Republikāņu cerības pilnībā pārņemt ASV Kongresu sarūk

Republikāņu partijas cerības iegūt vairākumu ASV Kongresā 9.novembra rītā ir sarukušas, taču saukt to par zaudējumu ir pāragri, jo daudzi svarīgi apgabali vēl skaita balsis, raksta Politico.

Atvieglojuma vilnis pāršalca ASV demokrātu partiju 8.novembra vakarā, kad partija uzzināja par uzvaru pār augstu vērtētiem pretiniekiem vairākos, tai īpaši būtiskos, štatos – Vašingtonā, Teksasā un Ohaio. Tāpat demokrātiem izdevies izvairīties no kaunpilnas sakāves Rodailendā, kuru republikāņi īpaši vēlējās iegūt sev.

Nestabilā ekonomiskā situācija un ne pārāk populārais prezidents ir nostādījis demokrātus apšaubāmā situācijā pat štatos, kas parasti tiek uzskatīti par šīs partijas citadelēm – no Klusā okeāna piekrastes ziemeļu daļas štatiem līdz ziemeļaustrumu štatiem.

Republikāņu pārmetumi par augošo inflāciju un noziedzību satricināja demokrātu pārstāvju pozīcijas arī līdz šim draudzīgos apgabalos.

Joprojām tiek prognozēts, ka republikāņi varētu iegūt vairākumu Kongresā, tomēr tā nebūs tāda absolūtā uzvara, uz kādu partija cerēja. Viņu pirmā ievērojamā uzvara ir Virdžīnijas štata galvaspilsētā, kur republikāņu pārstāvis pēc sīvas sacensības uzvarēja demokrātu partijas pārstāvi. Izskatās, ka republikāņi varētu gūt uzvaru arī Aiovā, Ņūdžersijā un Ņujorkā, bet šajos štatos joprojām nav zināms galarezultāts.

Pateicoties vēlēšanu iecirkņu pārdalīšanai, tiek prognozēts, ka republikāņi iegūs papildus vietas Pārstāvju palātā. Piemēram, trīs vietas iegūtas Floridā, apsteidzot demokrātu pārstāvi un ieņemot divas vietas, kas atbrīvojās pēc demokrātu kongresmeņu aiziešanas pensijā. Arī Nešvilas pārstāvja krēsls pārgājis republikāņiem.

Liela nozīme šajās uzvarās ir faktam, ka atbrīvotās vietas izrādījās liels slogs demokrātu partijai. No 37 apgabaliem, kuros demokrātu pārstāvis devās pelnītā atpūtā, tikai apmēram 18 apgabalos bija konkurētspējīgi kandidāti, un tas izsmēla partijas resursus. Par spīti tam, demokrāti joprojām ir vadībā daudzos no tiem.

Pat ņemot to visu vērā, demokrāti joprojām neatsakās no cīņas. Daudzi partijā cer, ka republikāņi negūs vairākumu un nepadarīs lēmumu pieņemšanu sarežģītu.

Citi, ieskaitot ASV Pārstāvju palātas spīkeri Nensiju Pelosi (Nancy Pelosi) un viņas tuvākos cīņu biedrus, norāda, ka demokrātiem joprojām ir iespēja saglabāt vairākumu un turpināt veidot liberālu politiku, kas kļuvusi īpaši svarīga saistībā ar ASV aktuālo abortu aizlieguma jautājumu.

Demokrātu sliktajā pozīcijā vainojams arī finansējuma trūkums, un republikāņi to liek lietā. Pēdējo nedēļu laikā finansējums, ko republikāņi novirzījuši reklāmai, ir vērsts vienā virzienā – uz bailēm no augošā noziedzības līmeņa. Republikāņi runā par to, ka amerikāņi daudzviet, tostarp arī Portlendā, Oregonā, baidās ar bērniem pastaigāties pa pilsētas centru un labāk izvairās to apmeklēt.

Lai gan Baidena administrācijai un demokrātiem Kongresā ir izdevies paveikt vairāk nekā bija cerēts, partijas galvenā kļūda ir bijis komunikācijas trūkums ar sabiedrību – gan runājot par mēriem pandēmijas ierobežošanai, gan stāstot par ieguldījumiem infrastruktūrā.

Balsu skaitīšana turpinās, un rezultātu gaidīšana joprojām ASV uztur spriedzi.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas