāļa Radziņa krastmalu u.c. 

Lange nolēmis uz disciplinārlietas izmeklēšanas laiku no amata atstādināt Vaivodu un Satiksmes infrastruktūras pārvaldes priekšnieku Andreju Urtānu.

Uz disciplinārlietas izmeklēšanas laiku Satiksmes departamenta direktora pienākumus pildīs Mājokļu un vides departamenta direktora pienākumu izpildītājs Edijs Pelšs. Savukārt Satiksmes infrastruktūras pārvaldes priekšnieka amata pienākumus pildīs Publiskās infrastruktūras attīstības pārvaldes vadītājs Mārtiņš Slimbahs.

Kā uzsvēra Lange, šīm amatpersonām doti trīs galvenie uzdevumi – nodrošināt, lai visi būvniecības darbi, kas saistīti ar Dziesmusvētku rīkošanu, notiktu plānotajā laikā, lai tiktu izveidota uzskaites sistēma un tiktu likumīgi turpināti noslēgtie līgumi, kā arī, lai šīs amatpersonas nodrošinātu stabilu darba vidi Satiksmes departamenta kolektīvā.

Kā preses konferencē uzsvēra Rīgas mērs Mārtiņš Staķis (PP), sākot darbu šajā koalīcijā, tika nolemts nepieļaut iepriekšējo sasaukumu kļūdas un nepiesegt amatpersonas, kas, iespējams, rīkojušās nelikumīgi un pieļāvušas pārkāpumus.

Tās esot vērtības, kas tiek ievērotas neatkarīgi no tā, vai amatpersona ir darbojusies iepriekšējā sasaukuma laikā, vai pašlaik.

Staķis informēja, ka 31.maijā saņēmis trauksmes cēlāja paziņojumu, secinājis, ka tajā minētie fakti ir nopietni, un uzdevis izpilddirektoram tos izvērtēt.

Savukārt Vaivods pēc preses konferences žurnālistiem pauda, ka pret viņu kā vadītāju ilgstoši vērst mobings no izpilddirektora padomnieka Māra Knoka puses. 

Atstādināšanu Vaivods vērtē kā personisku un politisku izrēķināšanos ar viņu un departamenta darbiniekiem. Viņam esot pieprasīts sniegt paskaidrojumus par iespējamiem pārkāpumiem, dodot laiku tikai divas dienas. Šajā laikā neesot iespējams apkopot visu nepieciešamo informāciju.

Viņaprāt, izrēķināšanās notiek saistībā ar Rīgas domes strīdu ar kādreizējo departamenta direktoru Vitāliju Reinbahu. Vaivodam esot prasīts neiesniegt departamenta rīcībā esošos dokumentus, bet viņš tam neesot pakļāvies. Kā ziņots, Rīgas domei notiek vairākas tiesvedības par Reinbaha atstādināšanu no amata. 

Vaivods arī norādīja uz gaidāmo Satiksmes departamenta reorganizāciju, pārveidojot to par Ārtelpas un mobilitātes departamentu. Vaivods piedalās konkursā uz jaunā departamenta direktora amatu un šodien viņam bijusi plānota intervija pēdējā konkursa atlases kārtā. Ierodoties uz tikšanos, viņam paskaidrots, ka intervija nenotiks, jo saistībā ar viņu jautājums tiekot skatīts domes koalīcijā.

Neapstiprinoties pārmetumiem, Vaivodam tiekot liegta iespēja piedalīties godīgā cīņā uz departamenta vadītāja amatu.

Lange, iespējamo trauksmes cēlāja paziņojuma saistību ar šo konkursu nekomentēja, norādot, ka viņam neesot šādas informācijas.

Vaivods informēja, ka pēdējo divu gadu laikā Satiksmes departamentā notikuši divi auditi, kuros izvērtēti uzturēšanas līgumi, un nav bijis pārmetumu par līgumu izpildes kontroli.

Turklāt, šī gada aprīlī izpilddirektors izdevis rīkojumu, kurā uzdod ceļu remontus veikt tieši uzturēšanas līgumu ietvaros. 

Preses konferencē Lange atzina, ka šāds rīkojums ir, taču tas paredzēts mazākiem darbu apjomiem. Balstoties uz uzturēšanas līgumiem, varot veikt neliela apjoma darbus, nevis lielu ielu posmu asfaltēšanu, sadārdzinot kopējās darbu izmaksas.

Vaivods pēc preses konferences uzsvēra, ka neatzīstu savu vainu. Viņš esot rīkojies tiesiski un izmantos visas iespējas, lai sevi aizstāvētu.

Iepriekš jau vēstīts, ka RD nolēmusi Satiksmes departamentu pārveidot par Ārtelpas un mobilitātes departamentu.

Jaunais departaments tiek veidots, lai nodrošinātu efektīvu Rīgas pašvaldības iestāžu sadarbību satiksmes infrastruktūras objektu plānošanas, uzturēšanas, projektēšanas un būvniecības organizēšanā, kā arī novērstu institūciju funkciju pārklāšanos.

Lasiet arī: Uz pārbaudes laiku no amata, iespējams, atstādinās divas RD Satiksmes departamenta amatpersonas

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas