Rīgas 1.slimnīca aicina smēķētājus pārbaudīt savu plaušu veselību bez maksas

Rīgas 1.slimnīca aicina ikvienu interesentu, bet īpaši smēķētājus, pārbaudīt bez maksas savu plaušu veselību, veicot gan spirogrāfijas mērījumu, gan nosakot skābekļa saturāciju asinīs, gan saņemot ārsta konsultāciju.

Plaušu veselību būs iespējams pārbaudīt otrdien, 13.decembrī, no pulksten 8.00 līdz 11.00 Bruņinieku ielā 5, otrajā korpusā, konferenču zālē.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) informāciju, Latvijā ir otrs augstākais novēršamās mirstības rādītājs Eiropas Savienībā. Hroniska obstruktīva plaušu slimība jeb HOPS kombinējas ar citām slimībām – cukura diabētu, paaugstinātu asinsspiedienu, depresiju, osteoporozi un plaušu vēzi, un ir viens no vadošajiem riska faktoriem, kas saistīts ar novēršamo mirstību.

Hronisko obstruktīvo plaušu slimību raksturo patstāvīgs gaisa plūsmas ierobežojums plaušās, kas pakāpeniski progresē pie fiziskas slodzes. Elpas trūkums ir saistīts ar hronisku iekaisumu elpceļos un noved pie elpceļu sašaurinājuma.

HOPS ir viena no izplatītākajām plaušu slimībām smēķētāju vidū, attīstās vairāk nekā 50% tiem, kas smēķē ilgstoši.

HOPS var izraisīt arī pasīvā smēķēšana, ja cilvēkam jāuzturas citu izsmēķētos dūmos. Lai laikus atklātu HOPS, iedzīvotājiem būtu jāpārbauda savu plaušu veselība. Elpas trūkums fiziskas slodzes laikā, kas agrāk nav bijis, ilgstošs klepus ar krēpām vai bez tām, kā arī hronisks nogurums – šīs ir galvenās pazīmes, kas norāda uz saslimšanu ar HOPS.

Spirogrāfija ir elpošanas tests, ar kura palīdzību var noteikt, kā plaušas veic elpošanas funkciju, mērot pacienta ieelpotā un izelpotā gaisa daudzumu, un to, cik ātri pacients izelpo. Var noteikt plaušu tilpumu un to, vai elpceļos ir obstrukcija jeb sašaurinājums. Spirogrāfija ne tikai palīdz apstiprināt diagnozi, bet arī nosaka slimības smaguma pakāpi.

HOPS ir slimība, kas nav pilnībā izārstējama, taču, atmetot smēķēšanu, ievērojot veselīgu dzīvesveidu, var uzlabot pacienta veselības stāvokli un dzīvildzi.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas