Rēzeknes pašvaldība pie valsts aizdevuma varētu tikt vasarā

Rēzeknes pašvaldība pie nepieciešamā valsts aizdevuma savas finanšu situācijas stabilizēšanai varētu tikt vasarā, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta panorāma” sacīja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa (JV).

Viņa pagaidām atturējās precizēt paredzamā aizdevuma apmēru, norādot, ka šis jautājums drīzāk ir Finanšu ministrijas (FM) kompetencē.

Vaicāta, kāda patlaban ir Rēzeknes pašvaldības finansiālā situācija, ministre atbildēja, ka FM tai ļoti cītīgi seko līdzi, un bez valsts aizdevuma vietvara nevarēs nodrošināt savu funkciju izpildi līdz gada beigām.

“Šobrīd notiek aktīvs darbs pie tā, lai Rēzeknes valstspilsētai varētu piešķirt šo valsts aizdevumu. (..) Es domāju, ka tas varētu arī notikt vasarā noteikti,” sacīja Bērziņa.

Jau ziņots, ka Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija šonedēļ izskatīšanai otrajā lasījumā atbalstīja Rēzeknes pilsētas domes atlaišanas likumprojektu. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) to izstrādāja, jo uzskata, ka dome ir pieļāvusi “Likuma par budžetu un finanšu vadību”, likuma “Par pašvaldību budžetiem” un Pašvaldību likuma pārkāpumus, nenodrošinot likumos noteikto funkciju izpildi un neievērojot valsts un attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju intereses.

Juristiem gan ir atšķirīgs vērtējums par to, vai likumprojekts ir izstrādāts gana kvalitatīvi, un vai tas netiktu atcelts gadījumā, ja tiktu apstrīdēts Satversmes tiesā.

VARAM norāda, ka dome demonstrējusi sistemātisku nekompetenci un veikusi apzināti prettiesiskas darbības, kas saistītas ar pašvaldības 2023.gada budžeta izstrādi, pieņemšanu un izpildi, kā arī 2024.gada budžeta izstrādi un pieņemšanu.

Pārraugošās valsts pārvaldes institūcijas nav guvušas pārliecību, ka pašvaldības finanšu situācija pie esošās domes varētu mainīties. Tas apdraudot pašvaldības autonomo funkciju izpildi un administrācijas darbības nodrošināšanu.

Likumprojekts paredz pašvaldībā iecelt pagaidu administrāciju. Tās vadītāja būtu bijusī Uzņēmuma reģistra vadītāja, juriste Guna Puce, bet viņas vietnieki – Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas rektore, ekonomikas zinātņu doktore Iveta Mietule un bijušais Rīgas būvvaldes vadītājs Jānis Belkovskis.

Jau vēstīts, ka iepriekšējā Rēzeknes mēra Aleksandra Bartaševiča (“Kopā Latvijai”) vadībā pilsēta nonāca smagās ekonomiskās grūtībās, vairs nespējot pildīt savas finanšu saistības. 2023.gada rudenī Rēzeknes pilsētā tika konstatēti finanšu pārkāpumi, kas noveda pie nespējas segt finanšu saistības. Šādos apstākļos vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministre Bartaševiču atstādināja no amata. Viņš savu atstādināšanu ir apstrīdējis tiesā.

Rēzeknes domes priekšsēdētājs tika atstādināts par būtiskiem un sistemātiskiem pārkāpumiem, vadot domes darbu un atbildot par pašvaldības budžeta izpildes procesa organizāciju un vadību. Attiecīgie pārkāpumi, kā arī tas, ka domes priekšsēdētājs nav sniedzis faktos balstītu, patiesu, salīdzināmu, saprotamu un pilnīgu informāciju par pašvaldības finansiālo stāvokli un par pašvaldības budžeta sagatavošanu un izpildi, apliecinājuši domes priekšsēdētāja nespēju pildīt savus pienākumus.

“Kopā Latvijai” sākotnēji centās panākt Rēzeknes domes atlaišanu un ārkārtas vēlēšanas, taču no valdības puses attiecīgi soļi nesekoja, tā vietā faktiski piespiežot Rēzeknes domes valdošo koalīciju tomēr pieņemt sabalansētu 2024.gada budžetu un ievēlēt jaunu domes priekšsēdētāju.

Lasiet arī: Soli tuvāk Rēzeknes pilsētas domes atlaišanai

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

 
Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas