Rehabilitaloģe vēršas tiesā pret VM par goda un cieņas aizskaršanu

Rudenī no amata atstādinātā Nacionālā rehabilitācijas centra (NRC) Vaivari valdes priekšsēdētāja Anda Nulle vērsusies tiesā pret Veselības ministriju (VM) par viņas goda un cieņas aizskaršanu, atstādināšanas laikā izplatot nepatiesu un maldinošu informāciju.

«Es to daru, jo ja cilvēkam ir vara vai visatļautība, un viņš var atļauties izplatīt melīgu, nepatiesu un maldinošu informāciju – tas tā arī paliek. Tas ir nepareizs signāls sabiedrībai un maniem kolēģiem,» savu lēmumu skaidroja Nulle. Viņa ir vērsusies tiesā par cieņas un goda aizskaršanu, maldinošu ziņu izplatīšanu no VM puses, nevis par faktu, ka tika atstādināta no valdes priekšsēdētājas amata. Nulles vērtējumā, VM medijiem izplatījusi nepatiesu informāciju.

Rudenī VM notikušajā NRC Vaivari dalībnieku ārkārtas sapulcē nolemts saistībā ar uzticības zaudēšanu Nulli atsaukt no amata. Kā medijiem izplatītajā paziņojumā skaidroja VM valsts sekretāre Indra Dreika, Nulle nevarot strādāt labākajās rehabilitācijas centra interesēs, jo iesaistītas esot arī viņas privātās intereses. Savukārt valsts kapitālsabiedrība strādā nevis savu un sev uzdoto mērķu realizācijai, bet gan plāno savu rīcību saistībā ar sava personāla interesēm. Uz to arī norāda pieteikumi projektiem, kas ir tieši gatavoti ar valdi saistīta nomnieka interesēs, turklāt izskatās, ka bez izsvērtas un dokumentētas idejas, kādēļ tieši šādiem projektiem pieteikumi tiek gatavoti.

Nulle atzina, ka atstādināšanas laikā viņai nācās aktīvi skaidroties ar ārzemju kolēģiem par atstādināšanas iemesliem un medijos izplatīto informāciju saistībā ar to. Pēc viņas paustā, esot

zvanījuši gan Eiropas, gan Ukrainas kolēģi, ar kuriem bija sākti dažādi projekti

un kuriem nebija skaidrs, kāpēc ārste pēkšņi ir persona, kas «kā izrādās, ir darījusi nevis labu, bet sliktu».

«Man tas lika padomāt, ka ir nepieļaujami, ka valsts iestāde var izplatīt maldinošu informāciju. Tāpat ir svarīgi parādīt kolēģiem, citiem ārstiem, īpaši jaunajiem, ka tā nav normāla situācija pieļaut ierēdniecības patvaļu,» skaidroja Nulle.

Par šo atkārtoti pie Valsts prezidenta, Ministru prezidenta un veselības ministres vērsusies arī Latvijas Ārstu biedrība (LĀB), kas uzsver:

nav pieļaujams, ka VM pati sagatavo ziņojumu, kas satur nepatiesas ziņas un apzināti grauj spēcīga kandidāta reputāciju,

lai radītu pamatu tā izslēgšanai no konkursa uz NRC Vaivari valdes priekšsēdētājas un valdes locekļu amatiem.

«Valsts un tās institūciju pienākums ir nodrošināt, lai ārstniecības iestādes Latvijā vadītu nozares profesionāļi ar atbilstošu izglītību un pieredzi, īpaši ārkārtas situācijā, kādu piedzīvojām Covid-19 pandēmijas laikā un pašlaik, kad piedzīvojam akūtu veselības nozares speciālistu, bet jo īpaši – spējīgu vadītāju trūkumu,» teikts LĀB vēstulē.

Atklātajā vēstulē LĀB norāda, ka VM ziņojumā ietvertās ziņas, kas kalpoja par pamatojumu Nulles atstādināšanai, ārste tiesu lūgusi atzīt par nepatiesām un viņas godu un cieņu aizskarošām. Tiesa viņas pieteikumu ir pieņēmusi, tādējādi par ziņojumā ietverto ziņu patiesumu pastāv juridisks strīds. Līdz ar to LĀB rūpīgi sekos līdzi, lai kā pamatotas šaubas vai pierādījumi konkursā uz NRC Vaivari valdi un valdes priekšsēdētāja amatiem netiktu izmantotas ziņas, par kuru patiesumu tiek pārbaudītas tiesas procesā.

LĀB atkārtoti vērš uzmanību, ka VM savu pēkšņo lēmumu atstādināt Nulli pamatoja ar šķietamu interešu konflikta situāciju, lai gan ārste bija ievērojusi iepriekš pašas VM un KNAB dotos norādījumus un rīkojusies KNAB noteiktā tiesiskā risinājuma ietvaros. Bažas par lēmuma politisko raksturu joprojām uztur fakts, ka lēmums tika pieņemts laikā, kad notika jaunās valdības veidošana un tika izsludināts konkurss uz NRC Vaivari valdes priekšsēdētāja un valdes locekļu vietām, kurā Nulle būtu varētu pārliecinoši pieteikt savu kandidatūru kā spēcīgs pretendents.

Jau pērn vairākkārt gan vēstulēs atbildīgajām amatpersonām, gan publiski medijos LĀB paudusi dziļu neizpratni par VM rīcību, atsaucot no amata Nulli, un uzsverot, ka «VM Valsts sekretāre Indra Dreika ir pieņēmusi katastrofālu, veselības aprūpei un pacientiem absolūti kaitniecisku un nozares profesionāļiem pilnīgi nesaprotamu lēmumu, kas nodara kaitējumu nacionālai drošībai un stabilitātei svarīgajā veselības nozarē».

Lasiet arī: Apvainotajai to nevēloties, kriminālprocesu pret deputātu Kiršteinu nesāk

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas